Бележка за ползван отпуск

31.03.2015, 13:43 24461 16

31.03.2015, 13:43
Публикации: 592 / 13
Защо новите работодатели на наш бивш служител биха искали служебна бележка за ползван отпуск през тази година ?? ( След нас, той започва работа при тях)
Имат ли право да искат такова нещо ? Според мен - не...
При нас той си е използвал цялата полагаема отпуска за тази и предходни години. Няма обезщетение.
#1 | 31.03.2015, 13:47
Публикации: 5497 / 371
Защо новите работодатели на наш бивш служител биха искали служебна бележка за ползван отпуск през тази година ?? ( След нас, той започва работа при тях)
Имат ли право да искат такова нещо ? Според мен - не...
При нас той си е използвал цялата полагаема отпуска за тази и предходни години. Няма обезщетение.

Точно затова искат бележка! Щом е ползвал отпуска за цялата година, до края на годината няма право на отпуск /с някои условности/ независимо при колко работодатели ще работи


р.р аз също искам такава бележка от новите служители
#2 | 31.03.2015, 13:51
Публикации: 592 / 13
Имам в предвид, че е ползвал полагаемия отпуск за 2 месеца ( колкото е бил при нас):
20/12 *2

Може ли да ми кажете къде пише, че трябва да се издава такава служебна бележка, не съм срещала тази разпоредба  :blush:
#3 | 31.03.2015, 13:53
Публикации: 5497 / 371
Имам в предвид, че е ползвал полагаемия отпуск за 2 месеца ( колкото е бил при нас):
20/12 *2

Може ли да ми кажете къде пише, че трябва да се издава такава служебна бележка, не съм срещала тази разпоредба  :blush:

Проблем Ви е да напишете бележка свободен текст?
КТ предвижда дните платен отпуск за година. Новият работодател откъде да знае колко отпуск е ползвал служителят в предната фирма, за да знае има ли право на отпуск при него или не?
#4 | 31.03.2015, 13:53
Публикации: 7 / 1
Здравейте
Издаването на бележка за използван отпуск се налага по следната причина. Ако допуснем, че служителят през Януари месец ползва 20 дни платен годишен отпуск (в най-честия случай, това е размерът на полагаемия годишен отпуск), и трудовият му договор е прекратен през месец Март, той вече е ползвал целия размер на годишния отпуск, който му се полага. И ако сключи друг трудов договор, новият му работодател трябва да е информиран, че служителят е ползвал целия си платен годишен отпуск.
Иначе ако има полагаем, неизползван отпуск задължително се изплаща обезщетение по чл.224 от КТ
#5 | 31.03.2015, 13:57
Публикации: 592 / 13
Много благодаря за отговорите.
Не ми е проблем да издам бележка в свободен текст, само исках да знам дали сме задължени по закон ( защото никъде не съм срещала да го пише и до сега никой друг не е искал такава бележка).
 :smile1:
#6 | 31.03.2015, 14:02
Публикации: 101 / 5
Здравейте, според мен служителят през януари няма право да използва целия си платен отпуск за 2015 от 20 дни. А колкото до новия работодател, той ще си му даде платен отпуск полагаем за дните, месеците, в които е натрупал стаж във фирмата.
И аз мисля, че искането на подобни "служебни бележки" не е правилно! Мисля, че преди са се пишели подобни бележки, но сега не трябва!
#7 | 31.03.2015, 14:03
Публикации: 7 / 1
НАРЕДБА ЗА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИТЕ И ОТПУСКИТЕ

Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работник и служител с придобито право на отпуск премине на работа в друго предприятие, за календарната година на постъпването той ползува платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци в това предприятие.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, работникът и служителят не дължат обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не са отработили съответното време. До края на същата календарна година работникът и служителят нямат право да ползуват платен годишен отпуск освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер.
#8 | 31.03.2015, 14:03
Публикации: 5497 / 371
Здравейте, според мен служителят през януари няма право да използва целия си платен отпуск за 2015 от 20 дни. А колкото до новия работодател, той ще си му даде платен отпуск полагаем за дните, месеците, в които е натрупал стаж във фирмата.
И аз мисля, че искането на подобни "служебни бележки" не е правилно! Мисля, че преди са се пишели подобни бележки, но сега не трябва!

Защо? На какво основание?

#9 | 31.03.2015, 14:08
Публикации: 101 / 5
Добре, по-скоро право има, но малко работодатели ще го разрешат. Практиката ми го показва.
#10 | 31.03.2015, 14:15
Публикации: 5497 / 371
Добре, по-скоро право има, но малко работодатели ще го разрешат. Практиката ми го показва.

Да, практиката е такава :) но не значи, че законово не може да се разреши и ползва целият отпуск в началото на годината
#11 | 31.03.2015, 14:20
Публикации: 3326 / 256
Да попитам и аз нещо. Досега не ми се е случвало, а ми е интересно.
Даденото лице ако не е ползвало отпуск, а му е начислено обезщетение за него, тази отпуска не би следвала да се полага в новата фирма или?
Също ако лицето е ползвало цялата отпуска и в новата фирма няма право да ползва, обаче примерно след 2-3 месеца го освобождават какво става с обезщетението за неизползван отпуск, който е пропорционално на трудовия стаж?
#12 | 31.03.2015, 14:25
Публикации: 5497 / 371
Да попитам и аз нещо. Досега не ми се е случвало, а ми е интересно.
Даденото лице ако не е ползвало отпуск, а му е начислено обезщетение за него, тази отпуска не би следвала да се полага в новата фирма или?
Също ако лицето е ползвало цялата отпуска и в новата фирма няма право да ползва, обаче примерно след 2-3 месеца го освобождават какво става с обезщетението за неизползван отпуск, който е пропорционално на трудовия стаж?

1. Обезщетение се начислява до месеца на напускане. Следователно в новата фирма ще има право на отпуск пропорционално от постъпването.
2. какво става с обезщетението за неизползван отпуск, който е пропорционално на трудовия стаж?  Този отпуск е ползван още в първата фирма! Няма право на обезщетение!
#13 | 31.03.2015, 14:26
niniv
Обезщетението е за неизползван отпуск.
Щом си е използвал целия отпуск то той няма право на такова обезщетение
#14 | 31.03.2015, 14:27
Публикации: 1166 / 86
1.
Чл. 33. (1) Когато работник и служител с придобито право на отпуск премине на работа в друго предприятие, за календарната година на постъпването той ползува платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци в това предприятие.
2.
Няма обезщетение, защото във втората фирма не му се полага отпуск.
#15 | 31.03.2015, 14:28
Публикации: 3326 / 256
Всъщност това може да се посочи в други условия в заповедта за освобождаване нали така?
#16 | 31.03.2015, 14:41
niniv
Няма какво да посочвате
В заповедта се пише на какво обезщетение има право,не на какво няма :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група