Доход на съдружник в ДЗЗД

05.05.2015, 13:11 5512 6

05.05.2015, 13:11
Публикации: 118 / 0
Здравейте,
има ли нещо по - особено при изплащането на доходи на съдружници в ДЗЗД? Имам предвид  две неща:
1. доход от личен труд като самоосигуряващо се лице. В това ДЗЗД работи единият, другият не работи. Предполагам, че е както при ООД - сключва се договор и се упражнява личен труд и се изплаща възнаграждение на работещият съдружник

2. Чета  и чл. 361 ЗЗД: " Ако не е уговорено друго, печалбите и загубите се разпределят между съдружниците съразмерно с техния дял. Недействителна е уговорката за изключване на някои от съдружниците от участие в загубите или в печалбите" .
 Това значи ли, че ако се вземе решение за изплащане на дивидент, трябва да се изплати и на двамата съдружници по равно, независимо че е работил само единият?

благодаря
#1 | 05.05.2015, 13:16
Публикации: 11932 / 2174
1.Личен труд - както сте го описали
2.По равно / съразмерно с дела им - приемаме, че имат равни дялове / , ако "не е уговорено друго " , както е казано в чл.361
#2 | 05.05.2015, 13:33
Публикации: 118 / 0
В договора им е посочено, че дяловете им се определят съобразно направените вноски, а ако такива не са направени, то дяловете са равни.
 Ако единият е направил вноска за финансиране на дейността, която после ще му се върне, това значи ли, че другият няма дял.....? малко ме объркват тези ДДЗД-та.
#3 | 05.05.2015, 14:03
Публикации: 11932 / 2174
Смятам, че следва да се разграничат вноските при учредяване на ДЗЗД-то и тази , направена впоследствие от единия съдружник за финансиране на дейността.Смятам, че двамата съдружника в този случай имат равни дялове доколкото встъпителни вноски не са направени.
#4 | 05.05.2015, 14:11
Публикации: 118 / 0
Да, права сте - вноските при учредяване са различни от тази при финансиране. И аз смятам, че имат равни дялове, което значи, че е в противовес на ЗЗД да изплащам дивидент на единия , а на другия не
#5 | 05.05.2015, 14:19
Публикации: 11932 / 2174
Да, права сте - вноските при учредяване са различни от тази при финансиране. И аз смятам, че имат равни дялове, което значи, че е в противовес на ЗЗД да изплащам дивидент на единия , а на другия не

Kalina Petrova ,

дяловете може да са равни, но изплащането на дивидента да не е съобразно дяловете . Неслучайно в чл.361 е казано " ако не е уговорено друго ". В смисъл, че може да се уговори и друго. Иначе при липса на такава опция във Вашия случай имате равни дялове и разпределен по равно дивидент.
#6 | 05.05.2015, 14:32
Публикации: 118 / 0
Благодаря
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група