Осчетоводяване на лотарийни билети!

30.03.2015, 11:35 22920 13

30.03.2015, 11:35
Публикации: 1 / 0
Как се осчетоводяват лотарийни билети т.е ясно ми е че не се отчитат на касовия апарат, издава се ф-ра с ДДС за процента печалба върху тях , но какво става в ДДС то за месеца освен че се вкарва ф-та за печалбата!
#1 | 30.03.2015, 12:15
Публикации: 640 / 95
:)
#2 | 30.03.2015, 12:28
Публикации: 332 / 38
Ето една типична схема:
1.Организатор- Национална лотария
2.Дистрибутор : Табак ООД
3. ЕТ Китка- получава с/у приемо предавателен протокол от дистрибутора билети и ги продава в магазина си без да се ангажира с никакви договори -нито с организатора нито с дистрибутора.
Какво трябва да прави ЕТ Китка? На кого да издава фактури?  :smile1:
#3 | 01.04.2015, 21:08
Публикации: 2 / 0
Ето една типична схема:
1.Организатор- Национална лотария
2.Дистрибутор : Табак ООД
3. ЕТ Китка- получава с/у приемо предавателен протокол от дистрибутора билети и ги продава в магазина си без да се ангажира с никакви договори -нито с организатора нито с дистрибутора.
Какво трябва да прави ЕТ Китка? На кого да издава фактури?  :smile1:
При мен е абсолютно същото положение, само че от счетоводството ми казаха, че билетите трябва да минават през Касовия Апарат в група А и парите са ми в общата каса.
А този който ми подържа КА ми каза, че е абсолютно погрешно това действие.
Препоръча ми сумите от продажба да бъдат в отделна каса и че нищо общо нямат с касовия апарат.
За да минават през КА група А е трябвало да имам лиценз, а и не става за лотарийни билети.
Чудя се къде е истината?
#4 | 01.04.2015, 22:45
Публикации: 332 / 38
При мен е абсолютно същото положение, само че от счетоводството ми казаха, че билетите трябва да минават през Касовия Апарат в група А и парите са ми в общата каса.
А този който ми подържа КА ми каза, че е абсолютно погрешно това действие.
Препоръча ми сумите от продажба да бъдат в отделна каса и че нищо общо нямат с касовия апарат.
За да минават през КА група А е трябвало да имам лиценз, а и не става за лотарийни билети.
Чудя се къде е истината?
Странен казус! Имам становище от одитор, което е идентично с указанието на НАП. Собствениците на фирмата са разговаряли с дистрибутора и той е казал че не трябва да му се издават фактури, нямат такава практика, на билетите всичко им било платено и т.н. В този случай след като е практика да не се отчитат тези билети и след като това е решение на собствениците на фирмата, аз не ги регистрирам счетоводно по никакъв начин  :smile1:  Тази практика зачести от началото на тази година и не ми ясна! Явно щом дистрибуторите практикуват по този начин, значи има  някакво нормативно основание но аз не го знам!  :smile1:
#5 | 01.04.2015, 22:54
Публикации: 721 / 96
  Тази практика зачести от началото на тази година и не ми ясна! Явно щом дистрибуторите практикуват по този начин, значи има  някакво нормативно основание но аз не го знам!  :smile1:

Тази практика се нарича сива икономика , а за нея няма нормативно основание.
#6 | 01.04.2015, 22:54
Публикации: 624 / 3
Такъв отговор получих при допитване дали се издава  касов бон
"При продажба не се издава касова бележка.



Поздрави,
Екипа на Национална лотария"
#7 | 02.04.2015, 07:29
Публикации: 332 / 38
Тази практика се нарича сива икономика , а за нея няма нормативно основание.
Едва ли е сива икономика! Всичко си е документирано с приемо-предавателни протоколи  :smile1:  Според мен има вратичка в закона. Организатора е ясен и дистрибутора също предполагам те са си уредили взаимоотношенията, както трябва. Не е ясно третата фирма /ЕТ Китка/ каква се явява?
За касови бележки е ясно, че може да не се издават, въпреки че има много обекти в които се издават касови бележки за билетите по общия ред :smile1: Парите трябва да са в отделна каса и да има регистър по чл.39А мисля че беше  :smile1:
Мисля си за следната хипотеза:
Номинала например на един билет е 2 лв
Табак ООД получава отстъпка 0,30 лв т.е. един билет му излиза 1,70
Табак ООД дава на ЕТ Китка пак срещу протокол билети но с отстъпка 0,10 т.е. за ЕТ Китка билета е 1,90 лв. Крайния клиент плаща билета 2лв, ЕТ китка печели 0,10 лв, отчита продажбите на Табак ООД, от своя страна Табак ООД очита продажбите на организатора и му издава фактура за тези 0,30 лв, затова ЕТ Китка е освободена от това задължение  :smile1:
#8 | 02.04.2015, 09:32
Публикации: 3326 / 256
Моя фирма издава фактура за тези лотарийни билети на дистрибутора, като наименование пише комисионна за продажба на лотарийни билети.
#9 | 02.04.2015, 10:36
Публикации: 11934 / 2174
Моя фирма издава фактура за тези лотарийни билети на дистрибутора, като наименование пише комисионна за продажба на лотарийни билети.

И правилно - без значение иска или не иска доставчикът вие си издавате документ за получената комисионна. И не знам за друга законова практика по повод документирането на приходи от продажби.
#10 | 02.04.2015, 11:23
Публикации: 332 / 38
И правилно - без значение иска или не иска доставчикът вие си издавате документ за получената комисионна. И не знам за друга законова практика по повод документирането на приходи от продажби.
И според мен комисионната си е доставка по ЗДДС и трябва да се издаде фактура, но дистрибутора няма такава практика с нито един търговски обект с който работи. Все пак фактурата си я издава управителя на фирмата, а не счетоводителя /аз само регистрирам представените ми документи и от време на време консултирам с риск да изям глоба/ всеки да си решава казал съм си мнението по въпроса, но управителя решава да се довери на практиката на диструбутора и отказва да фактурира  :smile1:
#11 | 22.06.2017, 16:25
Публикации: 39 / 0
Здравейте колеги,
отново за отчитането на лотарийните билети.
Как би било по-правилно да се заведат лотарийните билети в гр. 30 или задбалансово?
#12 | 14.06.2018, 09:29
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Здравейте и от мен, имам същия проблем с лотарийните билети. Говорим за магазин който продава лотарийни билети, отчита продажбите на касовия апарат като освободена доставка /което е излишно според мен/, води се регистър за постъпилите и продадени ЛБ, и отделно в програмния продукт в магазина продажбите се водят като обикновена продажба на стока. Вадят ми справка продаден, дост.цена, прод. цена и надценка. Надценката за мен е комисионната с включен ДДС и нея смятам да посоча в дневниците за продажби. Управителя на фирмата не иска да издава фактура на дистрибутора, защото дистрибутора му бил казал, че не се издава такава.  Мога ли при липса на фактура да издам отчет за продажбите за надценката на продадените билети, който да включа в дневника за продажби като комисионна услуга с включен ддс вътре.
#13 | 14.06.2018, 09:33
Публикации: 11934 / 2174
 Мога ли при липса на фактура да издам отчет за продажбите

Точно това и трябва да направите.  :smile1:

" Говорим за магазин който продава лотарийни билети, отчита продажбите на касовия апарат като освободена доставка /което е излишно според мен/"

И аз мисля така.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група