По коя група регистрира продажби фирма, нерегистрирана по ДДС

01.08.2014, 15:08 10612 14

01.08.2014, 15:08
Публикации: 93 / 2
Здравейте,
Имам следния въпрос: търговски обект, нерегистриран по ДДС, в коя група би следвало да отразява продажбите, предвид НАРЕДБА № Н-18 ОТ 13 ДЕКЕМВРИ 2006 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА:
Чл. 27. (1) Лицата по чл. 3, с изключение на случаите, когато извършват дейност по чл. 28, са длъжни да регистрират всяка продажба на стока или услуга по данъчни групи според вида на продажбите:
1. група "А" - за стоки и услуги, продажбите на които са освободени от облагане с данък, за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 0 % ДДС, както и за продажби, за които не се начислява ДДС;
2. група "Б" - за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 20 % данък върху добавената стойност;
3. група "В" - за продажби на течни горива чрез измервателни средства за разход на течни горива;
4. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2011 г., в сила от 24.06.2011 г.) група "Г" - за стоки и услуги, продажбите на които се облагат със 9 % данък върху добавената стойност.

Благодаря!
#1 | 01.08.2014, 15:09
Публикации: 9298 / 1557
Спорев вида на стокиге, които продавате.
Най-често са стоки от група Б.
#2 | 01.08.2014, 15:24
Публикации: 6668 / 658
След като не е регистриран - група А.
#3 | 01.08.2014, 15:33
Публикации: 93 / 2
Не става въпрос за стоки от групите "В" и "Г".
Идеята ми е дали фактът, че фирмата не е регистрирана по ДДС, означава, че реализира продажби, по които не се начислява ДДС, подобно на непосочването на данъка в издаваните фактури (чл. 113, ал. 9 от ЗДДС)?
#4 | 01.08.2014, 15:55
Публикации: 11932 / 2174
Не става въпрос за стоки от групите "В" и "Г".
Идеята ми е дали фактът, че фирмата не е регистрирана по ДДС, означава, че реализира продажби, по които не се начислява ДДС, подобно на непосочването на данъка в издаваните фактури (чл. 113, ал. 9 от ЗДДС)?

Не Ви ли е правило впечатление, че дори и на нерегистрираните по ЗДДС фирми КА посочва на отделен ред в месечния отчет сумата на ДДС ? Иначе по принцип нерегистрираните по ЗДДС фирми така или иначе реализират продажби, по които не се начислява ДДС.
#5 | 01.08.2014, 16:10
Публикации: 93 / 2
Предполагам, че в месечния отчет се посочва на отделен ред ДДС в случай, че продажбите се отчитат като група "Б", ако са отчетени в група "А" не знам дали е така.
Във въпросния търговски обект отчитаме продажбите в група "Б", въпреки, че фирмата не е регистрирана по ЗДДС и съответно в месечния ни отчет сумата по ДДС е посочена на отделен ред. Но дали това е правилният подход или следва да преминем към група "А"?
#6 | 01.08.2014, 16:12
Публикации: 11932 / 2174
Не мисля, че програмирането на групите има тази логика. Това, че дадена фирма не е регистрирана по ЗДДС не прави една стока облагаема или не с ДДС . :smile1:
#7 | 01.08.2014, 16:22
Публикации: 1884 / 384
Не мисля, че програмирането на групите има тази логика. Това, че дадена фирма не е регистрирана по ЗДДС не прави една стока облагаема или не с ДДС . :smile1:

 :good:

1.група А-за стоки и услуги.....
2.група Б-за стоки и услуги..... и т.н.
Навсякъде се говори за стоките и услугите, а не за фирмата...
#8 | 01.08.2014, 16:53
Публикации: 93 / 2
Благодаря за отговорите!

И аз мисля, че водещ е типът на стоката, но е странно как може да се обърка човек от много четене в нета  :blush:.

Хубав ден!
#9 | 05.08.2020, 17:48
Публикации: 2 / 0
 :good:

1.група А-за стоки и услуги.....
2.група Б-за стоки и услуги..... и т.н.
Навсякъде се говори за стоките и услугите, а не за фирмата...
Не се говори за фирмата, но трябва да знаете, че нерегистрираните по ЗДДС фирми издават фактури с основание за неначисляванe "чл. 113 ал. 9 от ЗДДС". А сега прочетете отново текста на наредбата за група А какво пише: "за стоки и услуги, продажбите на които са освободени от облагане с данък, за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 0 % ДДС, както и за продажби, за които не се начислява ДДС".

Продажби, за които не се начислява ДДС имат основание за неначисляване, например "чл. 113 ал. 9 от ЗДДС" е едно такова основание, което се ползва от нерегистрираните фирми. На Вас оставям да съберете 2 и 2. . .

cheers,
</wqw>
#10 | 05.08.2020, 18:51
Публикации: 4 / 0
Здравейте колеги

В последно време говорим за намалената ставка на ДДС , а имаше във времето предложения за вдигане на прага за регистрация по ДДС .Мисля че сега е момента да се повдигне и този въпрос
#11 | 06.08.2020, 00:34
Публикации: 352 / 19
Здравейте колеги

В последно време говорим за намалената ставка на ДДС , а имаше във времето предложения за вдигане на прага за регистрация по ДДС .Мисля че сега е момента да се повдигне и този въпрос

Вярно, че имаше питане на семинара и предложение за увеличение на оборота за задължителната регистрация по ЗДДС.
Росеновци отговориха и на питането за "прага".
#12 | 08.10.2020, 08:58
Публикации: 2 / 1
Здравейте, колеги, оказва се, че логиката за група "А" е невярна, тъй като имаме акт за административно нарушение и заповед за запечатване на обект, поради факта, че стоките се отчитат в група "А", въпреки че фирмата не е регистрирана по ЗДДС. В доводите е посочено, че търговецът е нанесъл вреда на държавния интерес като отчита продажбите в група "А"- стоки, продажбите на които се облагат с  0% ДДС и никъде не е цитирано продължението на изречението за определяне на стоки от група"А" -  ".....както и за продажби, на които не се начислява ДДС.". Така че дори и да нямате регистрация по ЗДДС,отчитайте продажбите  в група "Б", за да избегнете законни или не санкции от държавните органи...
#13 | 12.10.2020, 17:50
Публикации: 313 / 5
Вярно, че имаше питане на семинара и предложение за увеличение на оборота за задължителната регистрация по ЗДДС.
Росеновци отговориха и на питането за "прага".

Кой семинар имате впредвид?
#14 | 13.10.2020, 13:40
Публикации: 829 / 69
Здравейте, колеги, оказва се, че логиката за група "А" е невярна, тъй като имаме акт за административно нарушение и заповед за запечатване на обект, поради факта, че стоките се отчитат в група "А", въпреки че фирмата не е регистрирана по ЗДДС. В доводите е посочено, че търговецът е нанесъл вреда на държавния интерес като отчита продажбите в група "А"- стоки, продажбите на които се облагат с  0% ДДС и никъде не е цитирано продължението на изречението за определяне на стоки от група"А" -  ".....както и за продажби, на които не се начислява ДДС.". Така че дори и да нямате регистрация по ЗДДС,отчитайте продажбите  в група "Б", за да избегнете законни или не санкции от държавните органи...
Това е грешка, която не води до ощетяване на фиска, още повече че не сте регистрирана по ЗДДС. Друго, обаче, щеше да е, ако бяхте. Посъветвайте се с адвокат, ако смятате че е необходимо и би могъл да Ви помогне.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група