Разминаване в получена и фактурирана стока

30.07.2014, 22:02 3519 1

30.07.2014, 22:02
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Имам следния проблем и моля за съвет: получихме (чрез ВОП) погрешно стока в по-голямо количество от колкото е фактурирана. През следващия месец ще ни бъде издадена фактура за превишеното количество. Въпросът ми е какво да правя този месец - да заприходя ли излишъка с протокол (304/709) или да осчетоводя само получената фактура? Ако заприходя стоката с протокол, как да отразя ф-рата следващия месец (709/401 ???) И най-вече какво да правя с Интрастата? Какво количество и стойност трябва да отразя - реалното получено или това по фактура?
Благодаря Ви предварително.
#1 | 31.07.2014, 07:34
Публикации: 1884 / 384
В описания случай това не е излишък, за да го осчетоводявате в 709 сметка. Това е стока, която по грешка е пристигнала в повече при вас. В следващи моменти доставчикът може да реши да си я вземе обратно или вие да му я откажете. На практика тя е недоговорена стока и не е ваша собственост-нямате такъв документ. Според мен следва да съставите протокол за количеството и вида й и да я оставите на склад при вас като чужда стока на отговорно пазене. Следва да имате и кореспонденция с доставчика, указваща грешката, за да няма моментни изненади от проверяващи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група