Осчетоводяване на стоки и заприхождаването им по доставна стойност

30.10.2014, 14:03 16222 4

30.10.2014, 14:03
Публикации: 310 / 0
Здравейте, моля за съдействие относно следното. във фирмата в която работя с колежката имаме спор по следният въпрос - доставени стоки/картофи/ от чужбина на стойност 4500 лв/21 тона/. Според мен тези картофи трябва да се заприходят по доставна стойност тоест цената по фактурата + направените транспортни разходи по доставката. стоката е доставена със собствен транспорт, фирмата се занимава както с търговия така и с м/ународен транспорт. фактурата за горивото за всички камиони е обща и идва в кр на месеца разбита по МПС.
 Моля за съдействие - как най правилно да осчетоводя тази доставка, за да се формира най точно цената на база на която ние да поставим надценка и да продаваме след това. :excl:
#1 | 30.10.2014, 14:40
Публикации: 11932 / 2174
СС 2
...........
Разходи по закупуване
5.1. Разходите по закупуване включват покупната цена, вносните мита и такси, невъзстановимите данъци и акцизи, разходите по доставката и други разходи, които допринасят за привеждане на материалите и стоките в готов за тяхното използване вид. Търговската отстъпка, рабатът и други подобни компоненти се приспадат при определяне на разходите по закупуване.

5.2. Разходите по доставката могат да бъдат свързани със:

а) превози;

б) товарни и разтоварни операции;

в) монтаж и пробна експлоатация.

5.3. Не се включват в разходите по закупуване:

а) складовите разходи за съхраняване на материалните запаси;

б) административните разходи;

в) финансовите разходи;

г) извънредните разходи.

Тези разходи се отчитат като текущи разходи за периода, през който са извършени.

#2 | 31.10.2014, 11:48
Публикации: 310 / 0
НСС 2 ясно, но ме интересуват контировките. Според мен:
За доставката на картофите 301/401
Транспорта ми е проблема, според мен на база на пътният лист на камиона за изминатите км. изчисляваме литрите и контираме 301/транспорт//401
Притеснявам се как да изпиша това гориво примерно 2000 л. които отиват вместо по сметка 302 по 301 за да формират доставната цена на продукта. Може би цялото гориво на камиона за целия курс които не включва само доставката на картофите ами и мн др услуги извън това, да се разбие по 302 едното гориво по 301 свързаното с доставката. След това горивото по 302 изписвам 601/302 а това отнесено по 301 какво му правя. надявам се да сте ме разбрали. Предварително блъгодаря за помоща.
#3 | 31.10.2014, 12:41
Публикации: 11932 / 2174
От написаното става ясно, че закупеното гориво отразявате по Дт 302 - материали/гориво. Една част от това гориво е текущ дазход за фирмата и логично е то при неговото изразходване да се даде на разход Дт 601 / Кт 302 . Горивото, което ще влезе в себестойността на стоката би следвало да отразите Дт 304 / стоки / / Кт 302 материали/гориво. В същото време сте отразили фактурата за закупените картофи Дт 304 стоки / Кт 401 доставчици.Така в Дт 304 стоки натрупвате разходите, които съгласно СС 2 формират цената на стоката .
Сметките като номера са различни от Вашите, но това не е от значение .
#4 | 31.10.2014, 12:42
Публикации: 306 / 36
След като си натрупаш стойността по сметка 301 с всички разходи, вкл. и горивото завеждаш си стоката 304/301. Когато я продадеш и изпишеш - 702/304, тогава горивото и вс.други разходи ще ти са разход.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група