Банкова сметка

19.12.2011, 23:25 13626 15

19.12.2011, 23:25
Публикации: 8 / 0
Собственик съм на ЕТ , имам банкова сметна през която минават само платежните за осигуровките на фирмата ми. С договор за услуга с друга фирма "Х" за превод на осигуровките през моята банкова сметка в НАП : Имам следното питане: Сумата която ми дават от фирмата "Х" за осигуровките /  общо 578 лв. и внасям към НАП  578  за ДОО, ДЗПО, ТЗПБ, ЗОК и ДОД на същата фирма "Х" /  влиза ли като ОБОРОТ на моята фирмата от банковата сметка  или само дохода от договора за услугата е като печалба на моето ЕТ.
#1 | 19.12.2011, 23:40
МамаБожка
нищо не разбрах...имате договор с друга фирма да ви плащат осигуровките ли? ако е така за пръв път чувам за такъв вид договор...
#2 | 19.12.2011, 23:54
Публикации: 8 / 0
аз получавам сумата на ръка от фирма "Х" и ги внасям в сметката на моята фирма   с платежни нареждания ги препращам  в сметките на НАП  за дължимите осигуровки на фирма "Х"
#3 | 20.12.2011, 00:09
МамаБожка
вие получавате сума на ръка, като извършвате стопанска дейност... продавате стока на фирма Х или извършвате услуга,така ли? тази сума, която ви плаща фирма Х е вашия оборот/приход/ и в края на годината като си приспаднете разходите получавате разлика-печалба или загуба... ако е печалба върху нея си внасяте съответния данък...колкото до това, че внасяте сума по банкова сметка за плащане на осигуровки, всички правим така:) съвета ми е да си наемете счетоводител
#4 | 20.12.2011, 08:55
Публикации: 6403 / 1129
Нищо не казвате за договора. Той е от съществено значение за осчетоводяване на, както вие го наричате, оборота по банковата ви сметка.
Доколкото разбирам в платежното вие фигурирате като наредител на цитираната сума, а фирмата Х е задължено лице. Ако кожете нещо повече за същността на договора, може да се изясни въпросът ви....
#5 | 20.12.2011, 19:07
Публикации: 8 / 0
за договора: той гласи,че ме наема за сума от 5 лв. месечно да нареждам /превеждам/  през моята банкова сметка  осигуровките на фирма "Х" ;  въпроса ми е дали тези сума / 578 лв./ която превеждам се счита за оборот на моята фирма  а / 5 лв./ си е приход за който ще  си платя данък
#6 | 20.12.2011, 20:33
МамаБожка
за договора: той гласи,че ме наема за сума от 5 лв. месечно да нареждам /превеждам/  през моята банкова сметка  осигуровките на фирма "Х" ;  въпроса ми е дали тези сума / 578 лв./ която превеждам се счита за оборот на моята фирма  а / 5 лв./ си е приход за който ще  си платя данък
абе така като ви чета с този превод на осигуровките на някой си от вашата сметка, малко куца работа ми се вижда ;D кое налага точно осигуровките на фирма Х да се привеждат към бюджета от вашата сметка, а не от сметката на фирма Х?
#7 | 21.12.2011, 11:28
Публикации: 530 / 19
Предполагам че става дума за счетоводна къща, клиента идва и дава на ръка сумите необходими за осигуровките по фирмата му, а счет. къща ще ги превежда на НАП. Масова практика. Само не забравяйте таксите по платежните - по 2 лв на парче иначе от заплащане 5 лв/месец, ще излезнете на загуба само то тях.
#8 | 21.12.2011, 12:21
МамаБожка
МарЧето не е така
за договора: той гласи,че ме наема за сума от 5 лв. месечно да нареждам /превеждам/  през моята банкова сметка  осигуровките на фирма "Х"
демек  rumsol1 привежда сумите на фирма Х чрез банковата сметка на  rumsol1... аз за това се пуля няколко дена и не мога да схвана защо е необходим този механизъм
#9 | 21.12.2011, 12:47
Публикации: 530 / 19
Е за едно и също говорим де, ама на различни езици /изключвам телешкия с масълце  :P/

rumsol1 / счетоводна къща - предполагам/ има договор с обслужвана фирма Х да превежда осигуровките на фирма Х през банковата сметка на rumsol1 / счетоводна къща - предполагам/ за 5 лева.

Управителя на фирма Х дава кинтите 578 лв /за осигуровките/ + 5 лева за услугата на ръка /в брой/.

Имам познати които извършват и тази услуга на свои клиенти, понеже клиета няма банкова сметка /само касов апарат/ и да не плаща излишни банкови такси за обслужване всеки месец превеждат от своите банкови сметки неговите осигуровки.

Та затова казах да се вземат под внимание  таксите за превод от 2 лв на платежно. Понеже ако има примерно 5 платежни на месец таксите за да пусне 578 лв/осигуровки/ банката ще прибере и 10 лв за извършване на преводите и ще се вътре фирмата ако вземе само 5 лв.

А питането беше дали тия 578 лв ще са приход на фирмата - не няма да са, понеже фирмата е само посредник и ще си вземе питащия разчетна сметка. Приход си е само 5лв.

Аз това разбрах от цялата работа.
#10 | 21.12.2011, 13:42
МамаБожка
аха... ти пак си разбрала нещо, щото аз не разбрах нищо :(
според мен не е голяма философия фирма Х да си открие банкова сметка и ако го направи дали няма да си спести тези 5 лв ''хонорар'' на посредника?
за това казах, че тази схема ми се вижда малко необмислена
по принцип ако фирма Х има сметка, всеки може да внася в нея сумите за осигуровките, въпреки че някои банки/напр. Прокредит/ искат пълномощно написано от собственика на сметката, но то не изисква някаква особена бланка, написано е свободен текст на ръка
#11 | 21.12.2011, 17:20
Публикации: 8 / 0
общо взето така се получава нещо като счетоводна къща / т.е. ако се внасят на каса   платежните към НАП са 10 лв. на месец, а през моята сметка са - 2,5 лв. /    ВЪПРОСА Е ДАЛИ ТАЗИ СУМА КОЯТО СЕ ВНАСЯ  И  С  НЕЯ СЕ ЗАПЛАЩАТ ОСИГУРОВКИТЕ НА ФИРМА "Х" СЕ  СЧИТА ЗА  ОБОРОТ НА ФИРМАТА МИ ???
#12 | 21.12.2011, 18:02
Публикации: 8 / 0
общо взето така се получава нещо като счетоводна къща / т.е. ако се внасят на каса   платежните към НАП са 10 лв. на месец, а през моята сметка са - 2,5 лв. /    ВЪПРОСА Е ДАЛИ ТАЗИ СУМА КОЯТО СЕ ВНАСЯ  И  С  НЕЯ СЕ ЗАПЛАЩАТ ОСИГУРОВКИТЕ НА ФИРМА "Х" СЕ  СЧИТАТ  ЗА  ОБОРОТ НА ФИРМАТА МИ ???
#13 | 21.12.2011, 18:36
Публикации: 11932 / 2174
Не, тази сума няма как да ти е оборот. Тази сума по силата на сключения договор за извършване на въпросната услуга са пари на клиента ти, които ти предоставя , за да извършиш плащането на неговите осигуровки. Оборот ти е дължимата сума, която си договорил за оказаната услуга.

виждам , че по-горе и МарЧето ти е дала отговор.........
#14 | 22.12.2011, 21:15
МамаБожка
общо взето така се получава нещо като счетоводна къща / т.е. ако се внасят на каса   платежните към НАП са 10 лв. на месец, а през моята сметка са - 2,5 лв. /    ВЪПРОСА Е ДАЛИ ТАЗИ СУМА КОЯТО СЕ ВНАСЯ  И  С  НЕЯ СЕ ЗАПЛАЩАТ ОСИГУРОВКИТЕ НА ФИРМА "Х" СЕ  СЧИТА ЗА  ОБОРОТ НА ФИРМАТА МИ ???
гледай сега, видно е че въпроса опира до банковите такси, та фирма Х ако си открие фирмена сметка, нейните такси ще са 2,50 примерно, толкова колкото са от твоята сметка... не искам да правя някаква реклама, но Прокредитбанк работят с такса 0.75 лв на платежно с интернет банкиране, като взимат и месечна такса 6 лв.. иначе както казаха колегите, оборот ти се счита 5 лв месечен хонорар, за да извършваш тези гимнастики
#15 | 23.12.2011, 00:26
Публикации: 8 / 0
да а аз ги оставям в банката и те ми вземат по 0.50 и такса на платежно за сметката 6 лв. дано и Новата година  да е така. Благодаря на Всички ВИ и Весели празници
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група