Отчитане продажбата на лотарийни билети.

21.10.2015, 12:54 9264 6

21.10.2015, 12:54
Публикации: 308 / 9
В магазин за хранителни стоки се извършва продажба на билети от Националната лотария.Продажбите от билети се маркират на касовият апарат,но в отделна група и са изключват от общият оборот. Какво е счетоводното записване на  цялата процедура от доставката на билети до тяхната продажба .Кои са  счетоводните сметки за тяхното осчетоводяване.Аз имам идея,но искам да сравня с вашият пример или съвет по въпроса.Благодаря!
#1 | 22.10.2015, 12:34
Публикации: 6403 / 1129
Вижте дали това Ви върши работа
http://www.qwerty1/8204-prodajbi-na-lotarijni-bileti-ot-distributor/
#2 | 29.11.2015, 16:01
Публикации: 35 / 0
"ИВАН ЖЕЛЯЗКОВ"ЕООД
Здравейте. Открих отворената тук тема и реших да се включа. При мен стои същия проблем за решаване.  Хранителен магазин, регистриран по ЗДДС, продаваме лотарийни билети.
 deni51, вие как тълкувате препратката? -  Сделката е освободена от ДДС. Като продавачи на лотарийни билети ние получаваме само протокол, без фактура.
 Какво означава " По отношение на ЗКПО форирате приходи от комисионни, за които си важат общите правила на закона." Приходите са именно отстъпките, които дава доставчика при получаване на билетите и реално това са нашите  печалби.
Ако може,  моля дайте насоки как постъпвате и какви са счетоводните ви записи?
#4 | 26.01.2016, 01:07
Публикации: 308 / 9
Здравейте. Открих отворената тук тема и реших да се включа. При мен стои същия проблем за решаване.  Хранителен магазин, регистриран по ЗДДС, продаваме лотарийни билети.
 deni51, вие как тълкувате препратката? -  Сделката е освободена от ДДС. Като продавачи на лотарийни билети ние получаваме само протокол, без фактура.
 Какво означава " По отношение на ЗКПО форирате приходи от комисионни, за които си важат общите правила на закона." Приходите са именно отстъпките, които дава доставчика при получаване на билетите и реално това са нашите  печалби.
Ако може,  моля дайте насоки как постъпвате и какви са счетоводните ви записи?
[/quote
Здравейте!Аз се бях отказала да мисля по въпроса, сега в годишното приключване вече трябва да отразя продажбата на билети.Какво мисля да направя.
1.306/498 - 300 лв.заприходени билетите съгласно приемателен протокол
2.501/498- 200 лв. продадени билети на граждани,
3.498/501 -60 лв.изплатени печалби.
4.498/306-200 лв.изписване на продадените билети.
за комисионната по договора правя ф-ра и съставям сч.статия 4441/703,4532; 503/411
постъпили по с-ката.Но не знам какво да правя със сумата,която е включена в месечният отчет от касовия апарат за продадените билети за 200 лева.Ако вие нещо се научили моля,пишете ми.Много е объркващо.Н емога да закрия с-ка 498
#5 | 26.01.2016, 15:09
Публикации: 81 / 6
Лотарийните билети са ценна книга с определен номинал и за тях не се издава фискална бележка. Водят се в регистър по чл.39А от Н-18 и парите от продажбите на билети да са в отделна каса.
Приход от продажбата на билетите е само комисионната, която получаваме от организатора на лотарията.
Възниква разчет за изплатените печалби.
Лично аз водя получените и продадените билети задбалансово, а не в гр.30, но това едва ли е толкова важно ...
#6 | 10.04.2016, 16:51
Публикации: 35 / 0
"ИВАН ЖЕЛЯЗКОВ"ЕООД
Здравейте. Открих отворената тук тема и реших да се включа. При мен стои същия проблем за решаване.  Хранителен магазин, регистриран по ЗДДС, продаваме лотарийни билети.
 deni51, вие как тълкувате препратката? -  Сделката е освободена от ДДС. Като продавачи на лотарийни билети ние получаваме само протокол, без фактура.
 Какво означава " По отношение на ЗКПО форирате приходи от комисионни, за които си важат общите правила на закона." Приходите са именно отстъпките, които дава доставчика при получаване на билетите и реално това са нашите  печалби.
Ако може,  моля дайте насоки как постъпвате и какви са счетоводните ви записи?
[/quote
Здравейте!Аз се бях отказала да мисля по въпроса, сега в годишното приключване вече трябва да отразя продажбата на билети.Какво мисля да направя.
1.306/498 - 300 лв.заприходени билетите съгласно приемателен протокол
2.501/498- 200 лв. продадени билети на граждани,
3.498/501 -60 лв.изплатени печалби.
4.498/306-200 лв.изписване на продадените билети.
за комисионната по договора правя ф-ра и съставям сч.статия 4441/703,4532; 503/411
постъпили по с-ката.Но не знам какво да правя със сумата,която е включена в месечният отчет от касовия апарат за продадените билети за 200 лева.Ако вие нещо се научили моля,пишете ми.Много е объркващо.Н емога да закрия с-ка 498
Здравейте. Според мен проблема е при см.498, която използвате и при покупката , и при продажбата. Моето предложение е :
301/401, 401/501 - доставка на билетите
411/301, 501/411 - продажба и изписване
411/703, 453-2; 503/411
ако някой има по-практично предложение, моля да помага. Спорна работа на всички.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група