Покупка зърно от физ.лица

02.09.2015, 16:22 5158 8

02.09.2015, 16:22
Публикации: 35 / 1
Имам покупка на зърно 1. от ФЛ нерег.- като ЗП, работещо на трудов договор и 2. ФЛ рег. като земед.стопанин ,работещо на трудов договор. След дълго размишляване и ровене из законите смятам да постъпя така. За целите на ДДС - Протокол по чл.117 във връзка с чл. 163б ал.1 т.2 от ЗДДС с общ протокол за доставките на зърно който ще се отрази и в двата дневника/ .
За целите на ЗДДФЛ трябва да издам СИС по чл. 29 и удържа авансов данък по чл. 43. Тъй като работят по трудово правоотношение трябва да удържа и внеса и ДОО,ЗОВ след приспадане на НПР 1) е с 40%, а 2.) с 60%. След това трябва да подам Д1 и Д6 за двете лица. Дотук не съм сигурна още дали правилно постъпвам ! Трябва ли да изготвя още някои документи, например Протокол за приемане-предаване, Договор..? Моля помогнете, сложно ми е.   :blush:
#1 | 02.09.2015, 16:29
Публикации: 6668 / 658
Искаш да кажеш, че тази сума е осигурителен доход?
Този, който е регистриран като ЗП е СОЛ - той да се оправя с данъка.
#2 | 02.09.2015, 16:43
Публикации: 35 / 1
Да , единият е регистриран земеделски стопанин , не производител и работи на трудов договор . Другият не е регистриран земед. произв. , само работи на трудов договор. Дохода му /на 2-ия/  за месец август на ТД е 1632 лева и сега сумата която му дължим е 1003 лева. Надвишава с 35 лева 2600лв. Аз трябва да му удържа освен данък и осигуровки върху 968 лева, така ли е?  А за 1-ия ще го попитам дали е СОЛ и ако подпише декларация, че е не се занимавам с него въпреки че е на трудов договор, така ли?
#3 | 02.09.2015, 19:35
Публикации: 6403 / 1129
Този, който е регистриран ЗП, задължително е СОЛ, но декларацията също е задължителна. На това основание не се занимавате с удръжка на авансов данък. Той е длъжен да Ви издаде документ по смисъла на чл. 7 от ЗСч.
#4 | 03.09.2015, 10:13
Публикации: 6668 / 658
За регистрирания ЗП - декларация от него, че е СОЛ и му плащаш цялата сума без каквито и да е удръжки. Той е длъжен да включи сумата при определяне на авансовия си данък за тримесечието и да внесе сам данъка.
За нерегистрирания - според мен тази сума не е осигурителен доход. От сумата махаш 40% признати разходи, удържаш данък 10%, внасяш данъка, подаваш д.55 за съответното тримесечие и му даваш бележка.
Двамата ги включваш след това в справка по чл.73.
Лично мнение!
#5 | 03.09.2015, 10:22
Публикации: 6403 / 1129
За регистрирания ЗП - декларация от него, че е СОЛ и му плащаш цялата сума без каквито и да е удръжки. Той е длъжен да включи сумата при определяне на авансовия си данък за тримесечието и да внесе сам данъка.
За нерегистрирания - според мен тази сума не е осигурителен доход. От сумата махаш 40% признати разходи, удържаш данък 10%, внасяш данъка, подаваш д.55 за съответното тримесечие и му даваш бележка.
Двамата ги включваш след това в справка по чл.73.
Лично мнение!
:good:
Подкрепям изцяло и стават ДВЕ лични мнения :smile1:
#6 | 03.09.2015, 12:46
Публикации: 35 / 1
Много Ви благодаря за мненията. Сигурна съм в тяхната компетентност! Лицето, което е рег.ЗП е СОЛ и се разбрахме да ми издаде опростена фактура , приемо-предавателен протокол и си му давам парите. По този начин не трябва и да ми подписва декларация, че е СОЛ  и да му издавам СИС, направо после  в декл.чл. 73 догодина. Така става ли ? За другото нерег. физ.лице е по-особен случая. Не се ли взима под внимание това, че работи на трудов договор и е осигурен през месец август на 1632 лева? Не трябва ли да попълни и той декларация? И какъв документ да изготви, за да докажем че в действителност сме взели от него пшеница за семе? Той ме обърква...
#7 | 03.09.2015, 13:31
Публикации: 6403 / 1129
Ако с второто лице нямате подписан граждански договор, нямате ангажимент да му удържате осигуровки. То Ви продава продукт, а не извършва дейност. :smile1:
#8 | 03.09.2015, 14:54
Публикации: 35 / 1
Много Ви благодаря за отзивчивостта.  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група