Отдаване под наем на лек автомобил

30.07.2014, 23:59 18340 9

30.07.2014, 23:59
Публикации: 9 / 2
Фирмата в която работя,ще е нарека условно А , закупи лек автомобил ,които отдаде под наем на друга фирма -В за срок от 10 години.

Но всички разходи за гориво ,ремонт ,застраховки и т.н. се фактурират на фирма А.

След като колата е отдадена под наем на друга фирма -В, фирма А може ли да позлва за разход горивото ,транспорта и застраховките или трябва да се префактурират на фирма В.
#1 | 31.07.2014, 07:22
Публикации: 1884 / 384
Важен е договорът с фирма В- как е сключен и при какви условия. Лизинговите компании префактурират както застраховките, така и ГО и автокаско, така и данък мпс. Този разход при тях не е включен в наемната цена.
Защо фирма А продължава да купува горивото на наетата кола от фирма В, та и иска това да и е разход? Нали колата се ползва вече от фирма В?
#2 | 31.07.2014, 07:22
Публикации: 6403 / 1129
Това не са разходи на фирма А, а на фирма В и трябва да ги префактурирате. Аналогично на разходите за режийни при отдаден под наем недвижим имот.

Въпреки, че не мога да разбера причината поради която разходите се фактурират на фирмата наемодател. При недвижими имоти това се получава, когато наемателят не си прави труда да прехвърли партидите на свое име. А при Вас кое пречи фирма В да изисква на свое име фактури при осъществяване на съответните разходи?

И какъв е този наем за срок от 10 години?!?
#3 | 31.07.2014, 14:38
Публикации: 9 / 2
Защото и двете фирми са на управителя ( не по документи :) ) ., и дадохме колата под наем за да можем да ползваме данъчен кредит ,но шефа продължава да си взима фактури на фирмата която отдава колата под наем и не иска на другата да трупа разходи.
Дали ако в договора изрично посоча ,че горивото и всички други разходи са за сметка на фирмата която дава под наем колата,номера ще мине :)
#4 | 31.07.2014, 15:47
Публикации: 1884 / 384
Нямам нищо против данъчните предимства, но да се използват с мярка, да са направени така, че и данъчните да ги харесат.  :smile1:
Но вашето предложение да впишете в договора, че  горивото ще е за сметка на наемодателя, а колата ще се ползва от наемателя, надмина представите ми.
Няма да мине номера с горивото.  :blink:
#5 | 24.03.2015, 12:28
Публикации: 45 / 0
И аз така мисля, разходите за гориво и ремонти трябва да са за фирмата наемател, но....като чета чл. 70 ал.2 т1 и т4 разбирам, че всички разходи са за сметка за фирмата намодател, в което според мен няма логика- аз ще плащам горивото на този , който ми е платил - само  наем за колата? Аз ли не мога да го разбера не знам.Звъннах в НАП на опертор и от там ми отговориха, че всички разходи вкл. и горивото и ремонтите, независимо за колко време е наета колата, са за сметка на наемодателя и той трябва да ги отчете като разход?! Незнам дали ако се напише договор, както сте споменали по-горе, в който да се опомене, всички разходи са за сметка на наемателя и следователно да се префактурират дали може - моля  дайте съвет!!!
#6 | 04.05.2015, 14:52
Публикации: 45 / 0
Моля за коментар :blush:
#7 | 04.05.2015, 15:00
Публикации: 11932 / 2174
Звъннах в НАП на опертор и от там ми отговориха, че всички разходи вкл. и горивото и ремонтите, независимо за колко време е наета колата, са за сметка на наемодателя и той трябва да ги отчете като разход?!

Ама Вие сериозно ли ? Представяте ли си да наема кола от някого и да му съобщя, че разходите ми за гориво ще са за негова сметка ?
#8 | 04.05.2015, 15:10
Публикации: 314 / 38
Тая схема е порочна и ме подсеща за един мръсен виц.

Ако сте отдали колата под наем уредете така нещата, че разходите да се фактурират на фирмата наемател на автомобила. Ще имате право на разхода, ще имате право на ДДС и всичко ще си е в реда на нещата.
#9 | 04.05.2015, 15:15
Публикации: 68 / 58
Не ви съветвам да "префактурирате" гориво. Най-вероятно нямате право да търгувате с горива и с тая "схема" само ще си навредите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група