Субсидии- директни плащания

04.06.2015, 12:48 6839 9

04.06.2015, 12:48
Публикации: 58 / 1
Здравейте, субсидиите по директни плащания /СЕПП/ по коя сметка ги отнасяте? Фирмата е ООД и е регистриран земед.производител. Благодаря!
#1 | 04.06.2015, 13:13
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Кои счетоводни стандарти прилагате - МСС или НСС?
#2 | 04.06.2015, 13:19
Публикации: 6403 / 1127
Здравейте, субсидиите по директни плащания /СЕПП/ по коя сметка ги отнасяте? Фирмата е ООД и е регистриран земед.производител. Благодаря!
Приходи от финансирания, обикновено - 705 :smile1:
#3 | 04.06.2015, 13:21
Публикации: 6662 / 656
Все пак си зависи от програмния продукт. При мен е 704:)
Може би нещо такова ще се получи: Дт 503/Кт 704 или 705
#4 | 04.06.2015, 13:28
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Приходи от финансирания, обикновено - 705 :smile1:
Според мен отговорът не е толкова еднозначен. :wink1: Има допълнителни въпроси - каква е дейността, какви са приложимите стандарти и т.н. В най-общия случай сметката е "Приходи от финансирания за текущата дейност", но е напълно възможно преди това да има кореспонденции с "Финансиране на текущата дейност". Номерацията на сметките не е толкова важна.
#5 | 04.06.2015, 13:30
Публикации: 6403 / 1127
Все пак си зависи от програмния продукт. При мен е 704:)
Може би нещо такова ще се получи: Дт 503/Кт 704 или 705
И при мен :smile1: Значи и Вие сте на Делта Про  ::)
#6 | 30.07.2015, 16:45
Публикации: 1703 / 207
Тази статия актуална ли е или има нещо ново, което изпускам за признаване на прихода по СЕПП?  :blush:
Счетоводно отчитане на схеми за единно плащане на площ
Скрит текст :
#7 | 30.07.2015, 17:29
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Султана БЪЛГАРЕНСКА:
Много често признаването на прихода се свързва с получаването на парите. За съжаление, в практиката не винаги правилно се разбира нормата на СС 20 Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ. В тази връзка правилно би било да се приложи § 3.2, буква “б” от този стандарт: “3.2. (Доп. - ДВ, бр. 86 от 2007 г.) Правителствените дарения се отчитат като финансиране, освен ако в закон е определен друг ред на отчитане, което финансиране се признава като приход в текущия период, както следва за:... б) дарения, свързани с неамортизируеми активи - през периодите, през които са отразени разходите за изпълнение на условията по даренията”.

НСС 41:
Правителствени дарения
4.1. Правителствено дарение, свързано с биологични активи и селскостопанска продукция, предоставено без условия, се признава като приход в периода на получаването му.

МСС 41:
БЕЗВЪЗМЕЗДНИ СРЕДСТВА, ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ ДЪРЖАВАТА
34 Предоставените от държавата безвъзмездни средства, свързани с биологичен актив, оценен по справедлива стойност, намалена с разходите за продажба , се признава като доход, когато и само когато стане възможно това дарение да бъде получено.

Моето мнение:
Прилагането на разпоредбата на НСС 41 води до неспазване на принципа на съпоставимост между приходи и разходи, т.е. изкривява резултата, както за стопанската, така и за финансовата година. 
#8 | 31.07.2015, 20:16
Публикации: 6403 / 1127
Принципно съм съгласна със Султана Българенска и Петър Петров, но практиката да се получават субсидиите в следващ период ги прави неопределими за периода, за който се отнасят. Няма гаранция, че ще получите като субсидия това, което декларирате. А колко ще получите разбирате едва като Ви преведат субсидията.
#9 | 31.07.2015, 20:58
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Принципно съм съгласна със Султана Българенска и Петър Петров, но практиката да се получават субсидиите в следващ период ги прави неопределими за периода, за който се отнасят. Няма гаранция, че ще получите като субсидия това, което декларирате. А колко ще получите разбирате едва като Ви преведат субсидията.
Не съм съгласен. Какви субсидии ще се получат, за стопанската година, се знае още през годината, за която се отнасят, но при всички случаи - до датата на финансовия отчет. Между другото с тази проблематика за запознати и специалистите от Министерство на финансите. През 2012 година, процес на преговори, ми казаха:
"Съгласни сме с Вас г-н Петров, ама те един лизинг не могат да осчетоводят".
Нямам как да го докажа, за това не споменавам имена.  :smile1:
Този аспект на субсидиите е по-малката беда. По-голямата беда е, че при ЗП, избрали облагане чрез нормативно признати разходи, субсидиите реално се облагат, докато – при прилагащите ЗСч. получената субсидия не води до докладване на печалба. Така, за един и същ обект на отчитане, част от ЗП не плащат данък, а друга част - плащат. И това също се знае от специалистите от МФ. На това ми казаха:
„Съгласни сме с Вас г-н Петров, но ако не вземем данък от субсидията на тези ЗП, никакъв данък няма да вземем от тях.”
Тази битка си заслужава да се води, но (от правна гледна точка) аз не съм "заинтересована страна." :wink1: 
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група