Прекратяване изплащане на обезщетение за бременост и раждане от НОИ

26.03.2015, 22:46 5396 4

26.03.2015, 22:46
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам следния казус - От май 2014г съм в отпуск по бременност и раждане и до края на 2014година ми е изплащано редовно обезщетението от НОИ. От януари 2015г до момента не ми е изплащано полагащото ми се обезщетение. Ходих до НОИ и от  там ми заявиха, че понеже липсват данни при тях за мес. август, септември и октомври 2014г, т.е. Д1 не ми била подадена от работодателя, и на това основание ми е спряно обезщетението. Имат ли право да го направят при положение, че никъде в КСО и Наредбата за изчислянане и изплащане на обезщетения, и дори в сайта им не е упоменато, че Д1 е обвързана с изплащането. Дори щели да ми търсят парите за тези 3 месеца?!? Какво трябва да направя в случая?
#1 | 27.03.2015, 00:28
Публикации: 332 / 38
Дори щели да ми търсят парите за тези 3 месеца?!? Какво трябва да направя в случая?
:blink: Интересно ми е как ще ви търсят парите? Вие сте работник с валиден трудов договор и това че работодателят ви не си изпълнява задължението да подава Д1 не е основание да си търсят изплатените суми от вас  :smile1:  Изпратете по пощата с обратна разписка жалба до директора на НОИ за това че не си получавате обезщетението! Вие нямате задължение да подавате Д1 нито имате право да държите сметка на работодателя си какво да подава! Нека институциите си вършат работата и да търсят отговорност от виновните лица!  :good:
#2 | 27.03.2015, 10:01
Публикации: 1703 / 207
Намерих това в сайта им:
http://www.nssi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13
42. Ред за уведомяване на осигурителите и самоосигуряващите се лица за приети нередовни документи и за отстраняване на пропуски, грешки и непълноти
...
Ако в срок 7 работни дни от датата на уведомяването нередностите не бъдат отстранени и/или не бъдат представени в териториалното поделение на Националния осигурителен институт липсващите документи, преценката на правото и определянето на размера на обезщетенията и/или помощите се прави въз основа на наличните редовни документи и на данните, свързани с осигуряването на лицата, които осигурителите представят в териториалните поделения на Националната агенция за приходите за всеки месец с декларация образец № 1.
(чл. 15 от НИИПОПДОО)

И какво е виновен работника ?

НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ
чл. 15 (4) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) Ако в срок 7 работни дни от датата на уведомяването нередностите не бъдат отстранени и/или не бъдат представени в ТП на НОИ липсващите документи, преценката на правото и определянето на размера на обезщетенията и/или помощите се прави въз основа на наличните редовни документи и на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО и от другите регистри.
#3 | 27.03.2015, 22:22
Публикации: 2 / 0
Благодаря ви за отговорите!
Да, служителя няма вина за действията или бездействията на работодателя си, и в случая НОИ са в нарушение на правата ми, понеже независимо дали съм или не на трудов договор, те са длъжни 410 дни да ми изплащат обезщетение за бременност и раждане съгл. чл.52 от КСО
Освен това всички необходими документи /болнични и декларация по чл.50 и 51 от КСО/ са подадени в срок и по тях няма възражения, а данните по Д1 се вземат в предвид когато има нередности в подадени вече документи./поне аз така го тълкувам/.
Написала съм жалба и в понеделник ще я входирам в НОИ.
Ако имате други мнения и коментари по казуса ми, ще съм ви благодарна да споделите, ще са ми от полза в борбата с НОИ.
#4 | 28.03.2015, 00:11
Публикации: 332 / 38
Благодаря ви за отговорите!
Да, служителя няма вина за действията или бездействията на работодателя си, и в случая НОИ са в нарушение на правата ми, понеже независимо дали съм или не на трудов договор, те са длъжни 410 дни да ми изплащат обезщетение за бременност и раждане съгл. чл.52 от КСО
Освен това всички необходими документи /болнични и декларация по чл.50 и 51 от КСО/ са подадени в срок и по тях няма възражения, а данните по Д1 се вземат в предвид когато има нередности в подадени вече документи./поне аз така го тълкувам/.
Написала съм жалба и в понеделник ще я входирам в НОИ.
Ако имате други мнения и коментари по казуса ми, ще съм ви благодарна да споделите, ще са ми от полза в борбата с НОИ.
Както казах изпратете жалба до директора на НОИ и ви гарантирам че в 7-дневен срок парите ще са ви по сметката! От личен опит го казвам! Мисля че е излишно да коментираме колко некомпетентни чиновници работят в системата по разбираеми причини! Жалбата подадена по надлежен ред /затова ви казвам по пощата с обратна разписка- за да не ви правят на луди/ оправя нещата за нула време!  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група