Начисляване на ДДС

30.10.2014, 15:38 6373 8

30.10.2014, 15:38
Публикации: 49 / 0
Здравейте,

въпросът ми е: ние сме БГ фирма, наета от др. бг фирма за строеж в Турция. Трябва ли да се начислява ДДС? Когато го проверявам в сайта ми дава че: Мястото на изпълнение на доставка е извън територията на България.

Съгласно чл.86, ал.3 не се начислява ДДС в България при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

Задължително трябва да се включи във фактурата основанието за неначисляване на ДДС.

Примерен текст за фактура:

Доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.4, т.1
#1 | 30.10.2014, 15:41
Публикации: 574 / 56
Да така е, когато се касае за услуги свързани с недвижим имот!
#2 | 30.10.2014, 15:48
Публикации: 49 / 0
Да, става въпрос за наемане на наши служители за строеж на фотоволтаичен парк в турция.
#3 | 30.10.2014, 16:38
Публикации: 574 / 56
Да чл. 21, ал.4, т.1 се отнася за твоя случай. Не начисляваш ДДС !
#4 | 15.12.2014, 12:50
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

За да не правя нова тема, имам казус във връзка с това дали да се начислява ДДС или не. Казусът е следният:

Българска фирма регистрирана по ЗДДС в България извършва услуга в Русия на руска фирма регистрирана в Русия и е данъчно задължено лице в Русия. Швейцарска фирма обаче регистрирана като данъчно задължено лице в Швейцария иска да поеме разходите по оценката, като фактурата бъде издадена на нейно име. Въпросът ми е, трябва ли фирмата  регистрирана в България да начислява ДДС или не. Ако не трябва съответно какви документи да изискаме от руска и швейцарска страна за да оправдая това, че не съм начислил ДДС във ф-рата за продажба.

Благодаря Ви предварително за помощта!

Поздрави,

Христо
#5 | 15.12.2014, 14:07
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте, Христо!

Не става ясно за какви разходи става дума и какво отношение има швейцарската фирма към извършваната от Вас услуга на руска фирма :(

#6 | 15.12.2014, 16:04
Публикации: 4 / 0
Здравейте, Христо!

Не става ясно за какви разходи става дума и какво отношение има швейцарската фирма към извършваната от Вас услуга на руска фирма :(

Здравей, Ирена,

допълнително разбрах, че фирмата в швейцария е регистрирала въпросната фирма в Русия един вид като поделение. Един вид искат централата - швейцарската фирма да поеме разходите. Аз съм поискал допълнителни документи удостоверяващи връзката между швейцарската фирма и руското поделение както те казаха. Относно разходите това е извършване на услуга (оценка) от одитор по качеството на опасни товари.

Благодаря много за отделеното време!
#7 | 16.12.2014, 10:38
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Вашият случай е класически от гледна точка на предоставяне на услуга.
Мястото на изпълнение се определя по чл. 21, ал. 2 и е извън територията на България:
Скрит текст :
Основанието за неначисляване на данъка е чл. 86 , ал. 3:
Скрит текст :
Не се изискват никакви специални документи от клиента. Достатъчно е да приеме издадената от Вас фактура за извършената услуга.
успех! :smile1:
#8 | 16.12.2014, 15:56
Публикации: 4 / 0
Здравейте, Ирена,

благодаря много за изчерпателния отговор. След като прочетох директива 282 се убедих и аз, че мястото на изпълнение е там където получателят извършва своята икономическа дейност. Също така стойността на услугата възнамерявам да отнеса в дневниците за продажби по ЗДДС в колона по чл. 69, ал. 2? Правилно ли разсъждавам?

Поздрави,

Христо
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група