Договор с физическо лице

20.11.2015, 09:44 14207 18

20.11.2015, 09:44
Публикации: 86 / 0
Здравейте,
имам следният проблем-ще продаваме книги , закупени директно от автора.
Проблемът е , че авторът е физическо лице и трябва да измисля начин -документално обоснован , за да закупим тези книги и да ги препродаваме.
Някой може ли да ми даде идея как да постъпя!
Благодаря!
#1 | 20.11.2015, 10:19
Публикации: 11932 / 2174
ще продаваме книги , закупени директно от автора.
Проблемът е , че авторът е физическо лице и трябва да измисля начин -документално обоснован , за да закупим тези книги и да ги препродаваме.

Не измисляйте нищо .  :smile1:
Лицето, издаващо и продаващо книгите си би следвало да Ви издаде документ с реквизитите по чл.7 ЗСч. .
#2 | 20.11.2015, 10:27
Публикации: 962 / 103
А дали не може да се състави един граждански договор - за авторски възнаграждения?
#3 | 26.11.2015, 15:36
Публикации: 86 / 0
Благодаря на отговорилите първо.И второ , извинявам се за забавянето , но уточнявах някои подробности.
И в тази връзка..съставяме договор за консигнация  с автора.
и с протокол на края на месеца отчитаме продадените книги и му ги плащаме.Като същевременно той ни изплаща възнаграждение под формата на отстъпка от коричната цена , например 35%, даже трябва и повече, защото ние начисляваме и ДДС.
Питането ми е като му плащаме книгите , удържаме ли осигуровки?
Много ще съм Ви благодарна ако ми помогнете, не съм имала такъв случай!
Благодаря!
#4 | 26.11.2015, 16:11
Публикации: 574 / 56
Чета и си мисля, няма ли да е по-лесно с договор за покупко-продажба?
#5 | 26.11.2015, 16:32
Публикации: 86 / 0
Преценили сме , че този начин не ни устройва, защото ....разбирате ли ......помагаме на автора и  ако не продаден нито една книга.
Освен това, отново остава въпросът ми за осигуровките.
#6 | 26.11.2015, 18:33
Публикации: 2966 / 392
проверете дали това не е авторско право (мисля, че е)
#7 | 27.11.2015, 08:34
Публикации: 86 / 0
В колебание съм - от една страна не е, защото е готов продукт ,от друга не мога съвсем да го изключа ,защото в цената е включено и това и всъщност е творчески продукт.
#8 | 27.11.2015, 10:52
Публикации: 2966 / 392
Ако беше картина, как щяхте да постъпите?
Все пак книгата не е писана по ваша поръчка, нали така?
#9 | 11.12.2015, 09:34
Публикации: 86 / 0
Здравейте отново,
В продължение на темата вариант ли  е да получим книгите като дарение от физическото лице?
благодаря!
#10 | 11.12.2015, 10:36
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте отново,
В продължение на темата вариант ли  е да получим книгите като дарение от физическото лице?
благодаря!

Не е невъзможно - направете си договор за дарение, вижте в ЗМДТ какво следва като деклариране и данъци евентуално . Честно казано / извънсчетоводно / е малко странно да се направи безвъзмезден акт от ФЛ на фирмата, която ще продаде дарението, но на какво ли не ставаме свидетели на практика...така че ...защо не.
#11 | 11.12.2015, 10:44
Публикации: 2966 / 392
Според мен варианта с дарение е по-лош от варианта с авторските права, но вие си знаете :)
#12 | 14.12.2015, 08:48
Публикации: 86 / 0
Благодаря ви много за отговорите!
И аз не одобрявам варианта с дарението.
Целта по принцип е да е по "безболезнено" за лицето, но и ние като юридическо лице да не се ощетяваме чак толкова и  затова обмислям варианти.
#13 | 15.12.2015, 09:55
Публикации: 86 / 0
Здравейте,
бих искала да обобщя моят казус и вие да ми кажете дали съм права или не, моля!

Вариант 1:Лице, физическо дарява на нас като ЮЛ 30 книги .Ние ги продаваме , пускаме фактура за всяка продажба , внасяме ДДС и след това прихода ни от тези продажби се облага с данък, т.е той е в увеличение.
За лицето - нищо , само удовлетворение , че книгите му се продават.

Вариант 2:Сключваме с физическото лице договор за покупко-продажба и то ни продава 30 бр книги с 40% отстъпка от коричната цена.
За нас 20% печалба, защото другите 20% са ДДС.
За лицето някаква печалба и деклариране на доход и съответно внасяне на данък с подаване на данъчна декларация.

Моля, някой да се включи и да ми каже дали съм права.
#14 | 15.12.2015, 10:23
Публикации: 11932 / 2174
Към вариант 1 добавете и ЗМДТ.
http://www.trudipravo.bg/component/content/article?id=127:mat19

Към вариант 2  - уточнете и качеството на лицето, което продава книгите - то извършва търговска дейност и проверете в случая въпроса с осигуровките му.
#15 | 15.12.2015, 10:36
Публикации: 86 / 0
Към вариант 1 добавете и ЗМДТ.
http://www.trudipravo.bg/component/content/article?id=127:mat19

т.е И данък по реда на ЗМДТ и прихода от продажбата на тези книги в увеличение
#16 | 15.12.2015, 13:34
Публикации: 50 / 2
Здравейте, колеги. Тъй като по съвместителство съм и автор и поради различната практика се наложи да поизчета малко нормативи становището ми е следното- по принцип авторът не продава собствените си книги, а авторски права, но това е случая, когато има и възлагане от страна на издателство. В конкретния случай е налице по всяка вероятност книгоразпространител, който работи за комисионна т.е комисионер. Доколкото имам практика като физическо лице аз предоставям вече готов продукт-книга, но това не е дейност по занятие, тъй като не съм издателство. Целият процес съм го финансирал със собствени средства. Комисионерът в случая при приемането на книгите следва да издаде протокол за тяхното приемане/освен договора/. Ако е лице регистрирано по ЗДДС, следва да прилага специалния режим съгл.чл.25 ал. 9 или ако няма продажба преди изтичането на срока следва да върне всичко , което не е продадено. Това така или иначе не се прави. По отн. на т.ндоход на автора / който си е чиста загуба/ е облагаем по чл.29 , ал 1 б.Б от ЗДДФЛ, но с последните промени , следва да се удържа еднократен данък по чл.35, ал.6 при плащането, ако въобще настъпи. Осигуровки не се дължат, тъй като е продажба на вещ , а не полагане на труд.
#17 | 15.12.2015, 14:16
Публикации: 50 / 2
Към вариант 1 добавете и ЗМДТ.
http://www.trudipravo.bg/component/content/article?id=127:mat19

т.е И данък по реда на ЗМДТ и прихода от продажбата на тези книги в увеличение
Здравейте, колеги. Тъй като по съвместителство съм и автор и поради различната практика се наложи да поизчета малко нормативи становището ми е следното- по принцип авторът не продава собствените си книги, а авторски права, но това е случая, когато има и възлагане от страна на издателство. В конкретния случай е налице по всяка вероятност книгоразпространител, който работи за комисионна т.е комисионер. Доколкото имам практика като физическо лице аз предоставям вече готов продукт-книга, но това не е дейност по занятие, тъй като не съм издателство. Целият процес съм го финансирал със собствени средства. Комисионерът в случая при приемането на книгите следва да издаде протокол за тяхното приемане/освен договора/. Ако е лице регистрирано по ЗДДС, следва да прилага специалния режим съгл.чл.25 ал. 9 или ако няма продажба преди изтичането на срока следва да върне всичко , което не е продадено. Това така или иначе не се прави. По отн. на т.ндоход на автора / който си е чиста загуба/ е облагаем по чл.29 , ал 1 б.Б от ЗДДФЛ, но с последните промени , следва да се удържа еднократен данък по чл.35, ал.6 при плащането, ако въобще настъпи. Осигуровки не се дължат, тъй като е продажба на вещ , а не полагане на труд.

И за да е пълна картината , ето ставките за книги в ЕС- Във Великобритания е О-ла, само в 3 страни е основната ставка. http://www.vatlive.com/vat-rates/european-vat-rates/eu-vat-rates/
#18 | 16.12.2015, 09:29
Публикации: 86 / 0
Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група