Фактуриране и ДДС към държава извън ЕС

01.04.2015, 14:00 13798 19

01.04.2015, 14:00
Публикации: 9 / 0
Здравейте,

ще съм много благодарна, ако някой ми помогне с малко информация.
Българска фирма - не регистрирана по ДДС предоставя услуга на Швейцарска такава. Предстои фактуриране към Швейцария и от НАП казват да начислим и ДДС , а доколкото аз разбрах към страна извън ЕС ДДС не се фактурира.


Ще съм благодарна за всякаква информация
#1 | 01.04.2015, 14:09
Публикации: 2027 / 254
По силата на чл.21 ЗДДС  мястото на изпълнение е извън територията на България . Тази сделка не участва в  оборота  за регистрация по ЗДДС.
чл.97 (2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

Тъй като Швейцария не е членка на ЕС не попадате и в този член на закона .

Издавате си фактура - задължително на български , може и invoice да си направите , не числявате ддс , но задължително посочвате съответната разпоредба от закона , по силата на която не начислявате ддс.
#2 | 01.04.2015, 14:11
Публикации: 9 / 0
По силата на чл.21 ЗДДС  мястото на изпълнение е извън територията на България . Тази сделка не участва в  оборота  за регистрация по ЗДДС.
чл.97 (2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

Тъй като Швейцария не е членка на ЕС не попадате и в този член на закона .

Издавате си фактура - задължително на български , може и invoice да си направите , не числявате ддс , но задължително посочвате съответната разпоредба от закона , по силата на която не начислявате ддс.

Много благодаря. А в случай, че сумата надхвърли 50000 лева, ще трябва до месец да регистрирам и фирмата по ДДС нали така
#3 | 01.04.2015, 14:13
Публикации: 2027 / 254
Коя сума , то тази сделка ли ? Следите си оборота за регистрация , който е 50 000 лева , като има значение от мястото на изпълнение на съответните доставки - някои влизат в оборота , други не , както в този случай.
#4 | 01.04.2015, 14:13
Публикации: 186 / 19
Не пишете точно за какъв вид услуга става въпрос - може от НАП да са прави, че трябва да се начисли ДДС.

Редактирах се, не видях, че фирмата не е рег.по ДДС все още
#5 | 01.04.2015, 14:14
Публикации: 2027 / 254
Не пишете точно за какъв вид услуга става въпрос - може от НАП да са прави, че трябва да се начисли ДДС.

В справка-декларацията тази сума трябва да я посочите в клетка 18

Каква справка -декларация , те не са регистрирани по ЗДДС .
#6 | 01.04.2015, 14:15
Публикации: 9 / 0
Коя сума , то тази сделка ли ? Следите си оборота за регистрация , който е 50 000 лева , като има значение от мястото на изпълнение на съответните доставки - някои влизат в оборота , други не , както в този случай.

Баш от тази сделка ще го надхвърлим. Мисълта ми е дали може да се правим на "луди" и да спечелим един месец или да се редя на Аксаков и да подавам документи за регистрация по ДДС отсега
#7 | 01.04.2015, 14:16
Публикации: 186 / 19
"...Предстои фактуриране към Швейцария и от НАП казват да начислим и ДДС ...." ето от това се заблудих :)
#8 | 01.04.2015, 14:18
Публикации: 2027 / 254
Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по ЗДДС, съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС. Облагаемият оборот е сумата на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка. Видно от чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга, която е извършена от данъчнозадължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка . Ако извършената от Вас доставка по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС е с място на изпълнение извън територията на страната същата не формира облагаем оборот по чл. 96 от ЗДДС.

#9 | 01.04.2015, 14:19
Публикации: 9 / 0
"...Предстои фактуриране към Швейцария и от НАП казват да начислим и ДДС ...." ето от това се заблудих :)

Може би аз не обясних като хората, но в такова чудо се видях, че и до НАП звънях, пък там си ми обясняват как трябва да начислим ДДС .

Значи пускам си фактурата без ДДС, цитирам чл.21, ал. 2 и си свиркам.
#10 | 01.04.2015, 14:24
Публикации: 186 / 19
Кажете каква е услугата, защото може да е с място на изпълнение в страната ....
#11 | 01.04.2015, 14:24
Публикации: 9 / 0
Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по ЗДДС, съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС. Облагаемият оборот е сумата на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка. Видно от чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга, която е извършена от данъчнозадължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка . Ако извършената от Вас доставка по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС е с място на изпълнение извън територията на страната същата не формира облагаем оборот по чл. 96 от ЗДДС.

Не съм счетоводител и това ми идва малко на китайски ;) Тепърва предстои сключване на договор със счетоводна къща.  Фирмата ни е новорегистрирана  и до момента нищо не е извършвала като дейност. И понеже аз ще пусна фактурата и в последствие ще я дам за осчетоводяване към кантората исках да съм сигурна, че ще го направя като хората и няма да ми се карат и да ми замазват историите.
Благодаря ви
#12 | 01.04.2015, 14:26
Публикации: 9 / 0
Кажете каква е услугата, защото може да е с място на изпълнение в страната ....

инвестиционно консултиране
#13 | 01.04.2015, 14:35
Публикации: 186 / 19
Вие не сте счетоводител, но задавате счетоводни въпроси :)
Тъй като не мога да гадая, ще ви кажа, че ако "инвестиционното консултиране" е във връзка с недвижим имот, който се намира на територията на страната то и мястото на изпълнение на услугата ще е в България
#14 | 01.04.2015, 14:38
Публикации: 9 / 0
Вие не сте счетоводител, но задавате счетоводни въпроси :)
Тъй като не мога да гадая, ще ви кажа, че ако "инвестиционното консултиране" е във връзка с недвижим имот, който се намира на територията на страната то и мястото на изпълнение на услугата ще е в България

С първичното счетоводство (дал Кольо- взел Кольо ) се оправям. Инвестиционното консултиране касае покупката или не на имот на Женевското езеро ;) Т.е. няма нищо общо с България. само компанията е българска, че данък печалба тук е 10 %, а в страната, която реално консултира швейцарците е малко над 30 %
#15 | 01.04.2015, 14:56
Публикации: 9 / 0

Издавате си фактура - задължително на български , може и invoice да си направите , не числявате ддс , но задължително посочвате съответната разпоредба от закона , по силата на която не начислявате ддс.

Alfa а да разбирам ли, че трябва да издам 2 фактури - съответно на български език и на английски с един и същ номер ?
#16 | 01.04.2015, 15:01
Публикации: 6403 / 1130
На български издавате фактура с пореден номер според текущата Ви номерация. Номерът на инвойса е какъвто прецените. Инвойсът е един вид превод за целите на счетоводството на клиента. За българското законодателство е валиден документът с арабски цифри на български език.
#17 | 01.04.2015, 15:04
Публикации: 9 / 0
На български издавате фактура с пореден номер според текущата Ви номерация. Номерът на инвойса е какъвто прецените. Инвойсът е един вид превод за целите на счетоводството на клиента. За българското законодателство е валиден документът с арабски цифри на български език.

Благодаря. И ако се наложи вместо евро инвойса да е в CHF ще се видя в чудо със сумата в лева, но смятам да ползвам курса на БНБ от датата на фактурата. дано правилно разсъждавам
#18 | 01.04.2015, 15:05
Публикации: 186 / 19
Все пак познах, че е свързано с имот  :wink1:  :good:

С първичното счетоводство (дал Кольо- взел Кольо ) се оправям. Инвестиционното консултиране касае покупката или не на имот на Женевското езеро ;) Т.е. няма нищо общо с България. само компанията е българска, че данък печалба тук е 10 %, а в страната, която реално консултира швейцарците е малко над 30 %
#19 | 01.04.2021, 15:42
Публикации: 1 / 0
Здравейте, бих искала да попитам дали правилото на чл.21 ЗДДС - мястото на изпълнение е извън територията на България и фактурата е без ДДС, е приложимо в случай, че фактурата е за услуга, представляваща организация и контролиране на дейност, свързана с опазване на околната среда, като дейността ще се извърши по възлагане на Швейцарска фирма и ще се осъществи на територията на България?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група