На първо четене: Промени в Кодекса на труда. Отпада графикът за отпуските.

12.06.2015, 18:42 40961 9

12.06.2015, 18:42
Публикации: 549 / 224
Администратор на сайта
На днешното си заседание Парламентът реши да отпадне задължението за предварителните графици за отпуските. Депутатите гласуваха на първо четене изменения и допълнения на Кодекса на труда.

Освен отпадането на графиците за отпуск, гласуваните на първо четене промени предвиждат:

1) Увеличение на срока за изпращане на уведомление до НАП за всеки сключен трудов договор от 3 на 7 дни;

2) При дисциплинарно уволнение да отпадне закрилата при уволнение по чл.333, ал.1 от КТ;

3) Дисциплинарните наказания да се налагат само от длъжностни лица в предприятието, които са с ръководни функции;

4) Отпадане на задължението на работодателя да разработва и утвърждава правила за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, тъй като това е уредено в Закона за здравословни и безопасни условия на труд;

5) Работодателят да води трудово досие на всеки работник или служител, което се създава при постъпване на работа и в него се съхраняват документите във връзка с възникването, съществуването и прекратяването на трудовото правоотношение. Служителят ще има право на заверени копия от досието.

6) Отпадане на задължението на микропредприятията и малките фирми предварително да изпращат писмено уведомление до инспекцията по труда за удължено работно време и предварителното съгласуване със синдикатите на временното установяване на непълно работно време и издаването на правилник за вътрешния трудов ред;

7) Възстановява се действащата до 2012 г.  възможност работодателят да прекратява с предизвестие трудовото правоотношение с лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст;

8) Сключването на еднодневни трудови договори в селското стопанство. Еднодневните трудови договори засега ще могат да се сключват в основна икономическа дейност "Растениевъдство" само за прибирането на реколтата от плодове, зеленчуци и розов цвят. Такива трудови договори ще могат да бъдат сключвани с един работник общо за не повече от 90 работни дни в календарна година. Предвидено е за тези договори да не се изпращат уведомления в НАП, а за изпълнението на работата по тях да не се връчва длъжностна характеристика, както и да не се издава заповед за прекратяване на трудовия договор поради изтичане на срока. Предлага се тези работници да се осигуряват само във фонд "Пенсии" и фонд "Трудова злополука и професионална болест".  Прослуженото времето по този трудов договор не се признава за трудов, а само за осигурителен стаж.

9) Въвеждане на работно време с променливи граници. По предложение на Министерския съвет депутатите разрешиха въвеждането на гъвкаво работно време като се спазва 40-часовата работна седмица. С промяната на работодателите ще бъде дадена възможност да определят работното време с променливи граници, а работникът да може да отработва в рамките на седмица часовете, в които е отсъствал по лични причини.

10) Друго предложение на МС, което бе одобрено, е майката да има право на допълнителен отпуск за отглеждането на детето докато то навърши 2 години за всяко дете, след използване на отпуск поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение.  Сега за четвърто, пето и следващо дете майката ползва допълнителен отпуск в размер на 6 месеца.
#1 | 12.06.2015, 22:17
Публикации: 4354 / 714
>>прослуженото времето по този трудов договор не се признава за трудов, а само за осигурителен стаж.

Това ми се струва малко... Работил съм, пък не ми се признава трудов стаж. Но ако съм работил един ден на нормален ТД ми се признава. Какво пропускам?
#2 | 12.06.2015, 23:11
Публикации: 717 / 95
"Работодателят да води трудово досие"

А сега какво водим ?
#3 | 12.06.2015, 23:14
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
>>прослуженото времето по този трудов договор не се признава за трудов, а само за осигурителен стаж.

Това ми се струва малко... Работил съм, пък не ми се признава трудов стаж. Но ако съм работил един ден на нормален ТД ми се признава. Какво пропускам?


Така е, да - времето по тези договори не се признава за трудов стаж. Виж пар. 3, чл. 114а от законопроекта: http://parliament.bg/bills/43/553-08-38.pdf

Мотивите да не се зачита трудов стаж бяха, за да не им отпаднат социалните и енергийни помощи. Иначе самите работници от тези групи няма да искат да излязат “на светло”, така да се каже...

Министър Калфин: "Договорът ще даде възможност работодателите да наемат по-гъвкаво работници и безработните да си увеличат дохода без да има опасност да си загубят социалните придобивки. За въвеждането на тези договори ще се наложат промени в няколко закона. Планът предвижда работниците, които ще се възползват от тях да не загубят социалните помощи, ако получават такива. Нещо повече – за ползвателите на тези договори ще бъде премахнато изискването за полагане на обществено полезен труд, което е задължително при получаване на социалните помощи. Няма да се загуби и правото на енергийни помощи, ако се получават такива. Всички, които са регистрирани в бюрото по труда, ще си запазят регистрацията. Договорите ще се зачитат за осигурителен, но не и за трудов стаж."

http://www.kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Ednodnevnite-trudovite-dogovori-shte-se-kupuvat-ot-Inspektsiyata.87437.php
#4 | 12.06.2015, 23:16
Публикации: 332 / 38
Чудесни предложения! Браво!
Крайно време беше да се облекчи бумащината за дребния бизнес. Непотребни графици, ненужни безопасни условия на труд, излишни разходи за формално измерване фактори на работната среда и за събиращи прах документации от служби по трудова медицина, които нито веднъж не извършват прегледи на работниците.
#5 | 13.06.2015, 07:27
Публикации: 25 / 2
Това със срока за регистриране на ТД не го разбирам. Нали работника няма право да започне без да у получено заверено уведомление от НАП? Тия 7 дни за какво са? Никога не съм се възползвала от 3-те дни.  Поправете ме , ако бъркам нещо.
#6 | 13.06.2015, 09:25
Публикации: 2965 / 392
Чудесни предложения! Браво!
Крайно време беше да се облекчи бумащината за дребния бизнес. Непотребни графици, ненужни безопасни условия на труд, излишни разходи за формално измерване фактори на работната среда и за събиращи прах документации от служби по трудова медицина, които нито веднъж не извършват прегледи на работниците.

Имам много остро мнение за СТМ и за тормоза, който се оказва от страна на ИТ към малките предприятия и фирми, но не съм сигурна, че  идеята е тези неща да отпаднат. Колкото и да са формални, задължението за осигуряване на ЗБУТ няма как да не съществува.
#7 | 13.06.2015, 21:12
Публикации: 84 / 12
Чудесни предложения! Браво!
Крайно време беше да се облекчи бумащината за дребния бизнес. Непотребни графици, ненужни безопасни условия на труд, излишни разходи за формално измерване фактори на работната среда и за събиращи прах документации от служби по трудова медицина, които нито веднъж не извършват прегледи на работниците.

Тези задължения отпадат от КТ, но не и от ЗЗБУТ!!! Да не се радваме много..
#8 | 30.06.2015, 09:45
Публикации: 32 / 4
А тези промени са застопориха на първо четене и това си е.
Всеки ден се надявам да се гласуват и на второ. Най-вече въпросът с графиците ми е наболял - тази безсмислена бумащина.

Сигурно, като се върнат от лятна отпуска, тогава ще се сетят нашите мили депутати.
#9 | 30.06.2015, 13:36
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Ще го приемат скоро. Този декември няма да правим задължителните графици. Това поне е сигурно, по спомен всички парламентарни групи бяха съгласни с предложението.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група