Започване на работа за първи път и декл.1

23.04.2015, 18:40 5069 6

23.04.2015, 18:40
Публикации: 187 / 5
Здравейте! Ще наемем нов служител от 1 май. Той започва работа за пръв път. Не е осигуряван досега. Искам да попитам следното - в декл.1, аз трябва да му дам, че има ДЗПО,  нали?  Защото четох в законите, че като започне сега да се осигурява всички суми отиват в НОИ, ако не си избере фонд. И затова се интересувам. То може и да изберем фонд май месец, но все пак ми е интересно.
И другото, което искам да попитам е следното - ако сключим тр. договор на 30 април и подадем уведомлението, той кога може да постъпи на работа. В смисъл, че 1 май е неработен ден, може ли да пишем на 4 май. И в трудовата книжка, коя дата да пиша 1 май или 4 май?
Благодаря за вниманието и отделеното време
#1 | 23.04.2015, 20:48
Публикации: 4367 / 719
За ДЗПО-то - без да съм вникнал в новостите, понеже не ми е трябвало, поговорете с новия служител, обяснете му какво може/трябва да направи относно избора на фонд или НОИ и действайте според резултата.

За трудовия договор - мисля, че е правилно в ТК да се впише първият работен ден (4 май), който се отбелязва и в самия ТД - "постъпил на 4 май". Това е така, тъй като самият ТД може да е сключен днес, а работникът да почне след един месец или една година и т.н. Разбира се, периодът между сключването на ТД и започвнето не може да се признае за стаж.

Чл. 63. Изпълнението на задълженията по трудовия договор започва с постъпването на работника или служителя на работа, което се удостоверява писмено.
#2 | 23.04.2015, 21:45
Публикации: 721 / 96
Не знам да има все още някаква процедура за тези, постъпващи за пръв път на работа. Актуална си е, мисля, старата процедура - ДЗПО и оттам НОИ разпределя.
#3 | 27.04.2015, 08:22
Публикации: 15 / 0
"Избор на осигуряване
Чл. 4б. (Нов - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) (1) При първоначално възникване на основание за осигуряване след 31 декември 2014 г. лицата, родени след 31 декември 1959 г., в едногодишен срок от възникване на основанието за осигуряване могат еднократно да изберат да се осигуряват в универсален пенсионен фонд.
(2) В случай че лицето не подаде заявление за осигуряване в универсален пенсионен фонд в срока по ал. 1, осигуряването е само във фонд "Пенсии" с увеличена осигурителна вноска с размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд.
(3) Осигурените лица, самоосигуряващите се и лицата по чл. 4, ал. 9, родени след 31 декември 1959 г., които са осигурявани в универсален пенсионен фонд, могат еднократно да изберат да се осигуряват само във фонд "Пенсии" с увеличена осигурителна вноска с размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд.
(4) Осигуряването на лицата по реда на ал. 1 и ал. 3 възниква от първо число на месеца, следващ месеца на избора. До тази дата лицата по ал. 1 подлежат на задължително осигуряване във фонд "Пенсии" с увеличена осигурителна вноска с размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд.
(5) Редът и начинът на избор по ал. 3 се определят с акт на Министерския съвет."


Аз също имам такъв случай и мисля че трябва да го осигурим с увеличена вноска за фонд Пенсии. Програмата ми работи по старият начин и мисля да коригирам Д1 ръчно.
#4 | 27.04.2015, 09:10
Публикации: 71 / 7
А може ли да се избере предварително фонда за ДЗПО?
Трябва ли лицето, постъпващо за първи път на работа да подписва декларация, че има /няма избран фонд, за да знаем как да попълваме Декл.1?
#5 | 27.04.2015, 09:21
Публикации: 11932 / 2174
Аз също имам такъв случай и мисля че трябва да го осигурим с увеличена вноска за фонд Пенсии. Програмата ми работи по старият начин и мисля да коригирам Д1 ръчно.

Това може би не е случайно ?
#6 | 27.04.2015, 11:02
Публикации: 2027 / 254
Не знам да има все още някаква процедура за тези, постъпващи за пръв път на работа. Актуална си е, мисля, старата процедура - ДЗПО и оттам НОИ разпределя.

 :good: Точно така , само че НАП разпределя.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група