Продажба на ДМА от ЮЛНЦ в обществена полза - отчитане на приход

30.01.2015, 14:45 4300 3

30.01.2015, 14:45
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам нужда от вашата помощ по следния казус:
ЮЛНЦ в обществена полза продава ДМА януари 2014г. съгласно договор за покупко-продажба на УС - лодка, която не е заведена счетоводно (придобита е преди ние да започнем да водим счетоводството, незнайно как) - продажбата е на стойност 1000лв. Първо - това според вас стопанска или нестопанска дейност е ? (досега ЮЛНЦ не е извършвало стопанска дейност). Как трябва да се осчетоводи прихода от продажбата, след като няма балансова стойност на тази лодка, няма документ за придобиването й ? Второ - трябва ли да се подава ГДД по ЗКПО?
Благодаря предварително! :))
#1 | 30.01.2015, 16:21
Публикации: 4366 / 719
- лодка, която не е заведена счетоводно

E, как я продавате, като не е ваша (по документи)? Не трябва ли първо да я "придобиете"?
Иначе, не ми прилича на стопанска дейност, но нека знаещите кажат.
#2 | 30.01.2015, 16:36
Публикации: 3 / 0
Някъде по комунистическо време е придобита :), незнайно как. Няма документ. Това е проблемът всъщност, как да я заприходим. Да приемем, че е направена инвентаризация, намира се лодката и се завежда, след това се продава. Но мисля, че трябва да има оценка от оценител при инвентаризацията, така ли е? С каква стойност трябва да се заведе?
#3 | 30.01.2015, 18:56
Публикации: 4366 / 719
Комисията по (годишната) инвентаризация може да направи и оценката на стойността, не е необходимо да има външен оценител.
Въпреки, че "намерили - продали" не изглежда много-много...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група