Колко болничен мога да ползвам след прекратяване на трудов договор?

21.04.2015, 16:39 6362 3

21.04.2015, 16:39
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
преди 2 седмици ми правиха операция, след която по принцип имам право на 6 месеца болничен.
Междувременно ми беше прекратен трудовия договор/ бях по заместване и титуляра се върна и съм съгласна с прекратяването, т.к. такава си беше уговорката и съм в добри отношения с фирмата/.
Знам, че удължаването на болничния се адресира към последния работодател, но колко е законовият период ,
за който мога да го удължа след като вече съм освободена? Мога ли пак да ползвам тези 6 месеца? Благодаря Ви предварително за отговора!
#1 | 21.04.2015, 16:41
niniv
Имате право на 30 дни болнични
#2 | 21.04.2015, 16:42
Публикации: 5497 / 371
До 30 дни ще Ви бъдат изплатени след прекратяване на договорът
#3 | 21.04.2015, 16:42
Публикации: 2027 / 254
Според Кодекса за социално осигуряване когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни. Тоест, ако началната дата на болничния Ви лист е не по-късна от 30 дни след прекратяване на договора и продължителността му не надвишава 30 календарни дни, ще имате право на обезщетение за дните, включени в болничния лист. Ако тези дни надвишават 30, за дните на превишението няма да Ви се изплати обезщетение от НОИ.

Справка -  в чл. 42, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група