Приложение: Молба и заповед за отпуск

16.10.2015, 15:39 44959 23

16.10.2015, 15:39
Публикации: 549 / 224
Администратор на сайта
Приложението издава молба и заповед за отпуск. Платеният годишен отпуск се разрешава въз основа на писмено искане (молба) до работодателя, от страна на работника или служителя, в която последният заявява вида на платения годишен отпуск, началната му дата и неговата продължителност. Платеният годишен отпуск се ползва от работника/служителя след писменото разрешение (заповед) на работодателя.

www.kik-info.com/dokumenti/molba-i-zapoved-za-otpusk.php

Важно: Тук коментираме само това приложение. За въпроси, касаещи конкретни казуси по трудово право, социално и данъчно облагане, моля ползвайте съответните раздели на форума. Мнения, които не са свързани с темата ще бъдат изтривани или премествани.
#1 | 19.10.2015, 13:27
Публикации: 1703 / 207
Дали ще има възможност за опция в молбата да има текст:
"До края на 2015 г. има право на :
............. дни платен отпуск"  ?
#2 | 19.10.2015, 15:37
Публикации: 4364 / 719
Предложения, под влиянието на нашите бланки, със съзнанието, че може би някои не могат да се изпълнят технически:

- едно поле за входящ номер може би не е излишно;
- подкрепям замяната на "молба" със "заявление" :)
- възможност за дефиниране на видове отпуски - годишен, служебен, ученически и т.н., с думи или цитиране на член от КТ;
- ЕГН на лицето за мен е излишно, бих предпочел длъжност;
- за заповедта - може би в следствие на това, че съм в бюджета всичките ни заповеди почват с "На основание чл ..... от .....";
- заповед за отпуск "От ..., представляващ" - това в кавичките ми се вижда излишно тук, длъжността на разрешаващия може да е под подписа.
- също така в заповедта ни се посочва по кой член от КТ или друг норматив е отпускът, от където може да се направи извод дали е със или без стаж и какъв е стажът. Преди време имах работещ студент, чийто отпуск се зачиташе за трудов, но не и осигурителен стаж (или нещо подобно беше);

Пускам бланката, която използваме.
#3 | 19.10.2015, 15:53
Публикации: 1703 / 207
Подкрепям bobo за текста "заявление" и премахване на ЕГН и въвеждане на длъжността на лицето, както и основанието за отпуска от нормативната уредба.
Скрит текст :
В допълнение в заповедта не виждам имена на лицето, на което е разрешен отпуска, длъжност и основанието, за което споменах.
#4 | 20.10.2015, 01:07
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Искането за отпуск е с разрешителен режим, и затова сме го кръстили "молба". Няма как да е "заявление", защото работникът в общия случай не може да си заяви дати за отпуск и да излезе без разрешение от работодателя. Заявяваш нещо, което не изисква разрешение напр. Заявление за банкова сметка. Думата "молба" е по-учтивата форма на "искане" (каквато дума се ползва в Наредбата), и е по-удачна от "заявление". Може да е "заявление за искане за ползване на отпуск", но не ми звучи добре. В крайна сметка "молба за отпуск" се е наложило в практиката, подходящо е и не виждам смисъл да се променя. За другите данни ще го обсъдим, защото например служителят не е длъжен да знае по кой член му е отпуската, нито колко отпуск има или са му останали, но ще помислим...  Ще включим името на служителя в заповедта, изпуснали сме го.

Благодаря за включванията и предложенията, дори и с някои да не съм съгласна.
#5 | 20.10.2015, 11:45
Публикации: 4364 / 719
Моите предложения бяха във връзка и с това, че бланката е едновременно и молба и заповед :)

Сега ми изникна и друг несъществен въпрос - тази бланка кой я попълва? Ако е работникът, то частта със заповедта е за улеснение на ЛС ли?
#6 | 20.10.2015, 13:13
Публикации: 1703 / 207
Тъй като ползвам стандартни бланки на заповедите и видях, че в тях е посочено "на основание чл..... от КТ"
http://officehit.bg/store/image/data/materiali/formulqri/product_2472.jpg
#7 | 21.10.2015, 10:40
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Моите предложения бяха във връзка и с това, че бланката е едновременно и молба и заповед :)

Сега ми изникна и друг несъществен въпрос - тази бланка кой я попълва? Ако е работникът, то частта със заповедта е за улеснение на ЛС ли?

Да, служителя попълва бланката, вкл. с часта със заповедта и я предава. При нас е така. Аз само се подписвам заповедта и маркирам, че разрeшавам, за да не пишем заповед за отпуск на всеки.

Няма законова бланка. Стараем се да предложим максимално прости процедури и решения. Малко по-късно днес или утре ще направим някои корекции.
#8 | 21.10.2015, 10:42
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Тъй като ползвам стандартни бланки на заповедите и видях, че в тях е посочено "на основание чл..... от КТ"
http://officehit.bg/store/image/data/materiali/formulqri/product_2472.jpg


Това не са стандартни бланки, защото няма законово определени такива. Това са бланки на определено издателство.
#9 | 02.08.2017, 12:56
Публикации: 1 / 0
Може да се добави № към заповедта.
#10 | 09.08.2017, 21:33
Публикации: 6 / 1
Доста полезно приложение. Благодаря!
#11 | 23.01.2018, 15:11
Публикации: 5 / 0
Здравейте, тъй като нашите работници не ползват компютър и молбите си подават на готов формуляр, възможно ли е да издаваме само заповед за отпуск?
#12 | 23.01.2018, 16:21
Публикации: 1 / 0
Според чл.,172 от КТ "(1) Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя."
Това автоматично ли означава, че трябва да се издаде Заповед за ползване на отпуск или е достатъчно на молбата управителят да напише "Да"?
#13 | 23.01.2018, 16:40
Публикации: 4364 / 719
За мен, на първо четене, едно писмено "Да" или "Разрешавам" отговаря на норматива, но все пак пишем заповеди.
#14 | 23.01.2018, 18:34
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравейте, тези дни ще включим допълнителен чек бокс "само заповед" и приложението ще издава само заповед.
#15 | 23.01.2018, 20:38
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Готово. Вече може само заповед.
#16 | 17.12.2018, 23:25
Публикации: 13 / 1
Здравейте!
В крайна сметка, не е задължително да се пише по кой член се пуска молбата, така ли?
#17 | 18.12.2018, 13:11
Публикации: 1302 / 183
Това пък как ви хрумна?  :blink:
#18 | 18.12.2018, 22:15
Публикации: 13 / 1
... За другите данни ще го обсъдим, защото например служителят не е длъжен да знае по кой член му е отпуската ...

#19 | 19.12.2018, 11:53
Публикации: 1302 / 183
1. Това е писано преди 3 г.
2. Не е длъжен, но е желателно да го знае.
3. Обикновено поддържаме база данни и електронно и на хартиен носител. Ако се случи нещо с едната (не дай Боже!) да можем да възстановим другата. Да напишете в заповедта на основание на кой член от КТ разрешавате отпуската в голяма степен си е във ваше улеснение, както и колко дни остават за ползване, например.
Така и служителят ще си знае какво се случва и няма през ден-през два да ви звъни и да ви пита: колко отпуска още имам да ползвам?

4. Колкото по-добре си организирате работата документално, толкова по-бързо ще я вършите.
Успех и късмет!  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група