Кредитно известие или анулиране на документ?

03.08.2015, 16:10 4694 4

03.08.2015, 16:10
Публикации: 306 / 36
Здравейте!
Клиента ни издава инвойс през м.04.2015 на гръцка фирма за услуга за 1170щатски долара. При издаването на българската фактура колежката не вижда, че фактурата е в долари и я изчислява по фиксинга за евро. Според инвойса сумата за деня е 2109,64лева, а според българската фактура е 2288,32лева. За този ден според кръстосания курс щ.долар/евро 1170щ.д. се равняват на 1066,83 евро. Толкова превеждат и гърците. На гърците е изпратен инвойса, а във дневниците и във Виеса е влязла сумата от българската фактура. Явява се разлика от 178,68лева.
Първо мислех да "обера" сумата като курсова разлика, обаче ме притесни Виеса. Ще имаме разминаване с гърците.
Ако издам кредитно или анулирам фактурата - не може да ги дадат на гърците, защото инвойса е верен. Нито имаме промяна в данъчната основа, нито документа е сгрешен.
Ако пусна кредитно за 178,68лева, което няма да дадем на гърците, ще има ли някакъв проблем с Виеса.
Не знам как да постъпя. Моля, дайте предложения!
#1 | 03.08.2015, 16:35
Публикации: 6403 / 1129
Нито имаме промяна в данъчната основа, нито документа е сгрешен.
Моля, дайте предложения!
Според мен документът Е сгрешен, защото документ по действащото законодателство все още е това, което наричате "българска фактура", а не инвойсът, който е превод.
Корекция на сгрешен документ се извършва чрез анулирането му и  издаването на нов.
Респективно, по тази причина и ВИЕС декларацията е сгрешена и, както справедливо отбелязвате, ще се получи разминаване с гърците. За целта трябва да коригирате и декларацията, като подадете писмено уведомление до НАП по реда на чл. 126, ал. 3, т. 2.
Скрит текст :
#2 | 03.08.2015, 17:02
Публикации: 306 / 36
Благодаря  irenabrili !
Честно да си призная точно този отговор не ми се искаше по две причини:
Първо, че грешката е допусната от друга колежка, с която сме в добри отношения, но сега фирмата е при мен и ако започна да обяснявам на клиента защо се налага това искане за корекция той ще се настрои допълнително към нея. Не ми се иска да създавам такава ситуация.
Второ - притеснява ме факта, че с това искане може да предизвикаме ревизия, а във фирмата има от какво да се притесняват.
Повече ми се искаше да издам кредитно известие с основание промяна в данъчната основа, но не знам как ще се отрази във Виеса. Ако засичат общо сумите между фирмите в определени периоди, с минуса на кредитното би трябвало да се изравнят. Така ми се иска, но не знам как функционира Виеса.
#3 | 04.08.2015, 07:26
Публикации: 6403 / 1129
Тогава по-добре не правете нищо, отколкото да поправяте неправилно, защото ревизиите идват рано или късно и е по-добре да изглежда, че не сте видели грешката, отколкото, че сте я замазали с нова грешка.
#4 | 04.08.2015, 10:53
Публикации: 306 / 36
Благодаря irenabrili !
Решение дадено по соломоновски!  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група