Справка СБ 46

28.05.2015, 08:40 17969 7

28.05.2015, 08:40
Публикации: 187 / 1
Добро утро.
Във връзка с извършване на данъчна проверка , относно възстановяване на ДДС, трябва да попълня СБ-46. Не ми е ясно остатък от начислен, но не изплатен дивидент на собственика включва ли се в справката.
Предварително благодаря.
#1 | 28.05.2015, 10:23
Публикации: 6403 / 1129
Ако въпросът Ви касае справката за ликвидни и изискуеми задължения към кредитори/доставчици образец Сд-46, то няма голямо значение какво ще посочите вътре. Последното го показва практиката :smile1:
Не е грешка да включите задължението към собственика, но ако не го включите също няма да Ви санкционират.
Принципно задължението е ликвидно, когато е определено по основание (от какво произтича) и размер (точна сума) и е изискуемо, когато е настъпил падежът му.
#2 | 28.05.2015, 15:42
Публикации: 187 / 1
Благодаря Ви. В справка- Сд-46  записах и остатъка от дивидента, но инспектора по приходите  ми каза да махна дивидента. Написах нова без дивидент.
Но има още неща, за които пак Ви моля за помощ.
Собственик на ЕООД  щеползва помещение негова собственост като ФЛ    и лична кола  , за дейността на фирмата.
Сега трябва да направя договори за отдаване под наем движимо и недвижимо имущество, но  където и да  чета навсякъде пише пазарни цени. Изобщо не ми е ясно какви са цените за отддаване на такива имущества под наем.
Т.е моля за съвет.
#3 | 29.05.2015, 11:00
Публикации: 6403 / 1129
Пазарни цени са тези, които декларират собствениците на имоти пред НАП. :smile1:
Имам клиенти, които наемат офис от физическо лице за 200 лв. на месец в хубав район на София.
За колите не съм запозната, но 100 лв. ми се виждат приемлива и съвсем пазарна цена.
Да не забрави да си внася сам, защото е СОЛ, авансовите вноски като ФЛ, след приспадане на НПР 10% от наема.
#4 | 29.05.2015, 12:46
Публикации: 72 / 29
Чл. 44 от ЗДДФЛ не предвижда възможност да не се удържа данък от платеца на дохода (предприятие или самооигуряващо се лице) за доходите от наем и други... когато получателя на дохода е самоосигуряващо се лице.
В този случай ЕООД наема недвижим имот и автомобил от физическо лице и задължително платецът на дохода - ЕООД - удържа и внася данъка по чл. 44 от ЗДДФЛ.

Да не забрави да си внася сам, защото е СОЛ, авансовите вноски като ФЛ, след приспадане на НПР 10% от наема.
#5 | 31.05.2015, 09:23
Публикации: 187 / 1
Благодаря на всички. За данъкът съм наясно  само ме притеснява наема. Ако беше при несвързани лица щеше да бъде полезно, но  при положение,че помещението и  лекият автомобил  са собственост на  на едноличният собственик, се притеснявам. Разходваното гориво  възможно ли е пътни листа  да се издават само когато ПС се използва за дейността, а остатъка по сметка 302 да се приема,че разхода на гориво е за използване на ПС за лични нужди и  осъществяване на админ.управленска дейност и да начислявам 10% данък?.
#6 | 31.05.2015, 09:27
Публикации: 187 / 1
Пропуснах и още нещо.
Не следва ли да се издава на тримесечие служебна бележка  от ЕООД на ФЛ , да се удържи данъка и да се подава декларация по чл.55 от ЗДДФЛ, а  ФЛ да декларара дохода с ГДД по чл.50
#7 | 01.06.2015, 08:42
Публикации: 87 / 0
ЕООД издава СИС на лицето и подава декларация по чл.55 от ЗДДФЛ на тримесечие, а  ФЛ  декларира дохода с ГДД по чл.50
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група