Въпрос за самоосиг.се лице и граждански договр

21.12.2014, 14:55 2757 1

21.12.2014, 14:55
Публикации: 48 / 0
Здравейте,
Имам следния въпрос, ако може някой да се включи :-).
Самоосигуряващо се лице на основание, че е съдружник в ООД, има сключен договор с фирмата за полагане на личен труд на основание т.26, буква и) от ЗДДФЛ. Възможно ли е в период, в който самоосиг. се лице е в болнични и съответно не полага личен труд по въпросния договор, да сключи със същото ООД (т.е. явява се и свързано лице) граждански договор?
Четох, четох из форумите, но случаите са доста разнообразни, а не съм убедена, че намерих най-актуалната информация, но останах със следното впечатление:

Дружеството:
1. сключва гражд.договор със СОЛ
2. не удържа осигуровки на СОЛ
3. не удържа авансов данък по ЗДДФЛ на СОЛ
4. не подава Д1 за платената сума на СОЛ
5. не подава Д 6 за удържан авансов данък по ЗДДФЛ, тъй като СОЛ си го внася.

СОЛ
6. СОЛ представя декларация пред дружеството, че е СОЛ
7. СОЛ не приспада нормативно-признати разходи, тъй като е свързано лице
8. СОЛ издава на дружеството сметка-фактура по реквизити на Зскчет. за получения от дружеството доход
9. СОЛ декларира сумата в ГДД по чл. 50, където се изчисляват и дължимите осигуровки и данък върху въпросния получен доход. (какъв документ обаче прилага към ГДД не ми стана ясно - сметка-фактура с реквизити по Зсчет вероятно????)
10. СОЛ подава декларация по чл. 55 до края на месеца, следващ тримесечието, когато е получен доходът.
11. Какви осигуровки трябва да плати СОЛ не ми стана много ясно

#1 | 21.12.2014, 17:10
Публикации: 9298 / 1557
Не зная по какво се различават договора за личен труд и ГД между ФЛ и фирмата, в която е съдружник, но мисля, че и в двата случая се прилага т. 29и
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група