Отчитане билети за лифт?

28.05.2015, 13:58 3073 2

28.05.2015, 13:58
Публикации: 33 / 2
Здравейте!
Фирма се занимава с поддръжка на лифтово съоръжение, но временно ще трябва да продава билети на туристи за ползването му. Тук възникват няколко въпроса:
1. От какъв отдел на НАП се закупуват въпросните билети и с какъв документ се искат?
2. Как става отчитането им: Дт/Кт сметка?; с какъв документ? ДДС-то как се начислява и колко % трябва да бъде?
3. Остатъка непродадени билети (защото най-вероятно в НАП ще ни продадат по-голямо от необходимото количество) какво се правят - връщат се в НАП ли, какво ли?
Моля ви, помогнете ми в тази нова и непозната за мен материя.
Благодаря!
#1 | 28.05.2015, 15:32
Публикации: 4367 / 719
Откъде се купуват - трябва да попитате във вашия НАП в коя стая се подава заявка. Също така може да имат дни за приемане на заявката и дни за даване на кочаните, В нашия НАП са съответно вторник и четвъртък, до 24-то число на месеца, вероятно и в другите е така. Искат да е представляващият фирмата или представител с нотариално заверено пълномощно. На място се попълва заявка с номинала и броя кочани, плаща се стойността на кочаните (около 80 стотинки, +/- според номинала). Ще ви дадат банкова сметка на МФ в БНБ или на място в НАП, ако има банкови гишета.

Стойността на кочаните (хартийките) ги отчитам на разход, като материали, номинала го водя и изписвам задбалансово, но аз съм бюджет и така го искат. В реалния сектор може би ще е като ценни книги? Знаещите ще кажат. Продадените билети по номинал  ми е прихода.

За остатъка от непродадени билети - по практика от преди години, съгласувана тогава с НАП - не се връщат, а се инвентаризират и унищожават в предприятието, с комисия, протоколи и т.н. Все пак попитайте, може да има промени.

А и може да закупите толкова кочани, колкото ще са ви необходими.

За ДДС-то не знам, но явно трябва да е включено в номинала на билета.
#2 | 29.05.2015, 14:09
Публикации: 33 / 2
Няма ли знаещи по въпроса :question:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група