Адресирано до кого?

13.10.2015, 09:19 3735 7

13.10.2015, 09:19
Публикации: 1223 / 70
Зададох въпрос на е-мейла на Информационен център НАП ,във връзка с ФЛ,работило по ТД във Великобритания за три месеца и продължаващо да работи на същия ТД, но вече от България. Отговориха ми ,че не са компетентни и да  изпратя въпроса до ЦУ на НАП. Обаче към кого да го адресирам? Може би към някой от служба СИДДО, ако изобщо има такава?
Вече съм в шах ,от това мое ФЛ. Бях писала и към едно издание, за което съм абонирана. Но и от там ми отговориха,ч е не могат да отговорят.
#1 | 13.10.2015, 09:42
Публикации: 2966 / 392
Изпратете го, те би трябвало да го разпределят към съответния отдел.
Какъв е въпросът, че ми стана интересно
#2 | 13.10.2015, 09:58
Публикации: 1223 / 70
Въпрос: ФЛ-български гражданин си живее в България-има жилище и семейство-т, но е назначен по трудов договор в Лондон. От 01.06.2015 до  30.09.2015 се водеше, че живее там и заплатата си получаваше, намалена с техните данъци и осигуровки по банкова сметка в Лондон. От 01.10.2015 е обявил ,че вече няма да живее там и ще си живее в България. Обаче пак си остава на Трудов договор там - overseas Employee. Сега там са му казали,че ще  му привеждат заплатата в българска сметка, без да му удържат нищо- Т.е той да си декларира дохода в България и да си се осигурява тук.
В този случай като какъв ще се осигурява той в България-като самоосигуряващо се лице ли? И след като доходът е по ТД, не би трябвало да има НПР и също не би следвало да включва тези суми в СД по ЗДДС, защото той е регистриран по ЗДДС по чл.97а.
А, сумите ,които е получил по Трудовия договор, за трите месеца през,които е  живял в Лондон, те трябва ли да се декларират в ГДД , имайки в предвид,че са обложени вече във Великобритания? И ако трябва какъв документ трябва да изиска това ФЛ от лондонския си работодател?

Ето това е въпросът.
#3 | 13.10.2015, 10:00
Публикации: 1223 / 70
Може би до ЦУ на НАП,бул."Дондуков" 52?
#4 | 13.10.2015, 10:09
Публикации: 2966 / 392
:))) Съсипала си ги.
Моето мнение: Сумите от ТД в GB - трябва да се обявят - дават му бележка от фирмата (аз поне с такива работя, когато ми се налага да подавам подобна информация). Бих го водила като СОЛ, бих го регнала по 97а и т.н. Знам, че това е трудов договор, но не ми се струва, че има характер и качества на такъв. Няма да му удържат нищо, не го водят командировка (както би било, ако ситуацията беше обратната), вероятно в един момент ще му поискат декларация за местно лице от нашия НАП.
Не знам, може и да пиша глупости, ако беше мой казуса така бих постъпила (на първо четене)
 
Друг вариант - да водиш сумите като ГД и да си плащаш само данък, без осигуровки. Не е в плюс за лицето и ми се струва уязвимо обаче.
#5 | 13.10.2015, 10:49
Публикации: 1223 / 70
То лицето вече си е регистрирано по чл.97а още от миналата година и до м.06.2015 си работеше като им правеше услуги и фактурирахме и подавах СД по ЗДДС и Виес.
От 01.07.2015 обаче го назначиха по трудов договор, защото мислеше да остава за постоянно там. Както е описано в писмото си му плащаха по банковата сметка, разкрита в тяхна банка и му удържаха всичко като на тяхно местно лице. Обаче се отказа да ходи там, защото не успя да уреди семейството си и се върна. Обаче так остана да се води по ТД, защото като е на трудов договор имал право на акции от фирмата. Та това е. Почнала съм с въпросите от рано, та дано докато дойде време да подаваме декларацията да разбера какво и как трябва да попълня. Ама всичко ми е много объркано.
И сега съм решила да се самоосигурява, обаче дали трябва тези суми от ТД, които са след 01.10.2015 за се включват в справките декларации и виес идея си нямам.
А ако ги смятам като услуги -т.н ГД,дали пък се полагат НПР-25%
#6 | 13.10.2015, 11:33
Публикации: 1703 / 207
#7 | 13.10.2015, 11:50
Публикации: 1223 / 70
Благодаря за отговорите. То май-тук ще получа по адекватни отговори отколкото от НАП.
Прочетох варианта с командировката, но ми сля че не попадаме там.По време на престоя си-3м. там е осигуряван по техните правила .А след 01.10.2015 ще работи от тук и би трябвало тук да се осигурява. От 01.10.2015 обявихме възобновяване на самоосигуряването му тук. Не знам дали не беше грешка, ч е изобщо го спряхме от 01.08.2015- т.е не е бил самоосигуряващ се тук за 2месеца.
Днес ще занеса на Дондуков 52 въпроса, дано там има специалисти, за да отговорят правилно. Защото като ги питаш не знаят, ама като дойде време за ревизии знаят.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група