Облагане на авторско право ,получено от държава от ЕС

26.06.2015, 17:02 4638 6

26.06.2015, 17:02
Публикации: 1223 / 70
Българско физическо лице, което е рег.като св.професия и по чл.97а от ЗДДС е сключило договор със издателство в Лондон за написване на книга. Съгласно договорът като възнаграждение ще получава процент от продажбите. Още е рано, но времето върви бързо и затова в момента съм се заела да си изясня как точно ще се облагат доходите на това лице.
-Признават му се НПР 40%.
-Осигуровки върху тази сума не се дължат
-Четейки чл.12 от СИДДО, разбирам,че облагането се извършва в страната на получателя на дохода-т.е ФЛ ще трябва да си декларира дохода тук и да си плати съответния данък.
Има ли нещо ,което пропускам и на което да обърна внимание.Моля,който има отит с такива възнаграждения да сподели.
#1 | 28.06.2015, 11:12
Публикации: 7 / 0
Точно така е, както си написала. От издателството в UK би следвало да ти поискат да докажеш, че лицето е местно за BG, както и това, че е действителен получател на дохода. Това за тях ще бъде основание да не удържат данък.
#2 | 29.06.2015, 10:01
Публикации: 2966 / 392
От личен опит с друго естество доходи, ако в договорът е вписано, че лицето е задължено да си внесе данъка, дори и това няма да ти искат :)
#3 | 29.06.2015, 10:56
Публикации: 1223 / 70
Благодаря много. Все още не са превели никакви пари, но трябва да е скоро, защото книгата вече излезе от печат. Сега още веднъж ще прочета договора, че първият път като го четох не ми направи впечатление да пише нещо за данъци, но аз не съм толкова добра с англейския, че може и да съм пропуснала нещо.
#4 | 29.06.2015, 11:08
Публикации: 1223 / 70
Да,в договора пише,че ФЛ само е отговорно за данъците.Много ви благодаря пак.Сега само остава и пари да преведат. :wink1:
#5 | 30.06.2015, 14:37
Публикации: 7 / 0
От личен опит с друго естество доходи, ако в договорът е вписано, че лицето е задължено да си внесе данъка, дори и това няма да ти искат :)

А дали това важи и в обратната посока? Т.е. когато изплащаме доходи на чуждестранни лица /ФЛ и ЮЛ/ дали бихме могли в договора да заложим подобна клауза и съответно чуждестранното лице да не ни представя документ, че е местно на съответната държава и е действителен получател на дохода. Можем ли да се позовем на този текст в договора и само на това основание да не удържим данък, ако в конкретната СИДДО е по-малко от 10%?
#6 | 30.06.2015, 15:56
Публикации: 2966 / 392
Аз смятам, че не може. Има си документи, които трябва да изисквате от лицата, за да сте защитетени.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група