Справка за окончателния размер на осигурителния доход

27.03.2015, 10:23 3593 3

27.03.2015, 10:23
Публикации: 118 / 0
Самоосигуряващо се лице започва дейност като собственик на ЕООД и е внасяло авансово осигурителни вноски в/у 420 лв от август до декември. Има доходи и от трудов договор, за което му е издадена служебна бележка.
Въпросите ми са:

1. Служебната бележка обхваща дохода от м.12.2013 до м.11.2014г, защо те са получени съответно в месеците 01.2014-12.2014 /заплатите се получават с месец назад/ и съответно се посочва дохода според момента на получаването му
В справки 1 и 2 обаче аз посочвам дохода според момента на начисляването му, тъй като е посочено в указанията че данните се вземат от Разчетно платежните ведомости.
При това положение се получава разлика между сумата в служебната бележка и сумата в ред 13 колона 3. Това така ли е?

2. Лицето не е получавало възнаграждение за личен труд, за това не попълвам колоните от 5.1 до 5.6. При това положение за довнасяне се получава отрицателна величина в размер на 5м х 420лв= 2 100 лв. Това доколкото разбирам не е проблем, но пише в указанията че ако сумата е отрицателна величина, средствата се възстановяват по реда на ДОПК. Доколкото разбирам обаче се възстановяват само ако са над МОД

3. Изобщо трябва ли да попълвам декларация по чл.50 за лицето, след като не е получило доход като СОЛ? А трябва ли да се попълва в случай че към 31.12.2.14 лицето не работи по трудов договор при работодател, но той авансово е удържал данъка?

Благодаря
#1 | 27.03.2015, 11:08
Публикации: 2027 / 254
Освобождаване от задължение за подаване на годишна данъчна декларация

Не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само:

доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година имат работодател по основно трудово правоотношение и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година, и/или;
доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година нямат работодател по основно трудово правоотношение или имат такъв, но той не е определил годишен размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения, ако са изпълнени едновременно следните условия:
а) данъкът върху общата годишна данъчна основа е равен на авансово удържания
и

б) няма да ползват данъчни облекчения чрез подаване на годишна данъчна декларация и/или

необлагаеми доходи и/или
доходи, облагаеми с окончателен данък по реда на глава шеста от ЗДДФЛ, с изключение на:
- следните доходи от източници в чужбина, реализирани от местни физически лица: дивиденти, ликвидационни дялове, лихви по депозитни сметки в търговски банки, допълнително доброволно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот”, както и облагаеми доходи, придобити от замяна на акции и дялове във връзка с преобразуване на търговски дружества в чужбина;

- доходи на чуждестранни лица в случаите, когато са избрали да преизчисляват окончателния данък за доходи по чл. 37 от ЗДДФЛ.
#2 | 27.03.2015, 11:44
Публикации: 118 / 0
Благодаря
т.е. не трябва да  подавам декларация, защото не са получили доход като СОЛ, а по ТД е удържан данъка авансово

И все пак относно първия въпрос - за разминаването на сумата в сл бележка и колона 3 ред 13? Имам и такъв случай и не знам какво да пише в колона 3. Казаха ми, че имало някакво ново указание на НАП относно това разминаване, но не мога да го намеря.
#3 | 30.03.2015, 10:12
Публикации: 118 / 0
да съживя темата .......  :blush:

Може ли сумата в колона 3 ред 13 да е различна от дохода в служебната бележка към приложение 1?
Ако не - тогава какви да включа сумата от 12.2013 и да изключа тази от 12.2014 за да ми се равни със служебната бележка?

моля за помощ
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група