Фактури Метро и ЗДДС

30.07.2014, 11:30 18155 15

30.07.2014, 11:30
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте !
ЕТ пазарува в Метро стоки за лична употреба. В същото време дейността на ЕТ е търговия на дребно. Фактурите за тези стоки не са представяни за осчетоводяване. При ревизия на ЕТ НАП разглежда тези стоки като продадени и ги облага с ДДС .Бих искала да изкоментираме следното :
1. Ако тези фактури се представят в счетоводството те не са носители на данъчен кредит, защото стоките са за лична употреба. В същото време при подобни ревизии и проверки ги облагат с 20 на сто ДДС като реализиран стокооборот. Ако осчетоводим фактурите без право на данъчен кредит при покупката, защото стоките са за лична употреба няма гаранция, че няма отново да ги обложат с ДДС , както в случая. Ако ги осчетоводим с право на данъчен кредит може пък, както е и правилно, да "преценят" че са без право на ДК / което е така /. Един порочен кръг, породен от по мое мнение едно безпринципно отношение към въпроса.


С една дума включени или не тези стоки ги слагат към оборота на фирмата, ако тя има търговска дейност.Не се отчита фактът, че те не са част от номенклатурата стоки на обекта, а са за лична употреба.Като ще трябва да се "приберат" едни пари не гледат за лична или не употреба са, но ако теглим ДК сигурно ще го откажат на това основание.
Само да добавя, че когато от Метро се пазарува за търговската дейност тези стоки ги заприхождаваме и отчитаме в обекта на магазина.

Някой не е ли попадал на някакво съдебно Решение в подобен случай ? И да споделите мнение.........
#1 | 30.07.2014, 16:28
Публикации: 6403 / 1129
Първо - задължително трябва да се обжалва РА!

Ето тук един подобен случай, но с не особено оптимистичен край
http://www.adms-pv.bg/spravki/dela/SD/0161d811/89522212.htm

И трето - налага се изводът, че трябва да се признае данъчен кредит по фактурите, ако не е изтекъл 12 месечния срок, защото не може да е продадено нещо, без да е закупено. Поне ги включете в този период, след като вече се водят "продадени".
#2 | 30.07.2014, 16:38
Публикации: 11932 / 2174
Привет, Ирена ! Благодаря ти за коментара !
Периодът обхваща 2008-2013 и ще прочета линка, който си ми пратила. По-скоро искам да си изясня бъдещото поведение по отношение на тези Метро-фактури. Сега каквото направим-направим.
Да видим за  бъдеще - накъдето и да мръднем все сме в провинение излиза, много безпринципно отношение , нямам думи.Точно затова ме интересува някаква съдебна практика, мнения....
#3 | 30.07.2014, 16:47
Публикации: 6403 / 1129
Привет!
Какво да ти кажа - като прочетох казуса се възмутих  :blink:

Аз бих "продавала" документално (през ОП) на по ниска цена, закупените стоки за лично ползване и ще си ги завеждам в счетоводството. Просто да те засърбят ръцете да ги купи ЕТ и да ги продаде на собственика. Нямам думи!
#4 | 30.07.2014, 16:58
Публикации: 61 / 2
ВЪПРОС:
Фактурите, издавани от МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ не са придружени от фискален бон независимо, че плащането се извършва в брой. Това проблем ли е при осчетоводяване на фактурата? Фактурата няма подпис на лицето издало фактурата и данни за лицето получило фактурата. Тези реквизити задължителни ли са все още? Как да бъде осчетоводена данъчна фактура съдържаща стоки, свързани с дейността на фирмата и такива за лична консумация? В момента осчетоводяването е частично. Правилно ли е това?
ОТГОВОР:
 "МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ" ЕООД регистрира и отчита оборотите от извършени продажби на стоки чрез одобрена за съответния търговски обект интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (ИАСУТД) по силата на чл.2, ал.5 на Наредба № 4/1999г.Всички ИАСУТД в обектите на "МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ" ЕООД са изпитани по реда на чл.10, ал.1, т.4 на Наредба № 4/1999г. и са одобрени за използване в съответния търговски обект. В регистъра на одобрените системи ИАСУТД на "МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ" ЕООД са вписани с идентификатор GMS0000ХХ, където ХХ е идентификационен номер на обекта. Съгласно Наредба № 4/1999г. документите за регистрирани продажби, издадени от въведена в експлоатация ИАСУТД са едновременно касови бележки и данъчни документи по смисъла на глава двадесет и първа от ЗДДС, ако отговарят на следните изисквания:1. съдържат реквизитите по чл. 8, ал. 1 ЗС;2. съобразени са с разпоредбите на чл. 94 ЗДДС;3. съобразени са с разпоредбите на чл.37, ал.2 от Закона за статистиката. Следователно към тези фактури не се изисква прилагане на фискална касова бележка.Реквизитите на първичния счетоводен документ по чл.8, ал.1 от Закона за счетоводството (ЗС) са задължителни. Съгласно чл.8, ал.2 на ЗС при автоматизирано съставяне на първичните документи и при бездокументално обхващане на първичната счетоводна информация подписите на лицата, отговарящи за осъществяването и оформянето на стопанската операция се заменят с идентификационни шифри. Необходимите данни за лицето съставител на документа се съдържат в полето "продавач", а за лицето с което се осъществява стопанската операция се съдържат в полето "купувач" на фактурата издадена от ИАСУТД.Когато по една и съща фактура издадена от ИАСУТД на "МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ" ЕООД има закупени стоки за фирмата и такива за лична консумация на собственика при осчетоводяването следва да се изключат стоките, които са за лично ползване.

Това е отговор от ГДД.
#5 | 30.07.2014, 17:45
Публикации: 306 / 36
Аз имам едни други съмнения за начета. По-скоро данъчните са проследили паричния поток и е излязъл на минус. Този минус е "червената каса". И ако лицето няма други доходи, освен тези като ЕТ, приемат, че сумата е укрит приход и затова я облагат с 20% ДДС.
#6 | 30.07.2014, 19:58
Публикации: 11932 / 2174
Аз имам едни други съмнения за начета. По-скоро данъчните са проследили паричния поток и е излязъл на минус. Този минус е "червената каса". И ако лицето няма други доходи, освен тези като ЕТ, приемат, че сумата е укрит приход и затова я облагат с 20% ДДС.

Не, случаят не е такъв.
#7 | 30.07.2014, 20:06
Публикации: 11932 / 2174
Това е отговор от ГДД.

Дали не бихте ми дали линк към този отговор ? От системата "Въпроси и отговори " ли е ?
Много благодаря.  :smile1:
#8 | 19.08.2014, 07:33
Публикации: 109 / 6
Здравейте, позволявам си да споделя. При проверка не ги интересува дали е за лична употреба или не. Трябва да не пазарят стоки с картите по БУЛСТАТ. Да си извадят карти на ЕГН - при мен случая беше с ЕООД и това, че в касата имаше средства да минат тези покупки само през паричен поток /изхарчени от собственика 498 /501  и после разпределени като дивидент и платени само 5%/ та още на етап разговори с проверяващите го решихме така въпроса. Имахме средсва по каса и разпределихме дивидент - сумите не бяха големи  за 6 години около 7000 лева извадиха от Метро. Та всичко виждат при една проверка, няма мърдане.  Лек и успешен ден.
#9 | 19.08.2014, 09:58
Публикации: 320 / 26
И аз имам такива фактури за стоки със смесено предназначение, осчетоводявам стоките за лични нужди без право на ДДС по 493/501. Тъй като собственикът преди това е внасял лични средства в касата по други поводи, и фирмата му дължи пари, по този начин това задължение се намалява. Пак ли ще направят проблем от НАП.
#10 | 19.08.2014, 10:06
Публикации: 11932 / 2174
Не бих искала да е вярно написаното от мима 56 , че " При проверка не ги интересува дали е за лична употреба или не. ". Би трябвало да се съблюдава истината . Според впечатленията ми до момента ще обложат всичко било то за лични или не нужди. Излиза, че ако за стоките за лични нужди не е ползван данъчен кредит / и то основателно / то после в случай, че " не ги интересува " на същите тези ще сложат ДДС 20 % . Най-добре е въобще да няма стоки за лични нужди през ЕИК-а на фирмата и само тогава няма да има проблеми. Сега съм в очакване на констатацията им по този повод и ще видим какво ще решат.
#11 | 19.08.2014, 10:47
Публикации: 128 / 26
Споделям напълно мнението на Delphine. И за мен по важно е каква е истината. Реално всички го правим това да купуваме стоки за лични нужди през картата на някое дружество или ЕТ, които после изхвърляме в коша, защото наистина са за лични нужди, а в Метро трябва да имаш карта с Булстат, за да можеш да пазариш. Или поне аз не знам да мога да пазаря по ЕГН в този магазин. И какво излиза - каквото и да направиш, все е грешно.....
#12 | 21.08.2014, 13:33
Публикации: 109 / 6
Здравейте отново. Ами това е самата истина. Фирмата е ЕООД. Ревизия от 2007 - 2012 включително. Не се занимава с търговия на дребно. Друга е дейността. Точно това направиха. Фактурите не отчетени във фирмата бяха за 9000,00 лв. От метро за 7000 хиляди. Още при първия разговор с проверяващите това беше мотива, че това са лични разходи и нямат отношение към дейността на фирмата, те питаха-Ама от къде е взел парите да пазари?????? И аз това се чудех?? Доходите са само от ЕООД. Но...... начислиха ми само останалите фактури, със надценка /фирмата не е по ДДС/ , коригираха резултата по години с лихви и........ платихме 350,00 лева надчет. Дай боже на всички такава проверка и такъв надчет. Споделям с Вас от опит..... не от чул, видял и неразбрал. Лека работа на всички Вас и много успехи.
Може би съм попаднала на добри проверяващи, знае ли човек?
#13 | 21.08.2014, 13:41
Публикации: 109 / 6
Към Лена 12  - На тези средства, които собственика внася Вие начислявате ли лихва? Оформяте ли ги като временно предоставени средства с решение на собственика? Ако не - направете си протокол за всяка сума внесена на касата. Сега при регистрация по избор по ДДС - дружество регнато с 10,00 лв. капитал имаше разходи за 300 лева - печати, и други разходи и се наложи баланс към 31,07,14година. Трябваше за захраним касата и бяхме го направили. Преди да ни връчат удостоверението,че го регват по ДДС поискаха протокола. Предупреждавам: За суми над 5000 еднократно захранване на сметката има нещо особено, но точно какво не разбрах, а сега нямам време да чета и да търся отговора, защото коментара беше, че имам захранване само с 1000 лева.........Това там на място, разменени реплики между колеги....
Ако Вие знаете нещо, споделете. Благодаря.
#14 | 21.08.2014, 15:08
Публикации: 11932 / 2174
" Здравейте, позволявам си да споделя. При проверка не ги интересува дали е за лична употреба или не. "

С това цитирано по-горе изразих несъгласие, но видно от по-късния Ви пост нещата са протекли различно ?

Здравейте отново. Ами това е самата истина. Фирмата е ЕООД. Ревизия от 2007 - 2012 включително. Не се занимава с търговия на дребно. Друга е дейността. Точно това направиха. Фактурите не отчетени във фирмата бяха за 9000,00 лв. От метро за 7000 хиляди. Още при първия разговор с проверяващите това беше мотива, че това са лични разходи и нямат отношение към дейността на фирмата, те питаха-Ама от къде е взел парите да пазари?????? И аз това се чудех?? Доходите са само от ЕООД. Но...... начислиха ми само останалите фактури, със надценка /фирмата не е по ДДС/ , коригираха резултата по години с лихви и........ платихме 350,00 лева надчет. Дай боже на всички такава проверка и такъв надчет. Споделям с Вас от опит..... не от чул, видял и неразбрал. Лека работа на всички Вас и много успехи.
Може би съм попаднала на добри проверяващи, знае ли човек?
#15 | 21.08.2014, 17:05
Публикации: 320 / 26
За вноските на лични средства, преди години пишех протоколи и начислявах лихви, но след това спрях, защото се натрупаха едни големи салда от неизплатени лихви, а за протоколите вече нямаше никакви обяснения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група