Лек автомобил от ЕС, ддс и продажба

03.08.2015, 14:58 16129 9

03.08.2015, 14:58
Публикации: 111 / 3
Здравейте! Досега не съм се сблъсквал с такъв случай и моля за вашата помощ. Закупен е лек автомобил - употребяван от физ. лице от Италия, от фирма рег. по ДДС  в Бг. За покупката има договор на италиански. До колкото четох в случая не се начислява ддс, тъй като се предполага, че вече е начислен ддс в страната където е закупен автомобила.  Бълг. фирма се занимава с търговия на стоки /но не коли/. Извадени са транзитни номера, след което фирмата продава лекия автомобил на физ. лице тук в БГ. има Договор за продажба и издадена фактура, в която не е начислено ддс, а е споменат чл.143 от ЗДДС. Въпросите ми са:
1. трябва ли да се начисли ддс  за покупката с протокол.
2. как трябва да се издаде правилно фактура за продажбата тук в Бг на физическо лице? Начислява ли се ДДС?
Дано да съм обяснила правилно ситуацията. 
#1 | 03.08.2015, 18:15
Публикации: 825 / 178
Разделяме въпросите на две части..
1- Придобиване на автомобила.
Завежда се като актив във фирмата, Не се начислява, самоначислява и т.н. никакво ДДС. Никакви протоколи и др.глупости. В случая просто нямаме ВОП.
2- Продажба на автомобила.
Продава се както всяка една стока от фирма регистрирана в Бг  на ф.л. в Бг.,  т.е. на общо основание се начислява ДДС във фактурата със стойности по редове, съгласно Договора за  продажба на МПС.
 :smile1:
#2 | 03.08.2015, 18:21
Публикации: 111 / 3
Благодаря, пасат! И моите разсъждения клоняха на там, просто не бях сигурна. Сега ще мисля как да оправям пуснатата фактура за продажбата. :smile1:
#3 | 03.08.2015, 21:04
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

И аз имам подобен казус но мен ме интересува след покупка на автомобила от ЕС на фирма и продажбата му тук на физическо лице, мога ли да го купя примерно за 10 000Е и да го продам после за 2000Е или там колкото му излезе оценката ?
#4 | 04.08.2015, 07:33
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,

И аз имам подобен казус но мен ме интересува след покупка на автомобила от ЕС на фирма и продажбата му тук на физическо лице, мога ли да го купя примерно за 10 000Е и да го продам после за 2000Е или там колкото му излезе оценката ?
Няма законова пречка да продавате на цена, която сте договорили с купувача. Единствено се съобразете с чл. 15-16 от ЗКПО:
Скрит текст :
За конкретните числа, според мен, няма проблем :smile1:
#5 | 04.08.2015, 09:41
Публикации: 82 / 0
Здравейте,
и аз да задам въпрос по подобна тема. ДЗЛ рег. по ДДС закупува автомобил 5+1,но не е ползван данъчният кредит защото го купува от фирма, която не е регистрирана по ДДС. Сега нашето ДЗЛ смята да се дерегистрира и според нас трябва да му се начисли ДДС даже и да го продаде отново, Почти на 100% съм сигурен но все пак да попитам.
#6 | 04.08.2015, 10:14
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
и аз да задам въпрос по подобна тема. ДЗЛ рег. по ДДС закупува автомобил 5+1,но не е ползван данъчният кредит защото го купува от фирма, която не е регистрирана по ДДС. Сега нашето ДЗЛ смята да се дерегистрира и според нас трябва да му се начисли ДДС даже и да го продаде отново, Почти на 100% съм сигурен но все пак да попитам.
1. Ако продава автомобила преди дерегистрацията, трябва да начисли ддс върху продажната цена.
2. При дерегистреция не начислява ддс, защото не е ползван данъчен кредит:
Скрит текст :
#7 | 04.08.2015, 12:17
Публикации: 82 / 0
Това, че не е ползвал данъчен кредит, не е защото е нямал право за този автомобил да ползва данъчен кредит, а защото е купил автомобила от данъчно нерегистрирано лице и след като е имал право значи трябва да му се начисли ДДС при дерегистрация.Поне аз така мисля.
#8 | 04.08.2015, 13:15
Публикации: 11932 / 2174
http://ekspertis.bg/document/view/qanda/131607/0/

Начисляване на ДДС при дерегистрация?
Публикувано на 05.10.2010

Отговаря Лиляна ПАНЕВА – данъчен консултант
    Въпрос: При дерегистрация по ЗДДС следва ли да се начисли ДДС:
1. На налични активи, закупени от нерегистрирани лица, за които не е ползван ДДС при покупката?
2. На налични активи, закупени с фактура с начислен ДДС, за които фирмата, въпреки че е имала право да ползва данъчен кредит, не го е ползвала?
Отговор: По силата на чл. 111 от ЗДДС при дерегистрацията си данъчно задължените лица извършват условна доставка на всички налични към този момент стоки и услуги, които са активи по смисъла на ЗСч и ЗКПО и за които лицата са ползвали пълен или частичен данъчен кредит. Доставката се квалифицира като “условна”, тъй като в случая липсва прехвърляне на собственост или на вещни права върху наличните стоки и не се извършва услуга.
Следователно при дерегистрацията си лицата не начисляват данък за активите, при придобиването на които не са ползвали данъчен кредит (независимо дали пълен или частичен). В този смисъл определено не следва да начислявате данък за наличните активи, закупени от нерегистрирани лица. Що се отнася до активите, за които сте имали право да ползвате данъчен кредит, но не сте го упражнили, понякога органите по приходите изразяват становище, че такъв следва да се начисли, тъй като упражняването на правото на кредит е по избор на лицето и следователно неупражняването му не следва да се отразява на следващите му данъчни задължения във връзка със съответния актив. Не споделяме това тълкуване на нормативната постановка по въпроса, тъй като разпоредбата на чл. 111, ал. 1 от ЗДДС определя ясно и еднозначно, че обект на облагане при дерегистрация са само активите, за които е ползван данъчен кредит. В резултат на това според нас при дерегистрацията не следва да се начислява данък и за тези активи, за придобиването на които е било налице право на данъчен кредит, но то не е било упражнено.
#9 | 04.08.2015, 14:34
Публикации: 82 / 0
Много добре казано, благодаря за мненията!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група