Проблеми с Д1 при два доп. тр. договора при един работодател

16.12.2014, 18:16 7319 8

16.12.2014, 18:16
Публикации: 3 / 0
Здравейте !
При нас възникна следният казус: При нас на основен трудов договор работи служителка, на която предстои да излиза в болнични за бременност и раждане. Същата служителка работи и при друг работодател по два допълнителни трудови договора /при същия работодател/ на две различни длъжности.Другият работодател подава всеки месец за това лице по две декларации 1 с код за вид осигурен 04, но тъй като лицето е на различни длъжности, едната е за квал.група 1, а другата за квал.група 2.Така подадените декларации 1 с код 04  са приемани.Според мен са подадени правилно. Сега служителката си прави справка с ПИК в системата на НОИ за изчисляване обезщетението, което ще получава и се оказва, че системата на НОИ "взема" само един от доходите по декларация 1 с код 04 от булстата на втория работодател.От НОИ твърдят, че не може да се подават декларациите така, както са подадени /т.е. две Д1 с код 04 от един и същ работодател/. От НАП твърдят, че щом са приети-всичко е наред.Омагьосън кръг.Някой имал ли е подобен случай, за да ме посъветва как да разрешим проблема.Благодаря предварително!
#1 | 17.12.2014, 11:08
Публикации: 6668 / 658
И аз си мисля, че няма как при един и същи работодател да има 2 допълнителни договора.
#2 | 17.12.2014, 11:34
Публикации: 11932 / 2174
И аз си мисля, че няма как при един и същи работодател да има 2 допълнителни договора.

Искаш да кажеш, че вторият работодател следва да подаде единия ТД с 01, а другия с 04 въпреки , че за лицето и двата ТД при този работодател са допълнителни ? И на мене ми мина през ум това нещо, но нещо не ми изглежда логично.......
#3 | 17.12.2014, 11:37
Публикации: 6668 / 658
Няма логика да сключиш 2 допълнителни договора с една фирма. Може би трябва добре да се прецени длъжността (с оглед на правилно осигуряване) и да се изготви точната длъжностна характеристика.
#4 | 17.12.2014, 11:53
Публикации: 11932 / 2174
Няма логика да сключиш 2 допълнителни договора с една фирма.

Излиза, че всеки първи договор в дадена фирма следва да бъде с код 01, независимо, че не е основен в случай, че лицето има вече такъв в друга фирма.Явно логиката във втората фирма е била, че те са допълнителни за лицето тези 2 договора и това е така. С оглед на това , което се получава обаче излиза , че двата допълнителни за лицето в другата фирма следва да се подават 01 и 04.
#5 | 17.12.2014, 11:57
Публикации: 5497 / 371
Вероятно е трябвало вторият работодател да подава веднъж  втори трудов, а следващият по чл.110 КТ
#6 | 17.12.2014, 12:00
Публикации: 11932 / 2174
Според мен съвсем правилно са подавани Д1!НОИ нещо ................. се правят на луди. Осигур.доход по двата договора при вторият работодател се вижда в НОИ.

Ако приемем, че не са правилно подавани определението за допълнителен трудов договор съвсем се изкривява.За лицето тези договори са наистина допълнителни , а мисля, че това е отправната точка - допълнителни ли са за лицето, а не за фирмата......

/ направо ми се "завъртяха" понятията предколедно с този НОЙ-ски подход :no2: /

допълнение : Наистина , Далила, така излиза - двата трудови договора са допълнителни, но единият е втори, а другият "трети"   :yes3:......и следва с друг код.
#7 | 17.12.2014, 12:03
Публикации: 11932 / 2174
дел, че се повторих
#8 | 17.12.2014, 17:06
Публикации: 3 / 0
Днес след обстойни проверки и консултации на място в НАП се оказва, че декларациите за двата допълнителни трудови договора при другия работодател са съвсем коректно подадени.Затова са и приети. Проблемът е в програмата на НОИ, която в този случай взима само единия от доходите с код 4 при втория работодател.От НАП ни посъветваха /както смятахме и ние да направим/ да пишем до ЦУ на НОИ с конкретните данни по казуса, за да се уверят, че програмата им не пресмята вярно обезщетенията и дай боже програмистите им да поправят това.Благодаря пак на всички за съдествието!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група