Покупка на стоки от Кипър - получател физическо лице

01.10.2014, 12:17 3914 3

01.10.2014, 12:17
Публикации: 8 / 0
Здравейте!
Имам следния казус. Физическо лице иска да закупи стоки /почистващи препарати около 250 литра/ от Кипър. От фирмата Доставчик ще издадат фактура на физ. лице, но от фирмата която ще превозва стоката до България казват, че няма да я превозят, тъй като искат купувача на стоката да е фирма и то регистрирана по ДДС. По принцип това физ. лице смята да си направи фирма и да продава тези препарати, но иска първата доставка да я вземе като физ. лице и да представи препаратите тук в България един вид като реклама, да види дали си заслужава и едва тогава да открива фирма.
Въпросът ми е дали е възможно физ. лице да закупи такова количество стока и наистина има ли спънка за превозвача, че отказва да транспортира стоката без фирма и то държи да е по ДДС? Не може ли да не е регистрирана по ДДС? Не може ли да се регистрира когато достигне 20 000 лева оборот от ВОП?
Тъй като не са ми много ясни тези неща, ще съм много благодарна ако някой изкаже мнение или ме насочи къде да прочета. Благодаря предварително!
#1 | 01.10.2014, 14:37
Публикации: 4367 / 719
Не знам отговора, но това ми прилича аз, като частно лице, да си купя фотоапарат от Хонг Конг - не съм чувал превозвача/куриера да не иска да го достави. На митницата ще си платя мито и ДДС.
Сега, тези 250 литра наистина са множко за частно лице, но не знам има ли някакви ограничения или тънкости.
#2 | 01.10.2014, 15:02
Публикации: 8 / 0
И аз точно това не мога да разбера причината за отказа от превоз. Ако има ограничение в количеството, то не знам къде да прочета до какви количествени граници може да пазари физ. лице от страна членка на ЕС. Но аз се чудя също защо  превозвача държи купувача на стоките да е фирма регистрирана по ДДС. Дори да открие фирма преди да купи стоката, няма да иска веднага да я регистрира по ДДС. Или има някаква тънкост, която не мога да разбера, или просто е някакво вътрешно правило на фирмата превозвач.
#3 | 01.10.2014, 16:59
Публикации: 574 / 56
Може да смени фирмата превозвач!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група