ДМА и закриване на фирма

05.03.2015, 19:33 5697 4

05.03.2015, 19:33
Публикации: 131 / 9
Здравейте. Ами това е въпроса. Един познат иска да закрива фирмата си в ТР, но в нея има някакъв имот и се чуди какво да го направи или как най-безболезнено финансово да изкара този имот от фирмата и след това да я закрие. Иска да прехвърли имота на себе си, като физическо лице. Имота е в границите на града и представлява сграда с прилежащ терен. Ако го продаде, според чл.45, ал.3, ДДС не се дължи. Сградата не е нова по смисъла на параграф 1, т.5 от ДР ЗДДС. И при покупко-продажба, остават като разход единствено нотариалните такси при прехвърляне на имота. Мисля това е най-чистият вариант. Не ми идват други варианти на акъла. И нещо друго в тази връзка, ако тръгне да закрива фирмата, естествено наличието на ДА в дружеството ще се установи. И какво става в този случай с този актив? Няма кредитори за удовлетворяване, няма задължения към институции и трети лица? Или имота се обявява на търг и който го спечели. Просто разсъждавам.
Ако има други идеи, ще съм благодарен.
#1 | 05.03.2015, 19:40
Публикации: 9297 / 1557
Първо - каква е фирмата - ЕТ или ООД /ЕООД/?
Второ - като "просто разсъждавате", не се ли сещате нещо за ликвидационни дялове? Данък върху ликвидационни дялова?
Трето - продажбата на имота е някакво решение, но не бива да забравяте, че във фирмата ще има приход от продажба на актив и този приход е облагаем по ЗКПО. Пък и нотариалните такси + местния данък по прехвърлянето на имот са около 3-5% от продажната цена на имота или от данъчната оценка, ако продавате на по-ниска цена.
Това, за обявяването на имота на търг, когато няма кредитори, е невярно.
#2 | 06.03.2015, 09:30
Публикации: 131 / 9
1. ЕООД
2. Не се сетих. Никога не съм ликвидирал фирма и наистина не знам.
3. Не съм забравил прихода от  евентуалната продажба и данъка. Човека ми каза, че данъчната оценка на имота е близо два пъти по-голяма от балансовата му стойност.

Посочили сте ми грешките, благодаря. А някаква насока как да решим казуса?




#3 | 06.03.2015, 10:28
Публикации: 6403 / 1129
Според мен най-чисто е да си прехвърли имота чрез покупко-продажба.
Тези сделки обичайно се правят на данъчна оценка и често тя е под балансова стойност, така че няма да се формира печалба в ЕООД-то.
#4 | 06.03.2015, 11:54
Публикации: 131 / 9
Благодаря Ви Ирена.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група