Доходи от чужбина и ГДД за 2014

25.02.2015, 18:32 9790 13

25.02.2015, 18:32
Публикации: 111 / 3
За 2013 имаше образец 2001а, в която ГДД се посочваха доходите от чужбина. Тази година този образец го няма. Доходите са за услуги към фирми от ЕС и от страни извън ЕС. Къде се попълват тези доходи? Става въпрос за деклариране на доходи на физическо лице.
#1 | 25.02.2015, 18:46
Публикации: 1223 / 70
В приложение 3.Т.1.1.-От източници в чужбина.
#2 | 26.02.2015, 11:56
Публикации: 111 / 3
Благодаря! Доста по-различно е от миналата година и неможах да се ориентирам.
#3 | 26.02.2015, 14:01
Публикации: 22 / 0
Здравейте!
В указанията за попълване на Т1 не откривам процента за донвасяне на фонд Пенсии при годишно изравняване на доходите.
Някой да помогне?
  :blink:
#4 | 27.02.2015, 14:42
Публикации: 825 / 178
Здравейте!
В указанията за попълване на Т1 не откривам процента за донвасяне на фонд Пенсии при годишно изравняване на доходите.
Някой да помогне?
  :blink:
Като миналогодишният..
#5 | 21.04.2015, 10:31
Публикации: 57 / 3
какви документи се прилагат към ГДД по чл.50 за доходи от чужбина, следва ли ако има договор той да е легализиран и приведен, какви документи се прилагат относно получаване на дохода,следва ли да се попълва и Образец 2091: Приложение № 9 към ГДД,прилагане на методи за избягване на двойното данъчно облагане, как се установява дали платеца на дохода не е удържал данък, как се установява има ли скл. СИДДО със страната от където е дохода, имам ли право да го ползвам и в кой от всичките регламентирани методи за ИДДО попада съотв.доход, къде в приложенията се посочва данни за страната от където е дохода в прил.3 част III или прил.9
#6 | 22.04.2015, 13:47
Публикации: 186 / 19
Здравейте,
Много общо задавате въпросите..
1. Относно договора - при евентуална проверка от НАП ще искат договора да бъде преведен
2. Ако е удържан данък в чужбина ще приложите документът, който доказва това удържане
3. В страницата на НАП може да проверите дали България има случен СИДДО със съответната страна, от която е изплатен дохода или лицето има право на кредит
4. Относно приложенията - трябва да изясните точно какъв е вида доход...


какви документи се прилагат към ГДД по чл.50 за доходи от чужбина, следва ли ако има договор той да е легализиран и приведен, какви документи се прилагат относно получаване на дохода,следва ли да се попълва и Образец 2091: Приложение № 9 към ГДД,прилагане на методи за избягване на двойното данъчно облагане, как се установява дали платеца на дохода не е удържал данък, как се установява има ли скл. СИДДО със страната от където е дохода, имам ли право да го ползвам и в кой от всичките регламентирани методи за ИДДО попада съотв.доход, къде в приложенията се посочва данни за страната от където е дохода в прил.3 част III или прил.9
#7 | 22.04.2015, 18:40
Публикации: 57 / 3
дохода е от извършен превод на учебна литература, платец на дохода е английски университет
#8 | 24.04.2015, 09:52
Публикации: 186 / 19
Правилно сте се ориентирали да попълните Приложение №3
Сега трябва да разберете, дали възложителя е удържал данък и ако да - представил ли е документ за това.

#9 | 24.04.2015, 11:04
Публикации: 57 / 3
благодаря за отговора,
Тъй като нямам данни и документ от който да е видно да е удържан данък от платеца, приемам че данъка се дължи от мен, който между другото след приспадане на нормативно признати разходи/ 25 на сто/ възлиза на  8.50лв.
Не ми стана ясно - следва ли и къде в приложение 3 се посочва данни за платеца на дохода, т.е. държавата и/или име и ЕИК на фирмата, при положение, че в Част ІІІ - Данни за лицето, изплатило доход е посочено че се попълва само за доходи от източници в България с код на дохода  304 или 307.
Ясно е че в моя случай дохода е под код 307.
Тъй като възнаграждението  е изплатено по банков път, други документи нямам можели само въз основа на издаден документ от банката / не знам какъв точно / същият да послужи освен като доказателство за получаване на превода и за вида на дохода  така че декларираните данни в ГДД  да не породят оспорване от страна на НАП в последствие .
Понеже през 2014г. съм работил на ТД при двама работодатели по отделно следва ли и от двамата да изискам СБ за целите на ГДД.
Предварително благодаря и се извинявам за конкретиката в която изпадам. 
 
#10 | 24.04.2015, 11:43
Публикации: 186 / 19
Както сте прочели, в Приложение №3 се изискват данни на платеца, само ако доходите са от източник в България, съответно Вие няма да попълвате тази част.
Бих Ви посъветвала да издадете поне инвойс, който да съхранявате при евентуална проверка, но банковото извлечение е достатъчно доказателство за полученият доход.
След като сте работили и на трудови договори, ще трябва да попълните Приложение №1 и да приложите служебните бележки от работодателите.
Кога сте получили дохода от чужбина? Питам, заради декл. по чл.55
#11 | 24.04.2015, 13:20
Публикации: 57 / 3
Дохода е получен през трето тримесечие, и до колкото разбирам е следвало да подам Д. по чл.55 и да внеса авансов данък. Сега при декларирането му с ГДД няма ли с това да се породи евнтуално и някаква санкция за мен за неподадена Д. по чл.55 и от невнасяне на авансов данък .
За да избегна евнтуална санкция в бъдеще мисля да не прилагам банково извлечение от което да е видно периода на получаване на дохода, а същият да се доказва пред НАП в случай на проверка от тях,евентуално.
Ще приложа единствено СБ за дохода ми по ТД.
В крайна сметка е важно да се подаде ГДД и внесе данъка в срок.   
#12 | 24.04.2015, 17:58
Публикации: 186 / 19
Аз никъде не съм писала, че трябва да прилагате банковото извлечение към ГДД!

Относно авансовият данък и подаването на декларация по чл.55 - при констатирано нарушение НАП имат право да ви санкционират.
Дали ще Ви направят проверка или не - никой не може да ви каже :)

Мисля, че нещата Ви се изясниха вече и за в бъдеще ще сте по-подготвен/а  :good:
#13 | 25.04.2015, 12:47
Публикации: 57 / 3
Сърдечно благодаря
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група