Нов данък за гражданите до 2% в полза на общините от 2016 година (обновена)

14.09.2015, 13:32 9229 6

14.09.2015, 13:32
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Катя Крънчева, K&K Accounting
member of INTEGRA INTERNATIONAL
www.kik.bg

Министерство на финансите представи предложенията си за изменения в данъчните закони за 2016 година.

В тях се предвижда възможност всяка община да определи данък в диапазон от 0 до 2% върху доходите на физическите лица, които са с постоянен адрес на територията на общината.

Всяка община ще решава дали ще налага данъка за съответната година, като ставката трябва да е в посочения диапазон. Данъчната ставка ще се определя ежегодно с решение на общинския съвет.

Данъкът за общините ще постъпва в приход на общинските бюджети, като се предвижда неговото администриране да е от НАП.

Коментар

Мярката с вдигане на данъка и различни ставки по общини ще доведе до несправедливо облагане, както и ще създаде трудности при администрирането на данъка. Например когато служители работят в една община, а по лична карта се водят в различни общини, то тогава едни служители на една и съща фирма ще се окажат с различни ставки на данъка.

Друг пример за несправедливост при такова облагане: 
Заплата 500 лева в богата община е ниска заплата, а в бедна община тази сума е по-скоро добра заплата.

1) Ако богатата община реши да облага жителите си, то най-бедните слоеве с ниските заплати от 500 лева в богатата община ще са много засегнати. Докато в бедна община със същата заплата от 500 лева, която обаче е поносима, защото животът е по-евтин, то те няма да бъдат обложени допълнително.

2) Ако пък някоя бедна община реши да обложи допълнително с 2% жителите си, то това ще бъде наистина много несправедливо за хората, живеещи там, които и без това са бедни.

Предложения и становища към законопроекта могат да се изпращат до Министерство на финансите до 26.09.2015 година.

С целия законопроект можете да се запознаете от тук.
#1 | 14.09.2015, 14:34
Публикации: 9298 / 1557
Само да не се получи пак някаква недомислица....
Като си помисля, че имам работници от пет общини... за всеки да смятам поотделно.... сигурно и с отделни платежни по общини.... А имам само 15 души...  Не ми се мисли за големите фирми....
#2 | 15.09.2015, 16:21
Публикации: 645 / 23
 Какво значи постоянен адрес.Пример -постоянния адрес е в Стара Загора. Живее и работи в Тополовград.А фирмата  към която работи е в Трети  град,.Не доумявам за кого трябва да са тия 2%. При мен е същото .Имаме офиси в 6 общини.А сме 15 души.Да навремето превеждахме ДОД  по различни общини.Но имаше някакъв ред в адресната регистрация.Сега един е постоянния,друг по местоживеене,а работи на трето място.Пълен хаос.
#3 | 15.09.2015, 16:32
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Става въпрос за адреса по лична карта. Това е постояният адрес. Постоянният адрес е населено място в България, където лицето е вписано в регистъра на населението.

Настоящият адрес е мястото, на което лицето пребивава (мястото където живее – например, ако е студент, настоящият адрес е населеното място и адресът на квартирата/общежитието, където се обучава).
#4 | 15.09.2015, 17:16
Публикации: 645 / 23
На мен ми е ясно какво значи постоянен адрес и адрес по местоживеене- въпроса е ,че замисъла ще бъде изкривен.Защо тия 2 % трябва да са в Стара Загора като лицето живее и работи  в Тополовград.Или може би аз не схващам нещо.Но  като  дойде 2016 ще видим
#5 | 15.09.2015, 18:20
Публикации: 9298 / 1557
Преди много години имаше т.нар. "самооблагане". Не помня на какво ниво се вземаше решението /окръг, община или селище/, но се гласуваха някакви проценти, които се удържаха допълнително от заплатите. Парите отиваха целево. Най-често за инфраструктурни проекти или по повод някакви юбилейни мероприятия.
Та нищо ново под слънцето.
Следващото сигурно ще е ергенския данък.
Не дай-боже да въведат и купоните....
#6 | 16.09.2015, 11:06
Публикации: 25 / 8
По телевизията един господин запознат със закона, спомена, че когато са правили предложение за подобни приходи за Общините, изначало идеята е била от общите 10% - 2% да остават за общините, и 8% централизирано, а не да се обложат допълнително гражданите и общо да стане 12% теоретично и те самите не са съгласни на това.

Кога ще има пълна прозрачност да излязат шепата хора в министерството които са го решили това с обръщение към нацията защо го искат и да ни накарат да повярваме, че тези пари ще отидат за общото ни добро а не за попълване на някакви дупки в бюджети за НЕцелево изхарчени средства.

Отделно и идеята да се събират пък през НАП... и после да се връщат парите към общините и там може да се скъса нишката.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група