Авансов данък за доход по граждански договор

28.07.2015, 15:26 6583 6

28.07.2015, 15:26
Публикации: 81 / 4
Здравейте,
искам да се допитам до вас, тъй като имам чувството, че нещо ми убягва и ще помоля за съдействие.

Ситуацията е следната: Самоосигуряващо се лице полага личен труд в дружеството си, за което получава възнаграждение. Заради това, че си внася осигуровките през въпросното дружество, те му се приспадат при определяне на месечната данъчна основа. От друга страна, лицето получава доход по граждански договор.
ЗДДФЛ гласи:
Скрит текст :

Не съм сигурна дали следва да се внася авансов данък за дохода от друга стопанска дейност. Четейки ЗДДФЛ, аз смятам, че не трябва. Обаче ме гризе това, че едни и същи осигуровки се приспадат 2 пъти - веднъж за дохода от полагане на личен труд и веднъж за дохода по гражданския договор.
#1 | 28.07.2015, 15:54
Публикации: 266 / 5
Данъка при личния труд се внася, чрез дружеството и се декларира в Д6, авансово на тримесечие трябва да си внася и другия данък по гр.договор с декларация по чл.55, като в нея отбележи, че се подава от получател на дохода.
#2 | 29.07.2015, 08:57
Публикации: 81 / 4
Не сте ми разбрали въпроса явно. Всичко, което сте написала, е така. Цитирах чл. 43 от ЗДДФЛ, в който се казва :  "Лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29 дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход"

Ако облагаемият доход от друга стоп. дейност по чл. 29 е 300лв, а осигуровките на самоосигуряващото се лице за тримесечието е 108,36лв х 3 = 325,08лв, то излиза, че не се дължи данък, защото 300 - 325,08 е отрицателна сума.
За дохода от личен труд 420лв - 108,36лв осигуровки = 311,64лв дан. основа и следователно данък 31,16лв. Притеснява ме това, че едни и същи осигуровки се приспадат.

Така процедирам със самоосигуряващи се без личен труд. Доходите от личен труд, обаче, са приравнени на доходи от трудови правоотношения за целите на ЗДДФЛ, което ме кара да смятам, че те не участват при определянето на авансовия данък по чл. 46 т.е. не следва да се подава нито декл. по чл. 55, нито да се внася данък.

Не откривам нормативно оборване на моите разсъждения. Ще съм благодарна, ако някой ми покаже къде аджеба пише обратното.

#3 | 29.07.2015, 09:53
Публикации: 11932 / 2174
Доходите за положен личен труд са приравнени на доходи от трудови правоотношения съгласно ДР ЗДДФЛ и са обложени с данък след приспадане на размера на осигуровките за съответния месец/месеци. Съгласно чл.43 ЗДДФЛ на авансово облагане подлежат и доходите от стопанска дейност по чл.29, каквито не са тези за личен труд. Въпреки, че доходът за личен труд е доход на лицето в качеството му на СОЛ то те не участват в базата за изчисление на ДДФЛ по чл.43 ЗДДФЛ. За тях е подаден обр.6 от платеца на дохода и данъкът е удържан от него. Следва да определите ДДФЛ за доходите по чл.43 . Прилагането на чл.43 изисква приспадане на осигуровките за съответния период преди изчисляване на данъка и да, получава се така, че тези осигуровки се приспадат и от дохода за личен труд и от този по чл.29. Така изчисленият данък обаче затова е авансов, както са авансови и внасяните от СОЛ осигуровки през годината. С подаване на ГДД ще се изравни както размерът на осигуровките така и размерът на данъка.
Извън законовите положения СОЛ би могъл да изчисли ДДФЛ и да внесе данък по ГД и без да си приспадне осигуровките като така вероятно би бил по-близо до точните изчисления в края на годината / не може да е сигурно пред вид , че не се знае какви още доходи ще има / .
#4 | 29.07.2015, 11:06
Публикации: 11932 / 2174
Единствено някакво указание за процедиране с личните осигурителни вноски има в Т1 и 2 - текста под самите таблици.

" Пренесете сумите  от точки 2 и 3  под Таблица 1 в съответното Приложение от данъчната декларация, в което сте декларирали доходите си. Когато доходите, подлежащи на годишно изравняване, се декларират в различни приложения от декларацията, сумата се разпределя до изчерпването й, като се вписва на съответните редове.  "

Евентуално на тази база можем да приемем, че след приспадането на личните осигуровки от дохода за личен труд не следва да ги приспадаме от доходите по чл.29. В самия ЗДДФЛ точно такова указание обаче не срещам.
#5 | 29.07.2015, 14:07
Публикации: 81 / 4
delphine, радвам се, че се включихте именно Вие.

На годишна база наистина излиза,че лицето ще довнася, това е така, въпросът е, че не желае сега да го прави.
Благодаря! Успокоих се  :good:
#6 | 29.07.2015, 14:31
Публикации: 2966 / 392
От друга страна, вероятно ще имате довнасяне на осигуровки, така че може и да не довнасяте кой знае колко данък накрая :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група