Майчинство

11.08.2015, 20:53 5743 9

11.08.2015, 20:53
Публикации: 3 / 0
Здравейте, със сигурност съм поредната, която ще задава въпроси относно майчинството, но се опитвам да се ориентирам и за жалост се оказва, че не мога.
Самоосигуряващо се лице съм и поради това, че не съм разбрала,че при вноската за болнични се включва и майчинство, то аз до този момент / от средата на 2013-та / се самоосигурявам без да плащам тази вноска. Осигурявам се на 420лв. С мъжа ми планираме бебе, което по план трябва да се появи в края на 2016-та. От януари вече ще внасям тази вноска, тъй като вече знам, че не е само за болнични, но въпроса с бебето е на дневен ред в семейството ми. Някой има ли представа дали може да се доплати за Майчиство и общо заболяване със задна дата в текущата 2015-та година? Ако не ме може - аз изобщо ще имам ли право на майчински? Според калкулатора, публикуван в сайта - би трябвало да получавам, но не знам дали е верен. Пак се извинявам за причиненото неудобство. Искам да разбрера предварително дали заради незнание ще ощетя семейството си.

Благодаря ви.
#1 | 11.08.2015, 21:19
Публикации: 3 / 0
Здравейте отново,

След като от няколко месеца се панирам, в крайна сметка в една статия, а и прочирайки по-спокойно обяснението в сайта на НОИ, разбрах, че трябва просто да имам 12 месеца през целия ми стаж, в които да съм била осигурявана по линия Майчинство и общо заболяване. Разбрала ли съм добре? Ако е така - имам. Дано в крайна сметка съм разбрала...И всъщност в месеците, в които аз поради тъпота / да си го кажем честно / не съм се самоосигурявала за майчинство, като доход ще се вземе минималната работна заплата, а не това, на което се осигурявам реално.
#2 | 12.08.2015, 08:57
Публикации: 3326 / 256
Правилно сте разбрала, за да имате право на болнични за бременност и раждане трябва да имате общ осигурителен стаж от 12 месеца осигурена за ОЗМ. За месеците без осигуряване е МРЗ.
#3 | 12.08.2015, 13:43
Публикации: 3 / 0
Много Ви благодаря. Отново се извинявам за причиненото неудобство на всички.
#4 | 07.10.2015, 19:16
Публикации: 2 / 0
Здравейте,бременна в вторият месец съм.Освободиха ме от работа.Какъв вариант имам сега,за да мога за си получавам майчинство 2 год?Ще ми засечат ли стажа и осигуровките до момента?А ако започна нова работа и я прекратя  непосридствено пледи да изляза в отпуск по майчинство?Моля ви дайте съвет!!!! :excl:
#5 | 07.10.2015, 23:13
Публикации: 1 / 0
Аз искам да попитам няколко неща,за чиито отговор предваритрлно благодаря!
1. Аз съм майчинство и детето ми е на 1 и половина,от една седмица вече съм приета редовна студентка и ще трябва да пратя малката на ясла. Какво се случва от тук насетне?
2. Ползвам ли се от някакво заплащане или не?
3. Като нямам време да ходя на работа,какво ще следва съкращение,сама ли тря да напусна?
#6 | 08.10.2015, 09:17
Публикации: 5497 / 371
Здравейте,бременна в вторият месец съм.Освободиха ме от работа.Какъв вариант имам сега,за да мога за си получавам майчинство 2 год?Ще ми засечат ли стажа и осигуровките до момента?А ако започна нова работа и я прекратя  непосридствено пледи да изляза в отпуск по майчинство?Моля ви дайте съвет!!!! :excl:

За да получавате обезщетение до 2 годишна възраст на детето, е необходимо преди първият болничен за бременност и раждане /45 дневният/ да имате трудов договор т.е. да имате "отработени" дни
#7 | 08.10.2015, 09:21
Публикации: 5497 / 371
Аз искам да попитам няколко неща,за чиито отговор предваритрлно благодаря!
1. Аз съм майчинство и детето ми е на 1 и половина,от една седмица вече съм приета редовна студентка и ще трябва да пратя малката на ясла. Какво се случва от тук насетне?
2. Ползвам ли се от някакво заплащане или не?
3. Като нямам време да ходя на работа,какво ще следва съкращение,сама ли тря да напусна?
1. Трябва да прекратите майчинството от денят, в който детето тръгне на ясла. Трябва да се върнете на работа.
2. До 2 годинки на детето, ще получавате 50% от майчинството
3. Ако не може да съвместите работа и учене, ще напуснете по Ваше желание
#8 | 08.10.2015, 11:59
Публикации: 2 / 0
За да получавате обезщетение до 2 годишна възраст на детето, е необходимо преди първият болничен за бременност и раждане /45 дневният/ да имате трудов договор т.е. да имате "отработени" дни
Това значи ли,че ако започна сега работа и например работя до тези 45 дни ще взимам майчинство 2 год?А ще мога ли ако преди 45 дни ми прекратят ТД?
#9 | 08.10.2015, 12:01
Публикации: 5497 / 371
А ще мога ли ако преди 45 дни ми прекратят ТД?

Не, към датата на излизане в болничен трябва да имате осигуряване
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група