Търся декларация, че лицето се осигурява другаде

04.03.2015, 08:58 5113 5

04.03.2015, 08:58
Публикации: 23 / 4
Здравейте.
Честит празник на всички !
Преди празниците ходих в НАП за да подам декларация на СОЛ за започване на дейност. Правил съм го и преди и не съм имал проблеми. Сега служителката ми обясни, че декларация само за започване на дейност не мога да подам. Трябва да впиша и начало на осигуряване. Но лицето работи на друго място и се осигурява на максимума. Според служителката в такива случаи заедно с декларацията за начало на дейността се подавала и отделна декларация, че лицето се осигурява другаде и в неговата си фирма към момента няма основание за осигуряване.
Е те тая декларация търся ...
#1 | 04.03.2015, 09:42
Публикации: 11934 / 2174
Вероятно става дума за осигуряване на максимума по трудов договор ? Това не освобождава СОЛ от осигуряване - друг е въпросът, че не следват и не са дължими осигурителни вноски . И ще подавате обр.1 с дни в осигуряване без осигурителни вноски докато лицето е осигурено на максимума по трудов договор / ако това ми предположение е вярно / .
#2 | 04.03.2015, 10:28
Публикации: 23 / 4
Вероятно става дума за осигуряване на максимума по трудов договор ? Това не освобождава СОЛ от осигуряване - друг е въпросът, че не следват и не са дължими осигурителни вноски . И ще подавате обр.1 с дни в осигуряване без осигурителни вноски докато лицето е осигурено на максимума по трудов договор / ако това ми предположение е вярно / .
Всичките Ви предположения са верни. Осигуряването на максимума е от трудов договор. Въпросът е в бланката на тази декларация, която се подава допълнително към декларацията за начало на дейността и /явно/ за начало на осигуряване, но без вноски.
#3 | 04.03.2015, 10:29
Публикации: 11934 / 2174
Честно казано не съм чувала за такава декларация. Във Вашия случай няма проблем да си отбележите дата на начало на дейността на СОЛ в ОКД5 / и съответно начало на осигуряване / и да не внасяте осигурителни вноски като при това обаче подавате обр.1 за дни в осигуряване без осиг. вноски. Аз имам такова лице СОЛ и не са ми искали такава декларация / намирам я направо за ненужна  лично мнение /, но съм отбелязала начало да дейността в ОКД5.
#4 | 04.03.2015, 10:35
Публикации: 2966 / 392
Според мен даже трябва да отбележите началото на осигуряването, тъй като сте длъжен да имате такова. Това, че няма да внасяте осигуровки е отделен въпрос.

#5 | 04.03.2015, 10:51
Публикации: 17 / 1
Според мен търсят декларация по чл. 43, ал. 5 от ЗДДФЛ за СОЛ, че се осигурява другаде.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група