Фактура от нерегистрирано лице в дневник покупки?

29.04.2015, 14:44 27300 26

29.04.2015, 14:44
Публикации: 425 / 4
Здравейте длъжни ли сме да включваме в дневник покупки разходни фактури издадени от нерегистрирани по ЗДДС лица без начислен данък в тях?
#1 | 29.04.2015, 14:46
Публикации: 186 / 19
Да, длъжни сте
#2 | 29.04.2015, 14:54
Публикации: 425 / 4
Въз основа на кой член ?
#3 | 29.04.2015, 15:03
Публикации: 186 / 19
124 от ЗДДС
#4 | 02.05.2015, 08:13
Публикации: 6403 / 1130
Не сте длъжни да включвате в дневник покупки получените от нерегистрирани по ЗДДС фактури.
Съгласно чл. 124, ал. 4 в този дневник се включват данъчни документи.
Съгласно чл. 112 такъв документ е фактурата.
Съгласно чл. 113, ал. 9: "Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури.
Фактура, в която не е посочен данъкът, не е данъчен документ и не възниква задължение тя да се включва в дневник покупки. :smile1:
#5 | 04.05.2015, 10:27
Публикации: 186 / 19
Аз не съм съгласна с мнението на irenabrili.
Копирам част от отговор на НАП
Накратко, чл.113 трябва да се спазва от всички, независимо дали са регистрирани по ЗДДС или не. Т.е. издадените от нерегистрираните по ДДС лица фактури СА данъчни документи.

Съгласно чл. 113, ал. 9: "Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури.
Има се впредвид, че нямат право да посочват данък в издадените данъчни документи, а не, че издадените фактури не са данъчни докмументи.

2.   Данъчно третиране по ЗДДС
В чл. 3, ал. 1 от ЗДДС е дадена дефиницията за данъчно задължено лице -  всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.
Разпоредбата на чл. 113, ал. 1 от закона предвижда всяко данъчно задължено лице - доставчик или упълномощено /писмено/ от него лице, да издава фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на плащане преди доставката - предварително авансово плащане.
Следва да се има предвид, че съгласно ЗДДС изискванията към документите са приложими за всички лица, които извършват независима икономическа дейност. В този смисъл изискванията са както за регистрирани по този закон лица, така и за нерегистрирани лица.
По смисъла на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Закона за счетоводството /ЗСч./, първичният документ е носител на информация за регистрирана за първи път стопанска операция. Фактурата е счетоводен документ, който е носител на информация за осъществена продажба на стока или реализирана услуга. В чл. 7, ал. 1 на ЗСч. са посочени минималните реквизити, на които първичния счетоводен документ - фактурата, следва да е носител.
Съгласно разпоредбата на чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС не e задължително издаването на фактура за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице. В случаите, когато издаването на фактура не е задължително, тя се издава по желание на някоя от страните по доставката, като всяка от тях е длъжна да съдейства за издаването на основание чл.113, ал. 6 от ЗДДС.
На основание чл. 114, ал. 1, т. 12, ако не се начислява данък, посочва се основанието за неначисляване на данък. При издаване на фактура от нерегистрирано по ЗДДС лице, или от лице, регистрирано по ЗДДС на основание вътреобщностни придобивания /чл. 99 и чл. 100, ал.2/, основанието за неначисляване на данък е "чл. 113, ал. 9" от закона. Това изискване е регламентирано и в чл. 79, ал. 2 , т.  2 от ППЗДДС.
Едно от задължителните изисквания към фактурите е посочено в чл. 114, ал. 1, т. 5 от ЗДДС - „идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на доставчика, съответно номера по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - когато доставчикът е нерегистрирано по този закон лице". По силата на чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС бланките на фактурите и известията към тях, съдържащи трайно вписани при отпечатването им реквизити, трябва да бъдат издавани от регистрирани по ЗДДС лица на основание, различно от регистрация по чл. 99, чл. 100, ал. 2 и чл.152 от закона.
От изложеното следва, че сдружението като нерегистрирано към настоящия момент по ЗДДС лице, при документирането на доставки следва да издава фактури, отговарящи на изискванията на чл. 114, ал. 1 от ЗДДС и същите не следва да съдържат, както трайно вписаните реквизити по чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС, така и данък върху добавената стойност в тях.
#6 | 04.05.2015, 11:41
Публикации: 6403 / 1130
tami_tami,
Вие си ги включвайте тези фактури. Мир да има :smile1:
На мен счетоводният софтуер не ми дава възможност да ги включа. Те тези от Микроинвест са пропуснали да се консултират с Вас. :wink1:
#7 | 04.05.2015, 11:58
Публикации: 68 / 58
Чл. 112. (1) Данъчен документ по смисъла на този закон е:
1. фактурата;
2. известието към фактура;
3. протоколът.

Това, че няма посочен данък на отделен ред не прави фактурата по-малко данъчен документ, както и издателят и по-малко данъчно задължено лице.
Софтуера на Микроинвест или на която и да е друга фирма не може да служи като аргумент за включване или невключване на данъчни документи в дневниците и СД


#8 | 04.05.2015, 12:20
Публикации: 186 / 19
irenabrili, изказах мнение, по въпрос, и считам, че съм права.

Много ясно е записано в ЗДДС, че се отнася не само за регистрираните по него лица, а и за тези, които не са регистрирани.
Закона се отнася за Данъчно Задължени Лица, което е доста по различно от лица, регистрирани по ЗДДС :)

Относно Микроинвест - нямам нищо против да ги консултирам безплатно по въпроси, по които съм компетентна и мога да докажа правотата си с извадки от нормативни актове  :good:
#9 | 04.05.2015, 12:21
Публикации: 6403 / 1130
Това, че няма посочен данък на отделен ред не прави фактурата по-малко данъчен документ, както и издателят и по-малко данъчно задължено лице.
Софтуера на Микроинвест или на която и да е друга фирма не може да служи като аргумент за включване или невключване на данъчни документи в дневниците и СД
По първото изречение се запитайте какъв данък обслужва документът, издаден от нерегистрирано лице и вероятно ще си отговорите на въпроса дали обслужва справката декларация по чл.124.
С второто съм съгласна доколкото софтуерът не е закон, но не съм съгласна, че не е съобразен с изискванията на закона.
#10 | 04.05.2015, 12:38
Публикации: 186 / 19
Irenabrili, въобще не сте права....по вашата логика, нерегистрираните по ЗДДС лица нямат задължение да издават фактури, т.е. данъчни документи, в срок до 5 дни от дата на възникване на данъчното събитие ......
#11 | 04.05.2015, 12:43
Публикации: 2 / 0
Irenabrili, Микроинвест позволява да се включват в дневниците фактури без начислен ДДС.
#12 | 04.05.2015, 13:10
Публикации: 6403 / 1130
Irenabrili, въобще не сте права....по вашата логика, нерегистрираните по ЗДДС лица нямат задължение да издават фактури, т.е. данъчни документи, в срок до 5 дни от дата на възникване на данъчното събитие ......
Цитирайте, моля. Не предполагайте каква логика кой следва.
#13 | 04.05.2015, 13:17
Публикации: 68 / 58
Време за непродуктивни спорове нямам.  Отдавна съм си отговорил на тези въпроси.

Копирам един цитат от правилника, не заради спора, а за да не остане подведен питащият.
"Чл. 113. (1) Регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона: дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или този правилник."
#14 | 04.05.2015, 13:22
Публикации: 186 / 19
Аз също възнамерявам да се оттегля от спора, тъй като той е приключил за мен още при първият ми отговор.
От ЗДДС
Данъчни документи
Чл. 112. (1) Данъчен документ по смисъла на този закон е:
1. фактурата;

Издаване на фактура
Чл. 113. (1) Всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.

Данъчно задължени лица
Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.

Отчетни регистри
Чл. 124. (1) Регистрираните лица по този закон водят задължително следните регистри:
1. дневник за покупките;
2. дневник за продажбите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Независимо от ал. 2, издадените данъчни документи във връзка с вътреобщностна доставка, включително за получено плащане, се отразяват в дневника за продажбите за данъчния период, през който данъкът за доставката е станал изискуем съгласно чл. 51.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.
(5) Независимо от ал. 4, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него кредитни известия в дневника за покупки за данъчния период, през който са издадени.

С риск да се повторя: Има разлика между данъчно задължени лица и лица, които са регистрирани по ЗДДС

В горните постове съм копирала и част от отговор на НАП
Цитирайте, моля. Не предполагайте каква логика кой следва.
#15 | 04.05.2015, 19:25
Публикации: 16 / 8
"Фактура, в която не е посочен данъкът, не е данъчен документ и не възниква задължение тя да се включва в дневник покупки."
Къде го пише това?
Няма такава хипотеза в ЗДДС и ППЗДДС.
Включват се в дневника за покупки и фактурите от нерегистрирани лица.
#16 | 04.05.2015, 19:56
Публикации: 6403 / 1130
И ако не ги включа какво ще стане?
Нищо! :smile1:

В този форум споделяме и практически опит. В този смисъл, като човек, който отдавна работи и е претърпял не една и две ревизии по ЗДДС, подал множество искания за възстановяване, които са били уважени, съм споделила ОПИТ. Не всичко го пише някъде.
От приемането на ЗДДС от 2007г. и след отпадането на понятието "опростена фактура" аз не включвам в дневник покупки фактурите, издадени с основание за неначисляване на ДДС чл. 113, ал. 9. Това изобщо не се отразява на резултата по ЗДДС.
#17 | 04.05.2015, 20:33
Публикации: 723 / 96
Аз лично включвам фактурите от нерегистрирани лица в дневника за покупки и намирам, че посочените по-горе препратки към законови текстове на  tami_tami и One за точни . Всеки опит е ценен, но според мене е най-важното да се знае какво е законовото положение, а след това всеки да си вземе решение как да подходи.
Аз работя на Микроинвест и се учудих, че продуктът не позволява да се включват тези фактури, понеже това не е така.И това с данъчния документ - че такъв е само този с начислен данък ме озадачи при положение, че ЗДДС ясно казва кой документ е данъчен.

Малко странен ми се видя аргументът, че можем да не ги включваме, защото нищо няма да стане , ако не ги включим.
#18 | 04.05.2015, 21:19
Публикации: 6403 / 1130
Тази дискусия вече много се отклони от първоначалната си цел - да отговорим на diana_1 длъжни ли сме да включваме в дневник покупки фактурите от нерегистрирани лица без начислен данък.
Отговорете на diana_1, а не на irenabrili.
Защо ги включвате?
Вариант 1 - повлиява върху резултата по ДДС?
Вариант 2 - има санкция, ако не ги включите?
Вариант 3 - това е изискване на счетоводните дтандарти?
Вариант 4 - друго? Какво?
#19 | 04.05.2015, 22:03
Публикации: 16 / 8
Аз ги включвам, защото ЗДДС и ППЗДДС изискват те да бъдат включвани.

ПС: Къде намесихте счетоводните стандарти при ДДС не ми е ясно, ама може да нямам достатъчно опит.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група