Осигуровки върху социални разходи в натура

08.10.2015, 15:30 20055 22

08.10.2015, 15:30
Публикации: 108 / 3
Здравейте,
Фирма купува месечно за служителите си плодове, кафе и захар, за което има фактура.
Дължат ли се осигуровки върху тези социални разходи, при положение че те не се предоставят пряко (т.е. персонално/поименно на служителите срещу подпис на отделна ведомост)?
Във връзка с начисляването на данък върху разходите, признава ли се ДДС-то по фактурата или се попада в хипотезата на чл.70 от ЗДДС:
"Чл. 70. (1) Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:
.......
2. стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.

Благодаря на всички включили се.
#1 | 08.10.2015, 15:52
Публикации: 1703 / 207
#2 | 08.10.2015, 16:18
Публикации: 108 / 3
Благодаря за отговора, но в него няма категоричност дали се дължат осигуровки върху такива социални разходи (доброволно дадени от работодателя, а не по силата на нормативен акт, които са на разположение на всички служители).
#3 | 08.10.2015, 17:25
Публикации: 4365 / 719
Доколкото такива разходи не са персонализирани няма как да се дължи ДОО. Дължи се 10% данък по ЗКПО. За ДДС не зная. Но най-добре и други колеги да кажат.
#4 | 09.10.2015, 09:40
Публикации: 149 / 3
      В нашата фирма закупуваме кафе и минерална вода за служителите. За да могат да минат за разходи на фирмата, върху стойността на всяка фактура се начислява 10% Данък представителни разходи/той също се признава за разход/. По тези фактури не се полза данъчен кредит!
     Надявам се да съм била полезна.
#5 | 09.10.2015, 10:37
Публикации: 1703 / 207
За осигуровките погледнете Разяснение Изх. № 08-009 от 10.06.2010 г. на НАП.
Осигурителни Вноски върху Социални Разходи в Натура
Съгласно чл. 6, ал. 11 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) върху средствата за социални разходи, давани постоянно или периодично пряко на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 (в т.ч. работниците и служителите) в пари или в натура, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии".

Подкрепям мнението на bobo.
#6 | 09.10.2015, 11:54
Публикации: 108 / 3
Благодаря на всички включили се. Ясно, че за такива разходи се начислява само данък върху разходите, без осигуровки.
Но не съм съгласна, че това са представителни разходи. От тях не се ползват клиенти или гости на фирмата, а само служителите. И в тази връзка признаването на ДДС-то продължава да ми е неясно - тези разходи дали се признават като разходи за дейността.
В линка, който е публикувала n_alex76 Мермерска пише следното:
"Разходите във връзка с поставяне на автомати за минерална вода, чай и кафе в производствените помещения не следва автоматично да се третират като разходи, обезпечаващи здравословни условия на труд и съответно да не се облагат с данък по реда на ЗКПО. Утвърдената данъчна практика е, че подобни разходи се третират като разход за дейността, без да се облагат като социален разход по реда на Закон за корпоративното подоходно облагане, само ако са предоставени изрично по реда на Наредба № 11 от 21.12.2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея."
Но тук става въпрос за социални разходи, които са предоставени по силата на Наредба, а не по желание на работодателя.
#7 | 09.10.2015, 12:07
Публикации: 1703 / 207
Погледнете чл.70, ал.3, т.6 от ЗДДС.
#8 | 09.10.2015, 12:15
Публикации: 108 / 3
n_alex76 благодаря. Тази точка от ЗДДС обаче касае само предприятия със специфични условия на работа (напр. вредни производства), където се раздава безплатна храна по закон. Тук став въпрос за компютърна фирма, в която вредни условия на труд няма.
#9 | 09.10.2015, 12:44
Публикации: 149 / 3
zaharieva28, нашата фирма също се занимава с компютри, и именно след ревизия и направено предписание от служители на НАП започнахме да ги облагаме с  такъв данък.
#10 | 09.10.2015, 13:07
Публикации: 108 / 3
Scheti_new, нямам никакво съмнение за начисляването на данък върху разходите. Въпросът е основата, върху която ще се начислява. Ако са представителни разходи - не се признава ДДС, т.е. върху цялата сума. Но ако се осчетоводяват като социални разходи, то ДДС се признава и данъка върху разходите го начислявам върху данъчната основа. Но продължава да ме тормози чл.70, ал.1, т.2 - доколко няма да ми кажат, че това са стоки, предназначени за дейности, различни от основната дейност на фирмата.
#11 | 09.10.2015, 13:46
Публикации: 11932 / 2174
ЗКПО
Допълнителни разпоредби
..........
34. "Социални разходи, предоставени в натура" са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки.

Основен момент е дали това , което предоставяте на работниците се "вписва" в определението за социални разходи съгласно ЗКПО .

И още нещо по въпроса :

http://sotirov.info/index.php?page=sotsialni-razhodi-pridobivki-izbor-rabotnitsi-expenses-on-fringe-benefits-workers-employees-choice
#12 | 09.10.2015, 14:11
Публикации: 108 / 3
Като гледам колко свое и ваше време губя за 10 банана и 1 пакет кафе, какво остава за наистина важни теми. Да, този чл.294 от КТ съм го чела и препрочитала, като това не значи, че картинката ми е станала по-ясна. Защото явно плодовете и кафето не са столово хранене (ако това има предвид автора под "организирано хранене" в т.1 от чл.294). Но от друга страна т.7 пък казва "задоволяване на други социално-битови и културни потребности". Ами тук мога да кажа, че пиенето на кафе и яденето на ябълки е  битова и културна потребност на служителите. Кафето и плодовете са достъпни за всички, така че ги отчитам като социален разход. Лошото е, че нямам никаква гаранция, че и лелята от НАП ще е на това мнение.
#13 | 09.10.2015, 14:16
Публикации: 11932 / 2174
 Лошото е, че нямам никаква гаранция, че и лелята от НАП ще е на това мнение.

За голямо съжаление от "предпазливост" често правим нещата така, че да нямаме проблеми точно с това кой как ще тълкува дадена ситуация. Според мене , ако си документирате всичко, както трябва съгласно този чл.294 - Решение, протоколи и прочие бумаги, които да доказват Вашата теза - бихте могли да си защитите социалните разходи като вариант.  :smile1:
#14 | 09.10.2015, 14:28
Публикации: 108 / 3
Благодаря delphine. Така ще направя, в края на краищата не става въпрос за големи суми, така че и в последствие да не ми признаят ползвания данъчен кредит - ще го преживеем.
#15 | 09.10.2015, 15:32
Публикации: 4365 / 719
Ако беше минерална вода друго щях да мисля, ама честно да си кажа, ябълките и бананите (а що не обяда и вечерята) ми идват малко в повече и извън понятието "социални радходи", поне за признаване на данъчен кредит. Но нямам практика по въпроса, просто си мърморя :)
#16 | 09.10.2015, 15:45
Публикации: 1703 / 207
bobo, отново подкрепям мнението Ви!
Аз също признавам само минерална вода.
И едно четиво за по-люботитните. Всичко като че ли се върти около чл.285 от КТ.
Скрит текст :
http://www.adms-pv.bg/spravki/dela/SD/0061d811/57130612.htm
#18 | 09.10.2015, 19:26
Публикации: 108 / 3
Благодаря отново на всички, взели отношение по въпроса. Определено решението на съда наклони везните какво да правя и по-специално чл.6, ал.3, т.1 от ЗДДС. Ще ги третирам като социални разходи, за които няма да ползвам данъчен кредит и ще им се начислява данък върху разходите.
#19 | 09.10.2015, 20:01
Публикации: 721 / 96
Аз също признавам само минерална вода.

За социален разход в натура признавате само минералната вода ? Имаше един период назад във времето, когато данъчните гледаха да оспорят разходите за мобилни телефони / в зората на масовото им използване / , а сега това е един рутинен необходимо-присъщ разход. А смятам, че КТ дава възможност за доста по-обширен обхват на социалните разходи в натура освен минералната вода.Важно е всичко да е документирано правилно съгласно изискванията на КТ.

А вече извън темата - за минералната вода. Ако за пиене се ползва минерална вода тя е социален разход, но ако се ползва такава от чешмата си е необходимо-присъщ разход/ по фактурата на ВиК / ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група