От 1 юли 2015 отпада издаването на осигурителните книжки

30.01.2015, 21:30 47891 19

30.01.2015, 21:30
Публикации: 549 / 224
Администратор на сайта
Промяната се прави с цел намаляване административната тежест за гражданите.


На свое заседание, проведено на 30 януари 2015 г. Надзорният съвет на НОИ утвърди проект на ПМС за изменение и допълнение на Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ).

В проекта се предвижда от 1 юли 2015 г. да отпадне издаването на осигурителни книжки за всички категории осигурени лица.

При отпускането на обезщетения и пенсии, осигурителният стаж и доход, както и внесените осигурителни вноски на лицата, ще се зачитат въз основа на данните от Регистъра на осигурените лица.

Предстои проекта за изменение и допълнение на наредбата да бъде внесен за приемане от Министерския съвет.
#1 | 31.01.2015, 07:54
Публикации: 58 / 0
Привет ,
веднага към въпроса : Това дали ще означава , че преди тази дата ОС си важат и ще трябва
да се заверяват ?
#2 | 31.01.2015, 11:27
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Да изчакаме наредбата.
#3 | 01.02.2015, 11:31
Публикации: 2966 / 392
Откакто го разбрах това се чудя, какво ще стане със СОЛове осигуровки за доплащане в края на годината... или с такива, при които има някакво объркване при осигуряването - не един пример от практиката е фирми, които изплащат суми по извънтрудови правоотношения на СОЛове и им удържат осигуровки....
#4 | 02.02.2015, 12:32
Публикации: 186 / 38
Мъчат ме два въпроса - за нероден Петко ама..... 1, Досега в нашето НОИ отказваха да заверяват книжки - заверяваха ги само при пенсиониране. Сега за задните години ще заверяваме ли книжките ? 2, И в програмата на НОИ с ПИК по ЕГН се виждаха само месечните вноски без годишното изравняване . Кога и къде да си гледаме годишното изравняване за да сме сигурни, че при пенсиониране правилно ще бъде отразен осигурителния ни доход ? Дали ще ги допълнят програмата в НОИ ?
#5 | 02.02.2015, 17:28
Публикации: 8 / 0
В проекта се предвижда от 1 юли 2015 г. да отпадне издаването на осигурителни книжки - т.е. още нищо не е гласувано. До 2013 година могат да се заверят книжките, ако в НАП всичко е отразено и всички пари са преведени в НОИ. НАП не превежда с години парите в НОИ. Търсете си правата своевременно и се жалвайте писмено.
#6 | 02.02.2015, 17:59
Публикации: 214 / 40
НАП не превежда с години парите в НОИ. Търсете си правата своевременно и се жалвайте писмено.

явно не превеждат с години и в УПФ, както установих за същото лице - нито една вноска за ДЗПО за 2013 и 2014 не е преведена в универсалния фонд на това лице, за което се притесних, че не се вижда окончателния осигурителен доход в НОИ - липсва информация за преводи както и в справките на НАП, така и в самия фонд - днес питахме и там, не са идвали пари и ни насочиха да питаме в НАП защо не превеждат сумите към тях

та, все пак, добре че се вдигна гюрултия покрай промените, да почнем да се интересуваме къде точно са парите ни
#7 | 03.02.2015, 09:03
Публикации: 109 / 6
Здравейте. Аз ли нещо не разбирам, но какво значи "НАП не превеждат"? При заверка на книжка в НОИ ми проверяват: Годишните декларации - излиза при тях на екран средната справка, персонален регистър - това което е подадено с обр. 1 , декларация 6 - да се види дали е включено довнасянето, и после дали всички платежни - авансовите и довнасянето са налични в системата. Всичко се оказва налично и например за м. септемри 2007 година вноската за ДОО на работниците отишла в сметката на Сол  - параграфа е сгрешен от операторката в банката, тук всичко е наред. Подаваме заявление в НАП да го прехвърлят и като се види на екран в НОИ заверяват без проблем. ТА - не ми стана ясно как НАП да не превеждат на НОИ???????????? Има си сметки и параграфи и парите са си при тях......
А за това да отпаднат осиг. книжки съм и за и против. За - защото се  заверяват след дълго чакане и разходка от НОИ в НАП и обратно многократно, против - защото все пак е документ на хартия и всеки може да си го съхрани и представи когато е необходим... но има по учени от мен .... ще спазваме това което кажат.. Успех
#8 | 24.02.2015, 17:00
Публикации: 1 / 0
Днес като бях в НОИ- София град, имаше табела, че осигурителни книжки ще се заверяват след предварително входирано заявление по образец в Деловдството. Това до сега го нямаше.
#9 | 24.02.2015, 19:02
Публикации: 404 / 14
Днес като бях в НОИ- София град, имаше табела, че осигурителни книжки ще се заверяват след предварително входирано заявление по образец в Деловдството. Това до сега го нямаше.

Е,нямаше го,но вече е така.Подава се заявление и чакаш да ти се обадят-кога и къде да отидеш за заверка.Няма вече ревизори на първия етаж,само "пенсиите "са останали там.Това е нововъведението-поне за сега!
#10 | 26.02.2015, 14:09
Публикации: 144 / 13
От години няма нововъведение в НОИ, което не е човеконенавистно. То опашки за болнични ли не са, то тонове досиета при ликвидация въпреки подаваната информация и в НОИ (това е основна причина да не могат да се ликвидират много фирми),то специална молба за заверка (пускайте ги поне на електронна поща)...

Що се отнася за заверка на осигурителните книжки - заверката не е необходима от 01.01.2007г. След тази дата по желание на лицето и сега (правя го редовно) се ползват данните в персоналния регистър (разбира се ако отсреща са внесени и вноските). Новото е, че от 01.07.2015 вече ще се ползва САМО персоналния регистър на НОИ. За това не са необходими законодателни промени - осигурителните книжки са въведени и могат да се махнат само със заповед на управителя на НОИ (умишлено го пиша с малка буква)
#11 | 26.02.2015, 14:28
Публикации: 144 / 13
НАРЕДБА ЗА ПЕНСИИТЕ И ОСИГУРИТЕЛНИЯ СТАЖ

Чл. 41. (1) Осигурителният стаж и осигурителният доход на самоосигуряващите се лица, на лицата, работещи без трудово правоотношение, и на управителите, прокуристите и контрольорите на търговски дружества и на лицата, посочени в чл. 7 и 19 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, приета с Постановление № 30 на Министерския съвет от 2000 г., се установяват с осигурителни книжки, в които се посочват времето, през което лицата са били осигурени, и доходът, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски. За времето след 31 декември 2006 г. самоосигуряващите се лица могат да установяват осигурителен стаж и осигурителен доход и въз основа на данните за внесените дължими осигурителни вноски, съдържащи се в информационната система/регистрите на НОИ.
#12 | 27.02.2015, 14:58
Публикации: 825 / 178
От години няма нововъведение в НОИ, което не е човеконенавистно. То опашки за болнични ли не са, то тонове досиета при ликвидация въпреки подаваната информация и в НОИ (това е основна причина да не могат да се ликвидират много фирми),то специална молба за заверка (пускайте ги поне на електронна поща)...

Що се отнася за заверка на осигурителните книжки - заверката не е необходима от 01.01.2007г. След тази дата по желание на лицето и сега (правя го редовно) се ползват данните в персоналния регистър (разбира се ако отсреща са внесени и вноските). Новото е, че от 01.07.2015 вече ще се ползва САМО персоналния регистър на НОИ. За това не са необходими законодателни промени - осигурителните книжки са въведени и могат да се махнат само със заповед на управителя на НОИ (умишлено го пиша с малка буква)

Подкрепям!
Това е най-човеконенавистническата институция за мен и много колеги, както и законите им, наредбите, правилниците , заедно с нескончаемите им промени на алинеи, точки и точици и др. подточици..
Сякаш сме 200 милиона народ, та толкоз варианти, квазо- и псевдо-казуси нароиха, колко форми измислиха, само и само да се ширят повече от 50 г. в оная голяма сграда и да си защитават щатното разписание.
Няма такова раздробено "осигуряване" в Германия и Франция, няма такава бумащина!
Нека ми кажат тия от "Ал.Стамболийски" № - забележете: 62-64  , защо не мога да подам 2-та файла за болнични по ел.път?
Колко години вече го дъвчат тоя случай? И колко милиона народни пари са потрошени за тия години от спящите красавици там, докато се натуткат?
И само това ли..
Спирам, че иначе - няма да се спра! :blush:

Приятни почивни дни!  :smile1:
#13 | 06.03.2015, 12:46
Публикации: 332 / 38
Що се отнася за заверка на осигурителните книжки - заверката не е необходима от 01.01.2007г. След тази дата по желание на лицето и сега (правя го редовно) се ползват данните в персоналния регистър (разбира се ако отсреща са внесени и вноските). Новото е, че от 01.07.2015 вече ще се ползва САМО персоналния регистър на НОИ. За това не са необходими законодателни промени - осигурителните книжки са въведени и могат да се махнат само със заповед на управителя на НОИ (умишлено го пиша с малка буква)
Крайно време беше да се премахнат тези книжки и да се наблегне на информацията от персоналния регистър. Трябва да се отменят и УП-тата в момента например лице по желание може да си увеличи пенсията без УП, а само с молба да се ползват данни от персоналния регистър затова масово не издавам УП-та на такива лица  :good:
#14 | 11.03.2015, 10:49
Публикации: 1 / 0
На мен ми е интересно обаче какво ще се случва ако случайно има някъде проблем с информацията - я сгрешена Декл 1, я неотразени или неправилно отнесени суми за осигуровки от банката или НАП, я некачена годишна декларация ... Ако всичко се взима от регистъра, кой ще контролира и своевременно коригира грешките и как?  :blink:
#15 | 13.11.2015, 16:23
Публикации: 131 / 0
Знаете ли какъв е приблизително срока, в който се обаждат след подаване на заявление за заверка на осигурителна книжка? Получих входящ номер, казаха, че ще ми се обадят, но не попитах кога да очаквам...Вече минаха около 10 дена...
#16 | 13.11.2015, 18:26
Публикации: 9299 / 1557
Знаете ли какъв е приблизително срока, в който се обаждат след подаване на заявление за заверка на осигурителна книжка? Получих входящ номер, казаха, че ще ми се обадят, но не попитах кога да очаквам...Вече минаха около 10 дена...
Принципно е 14 работни дни. Не зная къде го пише, но така ми казаха в деловодството.
Аз лично чаках един месец и ми насрочиха дата едва след като проверих на място. Вярно, че беше лятото,. Отпускарски сезон :-)
#17 | 19.11.2015, 16:41
Публикации: 17 / 0
Знаете ли какъв е приблизително срока, в който се обаждат след подаване на заявление за заверка на осигурителна книжка? Получих входящ номер, казаха, че ще ми се обадят, но не попитах кога да очаквам...Вече минаха около 10 дена...

Срока е един месец, но ако се обадите и попитате по входящ номер  при кой инспектор е отнесено заявлението. Може да се свържете на вътрешен номер с него и да се разберете за по - ранна дата. Иначе в момента работят с около една седмица закъснение 35-6 дена от датата на заявлението.
#18 | 20.11.2015, 10:57
Публикации: 131 / 0
Да, обадиха ми се вече, благодаря!
#19 | 20.11.2015, 17:01
Публикации: 404 / 14
Значи заверката за 2015 ще бъде до 20.06 .При това "молене" и чакане на инспектори да те повикат-за мен е варант-да отида следващата година-2016  и да заверя едновременно за 2014 и 2015 година!!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група