Трябва ли да се впише договор за управление и контрол в Агенцията по вписванията

19.12.2014, 09:35 12938 13

19.12.2014, 09:35
Публикации: 25 / 4
Първо ви пускам на ново въпроса който бях задала по рано ,и след това и отговора .За да може да си припомните какъв е казуса.
"-Здравейте,при мен изкочи следният казус: Събирателно дружество от двама съдружници,от 1994г и двамата съдружници си осигуряват като самоосигуряващи лица.Но на 12.12.2014г се състоя събрание на ОС,на което се взе решение двамата съдружника да преминат по договор за управление и контрол считано от 01.01.2015г.От НАП ми отговориха ,че трябва да се подаде декларация за промяна на обстоятелствата и се впише в търговския регистър и след това да се осигуряват на код 10.Но където и да попитах колеги счетоводители и юристи навсякъде ми би отговорено,че няма нужда от промяна  на обстоятелствата и тъй като и двамата са вписани като собственици и   управляват заедно .Поставихаме в много голямо напрежение.Звънях в София в Агенцията по вписвания,препращаха ме на още 4 телефона и никой не можа да ми отговори как трябва да постъпя.Моля Ви отговорете ми,трябва ли да го обевя в Агенцията или само в НАП.
Декември 12, 2014, 23:15"

ОТГОВОР:
  И така скъпи колеги,отивам в НОИ в Смолян при юристката ,и тя вдига рамене,пращаме отново в агенцията по вписвания.Обаче аз и разясних,че от НАП ми казаха,че влияе за болничните листове . Тогава тя се сети и звъна на специалиста който отговаря за изплащане на болничните и ето сега цитирам:
--Самоосигуряващосе лице което преминава в код 10-по договор за управление и контрол,трябва да подаде информация в агенцията по вписвания и чак тогава декларация в НАП,за промяната която се прави.Защото когато лицето вземе болничен лист,от НОИ първо искат сведение от агенцията по вписване,и чак тогава изплащат болничния,в противен случай ако лицето не е вписано отказва му се изплащането.Новото е от 2012 г -А честито.
  Дано съм била полезна и изчерпателна.За да разбера Гюро имаше ли капа или не ,десет работни дни ми отне.Лек ден,и приятни събота и неделя.
#1 | 19.12.2014, 09:53
Публикации: 9297 / 1557
Независимо от отговора, пойто са Ви дали, продължавам да твърдя, че вписването на ДУ в ТР не е задължително и от НОИ си превишават правата.
Пък Вие постъпете както намерите за добре.
#2 | 19.12.2014, 10:09
Публикации: 404 / 14
Подкрепям,аз също съм на мнение,че ДУК не се вписва в ТР!!Просто човек трбява да се попребори с чиновника.При регистрация на фирмите,много,да не кажа почти всички адвокати ,задължително вписват и ДУК,което създава големи проблеми на незнаещите нови фирмаджии-примерно,ако си решил да бъдеш СОЛ,а не по ДУК.Сега видях,че информацията е..."звъннал" на НАП...Няма по-недостоверна информация от тази по телефона и то от НАП!От опит го казвам.
#3 | 19.12.2014, 10:09
Публикации: 7 / 0
не!
#4 | 19.12.2014, 10:17
Публикации: 7 / 0
Няма такова нещо.Правиш си един протокол на Общо събнание , определяш заплата съответно има праг за вида дейност, с Декл. 1 подаваш данните с код 10. ДУК са приравнени с трудовите така че са и в декл.6.
Относно болничните - при издаването се дават данните на фирмата и това е,ако лицето е и самоосиг.  съответно се издават 2 болнични листа от НОИ искат да са подадени декл.1 и 6 и да са платени осигуровките.....
#5 | 19.12.2014, 10:21
Публикации: 11932 / 2174
Аз напълно подкрепям мненията в полза на това, че ДУК не се вписва в АВ. Който обаче не е имал болничен за ДУК не знае за какво става дума, ако се почне този "спор" с НОИ. Трябва да има голямо търпение, за да се пребори с мнението на НОИ по въпроса особено, ако попадне на служител, който ще иска именно вписване на ДУК или иначе няма пари по болничния. Даже / не съм търсила /  може би има и някаква съдебна практика по въпроса и някой би могъл да я сподели ?

Нормативно и законово няма никъде изискване ДУК да е вписан в АВ. Там се вписва единствено обстоятелството кой е управляващ на съответното дружество.
#6 | 23.12.2014, 08:47
Публикации: 25 / 4
Независимо от отговора, пойто са Ви дали, продължавам да твърдя, че вписването на ДУ в ТР не е задължително и от НОИ си превишават правата.
Пък Вие постъпете както намерите за добре.
Да,така е .Въпреки всичко,аз подадох Г-1 в Агенцията,на третия ден получавам отказ,в който ми обесняват,че не е необходимо да се впише.Чакам да стане 9.00ч и да се обадя в НОЙ
#7 | 23.12.2014, 09:39
Публикации: 11932 / 2174
Да,така е .Въпреки всичко,аз подадох Г-1 в Агенцията,на третия ден получавам отказ,в който ми обесняват,че не е необходимо да се впише.Чакам да стане 9.00ч и да се обадя в НОЙ

Много ме развесели това, което е станало. :smile1: Браво - една институция, която да застане зад закона . Сега ми е повече от интересно какво ще отговори НОИ / не НОЙ, готино мамче  :yes3: / и много се надявам да споделите.
#8 | 23.12.2014, 11:46
Публикации: 25 / 4
Да,така е .Въпреки всичко,аз подадох Г-1 в Агенцията,на третия ден получавам отказ,в който ми обесняват,че не е необходимо да се впише.Чакам да стане 9.00ч и да се обадя в НОЙ
   И така мили колеги звънах на НОИ.И след 10 мин.обяснение дамата ми отговори,че трябва да го впишаааа. Обаче аз като и отговорих ,че имам отказ и за какво,тя се зачуди.И и казах:
-Госпожо ,моля Ви отворете регистъра и вижте за какво иде реч.
  След като го отвори и -ахна-.Вярно те са си били управители и е нямало нужда.А добър ден!
Поисках писмен отговор,който ще ми бъде даден след нова година.Вече и НОИ са на ясно,че вие сте прави мили мои колеги.Видях ,че съм направила правописна грешка на предишния си цитат и съм писала НОЙ,но като се замислих грешката е вярна защото те наистина са НОЙ/Национално ограбваща йерархия/
#9 | 23.12.2014, 11:56
Публикации: 11932 / 2174
"Видях ,че съм направила правописна грешка на предишния си цитат и съм писала НОЙ,но като се замислих грешката е вярна защото те наистина са НОЙ/Национално ограбваща йерархия/"

Никога вече няма да мисля, че НОЙ е неправилно написано.  :lol:
#10 | 23.12.2014, 12:28
Публикации: 11932 / 2174
Готино мамче, дали не бихте ни копнали тука мотива на АВ за отказа и на по-късен етап и отговора, който сте поискали писмено от НОИ ?  :bow:
#11 | 14.01.2015, 11:58
Публикации: 25 / 4
Скъпи колеги продължавам да ви информирам по развитието на моят казус.
    И така получих отказ за вписване на промяната на остоятелствата ,тяхната мотивация е,че и двамата са вписани като управители и управляват заедно а представляват заедно и поотделно.Така,че не е било нужно.Обадих се в НОИ,набарах една инспекторка обясних и всичко,тя отвори регистъра и разбра,че наистина няма нужда от вписване.Разбрахме се с нея да подам до тях писмено запитване за да имам черно на бяло.Това е колеги,ходене по мъки и институции.
#12 | 14.01.2015, 12:30
Публикации: 11932 / 2174
Готино мамче, верно си готино , а също и това , което си ни споделила ! :good:

/ имаш ли възможност нещо официално да ни копнеш ? /
#13 | 14.01.2015, 12:51
Публикации: 25 / 4
Ще ви копна всичко нека ми дойде резултата от НОИ/НОЙ/-
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група