Данъчното облекчение

27.05.2015, 15:54 3954 5

27.05.2015, 15:54
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
Имаме служител, който е представил решение на ТЕЛК - 91 % инвалидност, със срок до 01.05.2015 г. Лицето придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване на 01.03.2015 г. (възраст 60 г. и 8 месеца).
Съгласно чл. 14, ал. 2 от ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ИНТЕГРАЦИЯ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ „Лицата с определени вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто, установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, както и лицата с намалена работоспособност, навършили възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване в срока на решението на ТЕЛК (НЕЛК), ползват правата си по правилника пожизнено независимо от определения в експертното решение срок.”
Има ли право това лице да ползва данъчното облекчение за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност.
Задавам си въпроса тук, тъй като на информационния телефон на НАП ми отговориха, че не могат да се произнесат има или няма. Да пусна писмено запитване-до два часа щели да отговорят. Пуснах, но явно времето тече различно за данъчните и за данъкоплатците....
#1 | 27.05.2015, 16:18
Публикации: 574 / 56
Лицето няма ли пак да се явява на ТЕЛК? Според мен си има право на данъчни облекчения!
#2 | 27.05.2015, 16:25
Публикации: 7 / 0
Не. Лицето не желае да се явява, а и, доколкото разбрах и от други лица с увреждания, ТЕЛК не им назначава дати за прегледи точно заради текста в Правилника.
При мен има 39 служители с решения.
На друг колега са отказали всички придобивки (карта за транспорт, добавки за социална интеграция и др.), т.к. срокът на "пожизнения" ТЕЛК е изтекъл. Поради тази причина реших да проверя как стои въпросът с приспадането на данъците.
#3 | 27.05.2015, 17:10
Публикации: 962 / 103
ЗДДФЛ
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 10.(3) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Лицата с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, както и лицата, навършили възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, в срока на решението на ТЕЛК (НЕЛК), ползват данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на този закон, независимо от определения в експертното решение срок.
#4 | 27.05.2015, 17:14
Публикации: 6403 / 1129
За да не пишете до НАП, давам линк към едно тяхно становище качено от мен преди време :smile1:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,4936.msg26185.html#msg26185
#5 | 27.05.2015, 17:25
Публикации: 7 / 0
ЗДДФЛ
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 10.(3) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Лицата с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, както и лицата, навършили възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, в срока на решението на ТЕЛК (НЕЛК), ползват данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на този закон, независимо от определения в експертното решение срок.

В тази формулировка ме притеснява "установена след навършване на възрастта". В моя случай установяването е преди три години (тогава се е явила жената пред комисията). Поради това не смея да съм категорична и потърсих и вашите мнения. Благодаря ви за насоките.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група