Осигуряване св.професия

01.09.2015, 12:59 3060 4

01.09.2015, 12:59
Публикации: 1223 / 70
Питам,защото и аз точно не съм наясно със ситуацията.Дано описвайки случая с ваша помощ да достигна до правилното решение.
Българско ф.л. е регистрирано като св.професия.Извършваше услуги на фирми от Великобритания и се осигуряваше като самоосигуряващо се лице.През м.07 ми се обади и каза да му спра осигуряването като самоосигуряващ се,защото са го назначили по ТД в Лондонска фирма и там ще го осигуряват по тяхното законодателство.От 01.08.2015 подадох Окд5 за спиране на осигуряването и подадох декл.7 за здравните осигуровки.
Имал е намерение да се премести с цялото си семейство в Лондон,но нещо не са се получили нещата и днес ми се обади пак да му подам Окд 5 за възобновяване на осигуряването.
До тук всичко е ясно, обаче доколкото разбрах няма да има никаква дейност от св.професия, само ще получи суми от предишните месеци като такъв. Освен това получава от време на време и малки суми -за авторско право от едно Лондонско издателство за написана от него книга-но доколкото знам,тези суми не подлежат на осигуровки.Ще продължава да се води по ТД в Лондонската фирма,но ще работи за тях от България.
При тази ситуация трябва ли да се самоосигурява като самоосигуряващ се в България?Като няма да има работа като св.професия,да не се окаже,че не е трябвало да се осигурява?
#1 | 01.09.2015, 13:24
Публикации: 3326 / 256
За да се признаят осигуровките от свободната професия и изобщо като цяло на едно самоосигуряващо лице, трябва да има дейност и съответно приход. След като го осигуряват в Лондон, а той е в България, може да си плаща само здравните осигуровки. Неговият стаж си върви в Лондон.
Нека и други се включат :)
#2 | 01.09.2015, 13:35
Публикации: 1223 / 70
Това с признаването дейност месец за месец ли става?Защото до м.06.2015 си имаше редовна дейност и всеки месец издаваше фактура.После започна преговори с фирмата в Лондон и от юли го назначиха там.Аз лично нищо не съм видяла като документ,а и не съм много наясно с тяхното законодателство,но ми беше казано че е на ТД ,както ако е англичанин .За сега този договор остава,само че ще си работи от България-програмист е.Парите ще му превеждат както и до сега в сметка в тамошна банка и ще си му удържат данъци и осигуровки там.Та затова се чудя,дали изобщо е необходимо даа се самоосигурява и тук.
Имате ли представа какъв документ да поиска от там,за получените доходи и платените осигуровки и дали изобщо тези суми трябва да се декларират в българската му декларация?
#3 | 01.09.2015, 13:43
Публикации: 3326 / 256
Според мен дохода му в Лондон не трябва да го декларираш тук с ГДД.
За признаването на дейност не е нужно да е месец за месец. Като цяло за годината.
#4 | 01.09.2015, 14:25
Публикации: 1223 / 70
ами в такъв случай ,се чудя ,дали изобщо да се подновява осигуряването -така или иначе до сега получените доходи са достатъчни за осигуровки на макс за месеците от 01-07.2015.Ако обяви пак осигуряване,ще трябва да плаща и за останалите месеци,а то дефакто работата е била до м.юли.Иначе,получената сума ще се разхвърли за 11м. и ще трябва да доплаща до макс за 11м.,а не само за седем.Май ще го посъветвам да не възобновява осигуряването,щом няма да има още доходи от св.професия.
дано и някой друг се включи със съвет.
Елена ,много ти благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група