Бумащината с отпуските се увеличава, вместо да намалява..

24.07.2015, 22:39 10545 14

24.07.2015, 22:39
Публикации: 84 / 12
Бумащината с отпуските се увеличава, вместо да намалява

Социалното министерство въвежда нови формалности за ползване на почивката
Десислава Колева
Три нови документа заменят графиците за отпуските. Депутатите отмениха ненужната бумащина по съставяне на план за почивките на служителите, но социалното ведомство въвежда два нови задължителни документа с още по-спорен смисъл. Това предвиждат промените в наредбата на социалното министерство, публикувана за обществено обсъждане. Промените са изготвени във връзка с последната актуализация на Кодекса на труда. Работодателят вече ще пише писмена заповед за пускане на служителите си в отпуск. Досега беше достатъчно да се подаде писмена молба от служителя.

До края на януари ежегодно отново на хартия всеки служител трябва да получи справка колко дни му се полагат през настоящата година, колко са отложените или неизползваните. Ново задължение има и за служителите. Те пък ще трябва да искат писмено да им се отложат неизползваните почивни дни за следващата година. Досега за отлагането не се подаваше молба - дните просто се прехвърляха.

Още:
http://www.segabg.com/article.php?id=761480
#1 | 25.07.2015, 00:32
Публикации: 4364 / 719
>> Досега беше достатъчно да се подаде писмена молба от служителя.

Е работникът как познаваше дали е пуснат в отпуск, ако няма заповед? Винаги съм ползвал комбинацията заявление+справка+заповед на една бланка, без да ми се увеличава чак толкова работата.

>>До края на януари ежегодно отново на хартия всеки служител трябва да получи справка колко дни му се полагат през настоящата година, колко са отложените или неизползваните.

Това се вижда от горната бланка, за която говоря.
#2 | 25.07.2015, 14:50
Публикации: 1884 / 384
Всяко ново е забравено старо! Не съм спирала да изисквам молби за отпуск и също да издавам заповед, но ако ни вменят като задължение и тази справка за неизползваните отпуски, комбинирания вариант на bobo би ни свършил добра работа.
bobo, ако нямаш против, би ли ни предоставил твоя вариант? Явно се попълва на ръка, щом съдържа писано от работник заявление, заповед и справка от предприятието и подпис на ръководител или греша?
#3 | 25.07.2015, 16:42
Публикации: 4364 / 719
Нямам в момента файла при мен, но е нещо подобно, по спомен:

Вх. № ....
ЗАЯВЛЕНИЕ
От ..., длъжност ...
Желая да ползвам ... дни ...(вид)... отпуск от...(дата)... до ...(дата)...
Подпис ...
-----------------------------------------
СПРАВКА
Лицето има право на:
... дни за ... година
... дни за ... година

Ползва ... дни

Остава да ползва:
... дни за ... година
... дни за ... година

ТРЗ ....
--------------------------------
ЗАПОВЕД № ...
На основание чл. ... разрешавам на ..., длъжност ... да ползва ... дни отпуск по чл. ... от...(дата)... до ...(дата)...

Запознат със заповедта ...
Ръководител ...

***
Копирам целия лист за папката з отпуските, а оригинала режа на две: заявлението + справката - в папката входящи, заповедта - в папката със заповедите.
#4 | 27.07.2015, 11:04
Публикации: 645 / 23
Колкото и да не ни се иска самата работа  е свързана с повече писане,ако искаме нещата да са точни.Без молба не може.Прекия ръководител я одобрява.В личен състав пишат заповеди.В същото време трябва да се проследи колко му се полага колко остава.Не виждам нищо в повече.А ако фирмата е голяма  без някой да ги кара те ще си направят графици.Друг е въпроса ,че бяха излишни за малките фирми.
#5 | 27.07.2015, 11:21
Публикации: 2966 / 392
В Наредбата си пишеше, че отпускът се разрешава писмено след искане на работника. Дори не ми е минавало през ум да не пускат заявления.
#6 | 27.07.2015, 15:22
Публикации: 128 / 26
А аз не пускам заповед, просто върху молбата ръководителят слага резолюция, че разрешава и се подписва. Винаги съм била против излишната бумащина. Ако въведат заповедта като задължителна, комбинацията от молба и заповед ще е добър вариант.
#7 | 27.07.2015, 15:31
Публикации: 11932 / 2173
Аз ползвам това, което прикачам по-долу. :smile1:
#8 | 27.07.2015, 16:03
Публикации: 629 / 129
Модератор
И от мен една бланка:
#9 | 28.07.2015, 11:09
Публикации: 645 / 23
Каквито и варианти да има винаги има и молба и заповед.Това са два различни документа от правна  точка.А дано на никой не му се налага да се стига до съд.Тогава и запетайките имат значение.Така ,че мой съвет е да се придържаме към наредбите и законите,пък  едно е вярно че никой не обича бумащина,но ние най добре знаем,че без нея не може.
#10 | 28.07.2015, 12:00
Публикации: 71 / 2
Колеги, как тълкувате чл.173, ал.5 - (5) Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

Първи вариант - покана за ползване на въпросните 10 дена ли? Ами ако работника иска да си отложи цялата отпуска???
Втори вариант - предоставяне без негово съгласие /чл.176, ал.4/ въпреки че тук е написано "работодателят има право" а не "е задължен"
Клоня към първи вариант - "осигурява му се ползването" на въпросната половина с покана. И ако не иска, трябва да му се осигури ползването на отложеното до 30 юни следващата година. Отново ли с покана или вече без негово съгласие?
Въпросът ми е заради такива служители, които не си пускат молби за отпуска /пенсионери, на 4 часа и др./ Колкото и да са малко все ще има и такива. Как ще се процедира с тях.
#11 | 28.07.2015, 14:01
Публикации: 1703 / 207
Работодателят е длъжен да осигури този отпуск, съгласно чл.176 ал.2 от КТ, със или без съгласието на работника.
Скрит текст :

Писмена заповед за отпуска заменя отпадналите графици
Скрит текст :
#12 | 28.07.2015, 14:34
Публикации: 71 / 2
Аха мисля, че разбрах. Ако в края на годината отпускът е отложен или неизползван, то работодателят е длъжен да пусне служителят макар и "принудително" в отпуск до 30 юни следващата година/естествено до размера на отложения/неизползвания/.
И как въобще ще става това пускане в принудителен отпуск от страна на работодателя. Работника цяла година не си пуска отпуск. Остават му например 15-20 дни, които трябва да му дадеш до м.Юни следващата година. Ако има още такива служители - какво правиш? Почваш от Януари поетапно да ги пускаш в принудителен отпуск ли? Защото, ако ги чакаш те да си пуснат молба току виж се наложило наведнъж всички да излизат в Юни.
#13 | 28.07.2015, 15:44
Публикации: 71 / 2
Така и така съм изпаднала в разсъждения да продължа още малко :)

"Новото, което съществува по приетите в сила вече промени е, че работодателят е длъжен да осигури ползването на не по-малко от половината от полагащия се за календарната година платен годишен отпуск. Това е формулирано като ново задължение за работодателя. Има и разпоредба, която задължава работодателя, в случаите, в които отпускът не е ползван или е отложен за следващата календарна година, той да осигури на работника ползването на този отпуск най-късно до края на месец юни."
Правилно ли го разчитам - Декември месец трябва да се направи справка за използван/неизползван платен годишен отпуск от служителите за съответната година и на тези, които не са използвали поне половината от платения си годишен отпуск да се връчи/изпрати покана да си я използват до края на годината /т.е. оставащите седмица две/. Така ще се спази изискването да се предостави половината от ПГО за календ.год.
И ако все пак не си я ползват до 31.12- до 30 юни следващата година, вече без покана ги пускаш в принудителен отпуск до пълния размер на отложения/неизползвания отпуск по усмотрение изцяло на работодателя и по негова преценка за датите / ако служителя не си го поиска/ Тук няма ли да се получи разминаване - ако служителя иска да си го вземе наведнъж Юни, а работодателя го пусне на части януари/февруари например? Много спорен ми се вижда този момент с принудителното пускане.
#14 | 28.07.2015, 15:58
Публикации: 1703 / 207
Е, има и друг вариант. Работодателят не ги пуска до 30.06. и тогава работникът сам определя кога да си вземе отпуската по реда на чл.176 ал.3 от КТ.
Скрит текст :
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група