Продажба на МПС

02.10.2014, 09:04 4835 4

02.10.2014, 09:04
Публикации: 25 / 0
Здравейте,

при продажба на фирмен товарен автомобил е издадена ф-ра за продажната стойност. При нотариус е направен Договор за покупко-продажба на МПС на стойност различна от стойността по ф-рата - многократно по малка, застрахователна с/ст още по малка.

Какъв проблем би се създал евентуално пред КАТ, МДТ (при отписване на автомобила) и НАП(при проверка!) ?

Благодаря предварително на тези, които ще се ангажират с отговор!!!
#1 | 02.10.2014, 09:09
Публикации: 9297 / 1557
Остава да кажете, че плащането е на трета стойност, някъде между фактурата и нотариалния акт...
Едно е сигурно - с КАТ няма да имате никакни проблеми, защото те не се интересуват от цената на придобиване. В МДТ сигурно също няма да има проблем, защото данъкът се определя от техническите показатели на автомобила, а не от цената на придобиване. Проблем може да възникне относно размера на местния данък, който се дължи при сделката.
Проблем може би ще възникне при проверка от НАП. Не мога да гадая.
Най-сериозен проблем ще има счетоводителят, който трябва да документира цялата тази каша.
#2 | 02.10.2014, 09:27
Публикации: 25 / 0
Ние сме от страна на продавача - осчетоводяваме по фактурата, а договора .......?

Плащането е по фактура ! :)
#3 | 02.10.2014, 09:34
Публикации: 9297 / 1557
Е, като провадач имате предимство - нотариалния акт ще остане в купувача :)
Пък и с по-високата фактурна стойност ще внесете повече пари в бюджета. Направо идеално :)
Но винаги е възможно при някоя насрещна проверка да случите на педантичен проверяващ, който може да реши, че с подписа си върху неверни данни в НА сте ощетили местния бюджет с по-нисък местен данък...
Аз не бих се навила на такива игрички, но всеки сам си знае положението.
#4 | 02.10.2014, 09:48
Публикации: 25 / 0
Благодаря много за бързия отговор!

Ами... абсолютно основателно ми е притеснението!
И вашият отговор ми го потвърди !!!

Приятен и слънчев ден ви пожелавам !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група