Попълване на осигурителна книжка - колони 5-6-7

08.01.2015, 19:22 24907 4

08.01.2015, 19:22
Nikter
Здравейте,

аз съм СОЛ, преводач, преотстъпвам авторски права, попълвам приложение 3 в годишната, не съм длъжен да правя изравняване на осигуровки.

Осигурителната ми книжка изтича тази година и след като заверя 2014 това лято, ще почна да попълвам нова (Продължение) от 2015 нататък.

Проблемът е, че новата, която вече ми издадоха, се различава от старата и се чудя как се попълват някои колони. Разрових форума, но примерите, които прегледах са за книжки с 11 колони на лицевата страна, а моята има САМО 7.

Ето и конкретните въпроси.

Новата книжка, страница 1 лице
1 колона - месеците са разписани - това е ясно
2 колона - работни дни зачетени за... - тук пиша дните, това е ясно
3 колона - осиг доход, вкл. сумата по чл. 50... - тук пиша доходът, върху който съм се осигурил или задължителните прагове 420-450-500-550, това е ясно
4 колона - други доходи - нямам такива, нищо не попълвам, това е ясно
- прескачам малко

- отдолу - подпис
- на гърба нищо не попълвам, нямам обезщетения - и това е ясно

И СТИГАМЕ ДО ПРОБЛЕМНИТЕ КОЛОНИ

страница 1 лице
- колона 5-6-7 - какво попълвам тук, други колони няма

Първо как са дефинирани колоните:
колона 5 е - осигурителни вноски - общо за сметка на осигурителя и осигуреното лице (самоосигуряващия се) %
- никъде не пише да пиша сумата на месечната вноска, както е в старата книжка
колона 6 е - други осигурителни вноски - общо за сметка на осигурителя и осигуреното лице %
- никъде не пише да пиша сумата на месечната вноска, както е в старата книжка
колона 7 е - окончателен размер на осигурителния доход (за самоосигуряващи се лица)

За да улесня отговора ви, ето варианти

Пример 1
да речем че се осигурявам на 420 лв, ДОО 12.8% и нямам годишно изравняване на осигуровки, нямам проценти за майчинство и така нататък, само 12.8% е ДОО
а/ в колона 5 пиша само 12.8, колона 6 и 7 не попълвам
б/ в колона 5 пиша 12.8 и до него сумата 33.80, както е в старата книжка, пишеш и месечната вноска, колона 6 и 7 не попълвам
в/ в колона 5 пиша 12.8 и до него сумата 33.80, както е в старата книжка, пишеш и месечната вноска, колона 6 не попълвам, но в колона 7 пиша само едно голямо 420, защото тя няма редове, а нямам изравняване
г/ в колона 5 пиша 12.8 и до него сумата 33.80, както е в старата книжка, пишеш и месечната вноска, колона 6 не попълвам, а в колона 7, въпреки че няма редове, изписвам на всяко ниво на редче 420, както е в таблица 1-2 към годишната, ако нямаш изравняване

кое от всичките е верно?
ако никое не е верно, моля напишете как да попълня колони 5-6-7 при зададените параметри - праг 420, ДОО 12.8%, няма изравняване

Пример 2
да речем, че се осигурявам на 420 лв, ДОО 12.8% и правя годишно изравняване на осигуровки
- вероятно колони 5 и 6 ще са като в примера без изравняване, но колона 7 ще се отличава, затова направо напишете само за колона 7 какво точно се пише, ако правя изравняване.

Благодаря предварително! :)
#1 | 08.01.2015, 19:47
Nikter
Май попаднах на отговор тук - http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,6867.20.html - втори пост, явно това са нови книжки, защото този пост е от 26.11.2014 и доста хора още не са наясно как се попълват.

Само, че отговорът в темата не ми проясни нещата, затова нека остане и моята.

Забравих да добавя, че в старите книжки имаше и колонка за датата на внасяне на месечната осигуровка, а в новите няма такава колонка.

Изобщо в новите книжки са премахнати възможностите да напишеш сумата на месечната вноска и датата на внасяне. Пишат ли се изобщо, може би сбито на ред в колона 5, или изобщо никъде не се пишат?

И въпросната колона 7, която я нямаше в старата книжка.
Когато посетя НОИ за поредната заверка, ще ги разпитам и тях, но може да откажат да ми дадат информация, затова питам и тук за всеки случай.
#2 | 09.01.2015, 09:50
Публикации: 82 / 0
Здравейте, преди 2 месеца заверих една такава книжка, като попълних единствено работните дни, осигурителния доход, и колона 5-процента. След като отидодох да ми я заверят, от НОИ си попълниха колона 7.
#3 | 12.01.2015, 16:31
Nikter
Да, точно така е, както каза dandonov87 (благодаря за отговора), днес бях в НОИ и казаха същото.

В осигурителни книжки със 7 колони на лицето на страниците (не знам нови ли са или не са)
попълваме само:
колона 2 - работните дни
колона 3 - осигурителния доход
и колона 5 (или 6, ако имаме доп. доходи) като пишем само %, никакви месечни суми или дати на внасяне

колона 7 я попълват в НОИ при заверка.

С това темата е приключена. :)
#4 | 25.04.2015, 11:50
Публикации: 103 / 3
 При СОЛ в колона 3 кой осиг. доход трябва да се впише - този, в/у който се внасят авансови вноски (в моя случай 420,00 лв.) или данните от Т1 на ГДД колона 7 - окончателен осигурителен доход по месеци. СОЛ, полагащ личен труд в ЕООД, има доходи от граждански договори в някои месеци, за които няма внесени осигуровки, а за няколко месеца има и удържани от платеца осигуровки. Имам изравняване в края на годината и сумата на окончателния  осигурителен доход е по-голям от авансово избрания. Трябва ли дохода от тези договори да се посочи в колона 4?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група