Промяна на Код икономическа дейност

24.11.2015, 16:08 7944 4

24.11.2015, 16:08
Публикации: 29 / 0
Здравейте!
В случай, че фирмата иска да смени икономическата си дейност (респективно нейния код),има ли процедура, срок и т.н., които са задължителни.
#1 | 24.11.2015, 16:50
Публикации: 9297 / 1557
По какви причини е смяната? И за какви цели - за статистиката, за ТР, за осигуряването?
Обявяването на промяната в статистиката е с ГФО, за осигуряването - с първите Д1 и/или уведомления по чл. 62, за ТР - когато речете да впишете новата дейност.
В повечето случаи нещата не стават само с желание, а трябват и факти :)
#2 | 24.11.2015, 18:06
Публикации: 29 / 0
До момента кода е за специализирани строителни дейности. Но две години извършваме само търговска дейност. От статистиката и двете години ми звънят да уточнят този факт и ме посъветваха да сменим кода щом преобладаващо е търговията.
Ако от следващия месец започна да подавам Д1 за новата дейност и ако се назначават нови хора-пак с новия код........Но всъщност питането ми беше дали някъде трябва да декларирам промяната-визирам НАП например.
#3 | 24.11.2015, 18:17
Публикации: 9297 / 1557
Това за статистиката да не Ви притеснява. В ГФО пишете кода на дейността с най-големи приходи. Не вярвам с подадените до сега данни да сте изкривили националните статистически данни :)
По-голям проблем е, че още не сте променили кода на дейността за целите на осигуряването. Щом от две години имате само търговска дейност, то 100% от работниците са заети с тази дейност и е трябвало да отразите това в Д1, да се съобразите с МОД за търговската дейност, процента за ТЗПБ и т.н. Е, и това не е болка за умиране - предполагам че строителната дейност е с по-висок МОД :)

Иначе - не подавате специална декларация в НАП. Почвате със следващата Д1
#4 | 25.11.2015, 10:21
Публикации: 2966 / 392
За жалост не е с по-висок МОД. Променяйте и действайте и не гледайте много много назад в случая :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група