Документи за граждански договор

23.11.2014, 11:32 21777 9

23.11.2014, 11:32
Публикации: 4 / 0
Здравейте,
Предстои ми да подпиша граждански договор за извършени услуги.
В момента не съм самоосигуряващо лице, т.е не внасям осигуровки за трудов стаж.
Внасям само здравни осигуровки.
Към този граждански договор трябва да попълня Декларация 1, в която да посоча как се осигурявам:
Самоосигуряващо се лице с БУЛСТАТ или Самоосигуряващо се лице с ЕГН.
Защо е необходима тази декларация? Какво трябва да попълня? От НАП ми казаха, че съм безработна, която си внася здравните осигуровки, а такава опция няма в Декларацията, която трябва да попълня.
Още нещо, през 2014 имам 2 граждански договора от други възложители, към които не съм попълвала такава Декларация.
Какви други документи трябва да представя, съответно да получа за този граждански договор? Необходимо ли е да представям документ от НАП, че съм безработна, която си внася здравните осигуровки?
Благодаря ви предварително!
#1 | 23.11.2014, 15:07
Публикации: 674 / 25
Триабва да попълните не декларациа 1,а декларациа за вашите осигуровки сега-дали работите по ТД,колко ви е осигурителниа доход през месеца,пенсионер ли сте,самоос. лице ли сте-тези показатели имат значение за вашите удръжки по граждански договор.
#2 | 23.11.2014, 15:52
Публикации: 4366 / 719
След извършване на работата по ГД счетоводителят на възложителя ще ви направи Сметка за изплатени суми, в която ще посочите някои обстоятелства, а всичко останало ще го свърши счетоводителят.
Какво съдържа такава Сметка може да видите тук, както и да си поиграете с попълването й:
http://www.kik-info.com/calculators/civil_contracts.php

Догодина трябва да подадете годишна данъчна декларация, както и да си внесете данъка по този договор, ако ви платят преди края на годината (понеже няма да го удържат и внесат).
#3 | 23.11.2014, 19:58
Публикации: 4 / 0
Благодаря за отговорите!
Това означава ли, че възложителят няма да внесе дължимите данъци по ГД,  тъй като ГД е през 4-то тримесечие?
В годишната данъчна декларация аз показвам тези договори и съответно внасям дължимите данъци.
#4 | 23.11.2014, 21:48
Публикации: 4366 / 719
Ахъм.
#5 | 23.11.2014, 22:17
Публикации: 4 / 0
Нещо не разбирам. Работодателят дължи данъци. Това, че е през 4-то тримесечие, той няма да ги плати, така ли? Няма да ги плати сега. А кога ще ги плати?
Означава ли това, че цялото данъчно задължение е за моя сметка?
За всички договори през 4-то тримесечие?
#6 | 23.11.2014, 22:56
Публикации: 962 / 103
Нещо не разбирам. Работодателят дължи данъци. Това, че е през 4-то тримесечие, той няма да ги плати, така ли? Няма да ги плати сега. А кога ще ги плати?
Означава ли това, че цялото данъчно задължение е за моя сметка?
За всички договори през 4-то тримесечие?


Да уточна само, че е важно дали хонорарът по гражданския договор са Ви го платили през четвъртото тримесечие, а не кога сте сключили договора или кога сте извършили работата по него. Ако Ви платят през октомври, ноември или декември, няма да Ви удържат данък, но този данък Вие сама трябва да го внесете на НАП до 30 април догодина. Грубо казано (числата в примера ми не са точно изчислени, само за да разберете принципа ги пиша): ако Ви платят хонорар през първите 3 тримесечия възложителят ще даде 90 лева на Вас и той ще внесе 10 лева данък на НАП. Ако обаче Ви платят през четвъртото тримесечие,  възложителят ще даде на Вас 100 лева, от които Вие трябва да внесете 10 лева на НАП и за Вас пак остават чисто 90 лева. И така по никакъв начин не сте ощетена,  данъкът винаги е за Ваша сметка, независимо кой го внася в НАП.
Осигуровките се делят за сметка на възложителя и за Ваша сметка, но при тях няма значение кое тримесечие е, винаги работодателят ги удържа.
#7 | 23.11.2014, 22:59
Публикации: 9297 / 1557
Не, възложителят не дължи данък по ГД. Данъкът е задължение на изпълнителя, т.т. -твое. Просто през първите три тримесечия възложителят удържа данъка от възнаграждението ти и го внася в бюджета.
#8 | 24.11.2014, 15:36
Публикации: 4 / 0
Благодаря за точните отговори!
Сега вече правя разлика между данък по ГД и осигуровки!
 :smile1:
#9 | 27.03.2015, 11:21
Публикации: 8 / 0
Здравейте,
Лице през 2014г. назначено на минималната заплата ,може ли да пусни декларация по чл.50 образец 2001б.Осигурен върху 340.00 и получил чисто 266.53
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група