Две фирми -кредит - Банка

30.07.2014, 11:25 5778 5

30.07.2014, 11:25
Публикации: 2027 / 254
Привет , сега за първи път ми се случва подобен казус признавам си и реших и Вас да Ви допитам. Става въпрос за следното:

Фирма Х има банков кредит към банка ДСК , който не се обслужва тъй като фирмата е със запорирани сметки и практически не работи / собственика си направи друга фирмичка и през нея действа/ . Сега ДСК е дала на частен изпълнител имущество на фирмата , явно е ипотекирано. Собственика на двете фирми Х / с кредита/ и Y / новата му фирма/ се договори с банка ДСК , новата му фирма Y да продължи да връща заема на банката вместо фирма X.

Чисто счетоводно според Вас как следва да се отразят нещата при двете фирми. Намерих тази статия http://www.kik-info.com/articles/forum-news/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3.31993.php и мисля , че попадаме в третата хипотеза.

Благодаря на отзовалите се . :smile1:

#1 | 30.07.2014, 11:42
Публикации: 11932 / 2174
2. Поемателят поема да плаща за ваша сметка.
Вие следва да отпишете задължението си към банката и ще възникне задължение към поемателя.
Поемателят регистрира задължение към банката и вземане от вас. В зависимост от целта това вземане на поемателя може да се променя примерно с плащане на лихви.

3. Възможно е договореност, че поемателят няма да търси от вас платените по вашето задължение суми.
Тогава следва да отпишете задължението си като приход.
При поемателя ще възникне финансова  загуба и задължение към банката.

Всъщност възможни са варианти 2 и 3. При 3 ще се реализира приход за фирма Х, който при вариант 2 ще се избегне, защото ще се трансформира едно задължение към банка в такова към друга фирма. С оглед, че фирмата не е действаща и може би няма пари по каса и банка може би е удачен вариант 3, за да не се стига до захранване на касата от собственика. Тука ще е вече момента на преценка как е най-целесъобразно с оглед състоянието на фирмата.
#2 | 30.07.2014, 13:27
Публикации: 2027 / 254
Като му кажа , че 20 000 лева трябва да се отнесат на приход и знам какво ме чака :) , сигурно ще приложим вариант 2 пък кога и дали ще се върнат парите от фирма Х на фирма Y  е друг въпрос , ще си седи като разчет във времето.

За разхода за лихвите мисля , че няма да са признат разход на фирма Y ?
#3 | 30.07.2014, 13:28
Публикации: 11932 / 2174
При избор на втори вариант - не, няма да са.
#4 | 30.07.2014, 17:06
Публикации: 6403 / 1129
Мисля, че първо трябва да погледнете договора с банката. Ако това е договор по заместване в дълг, там се упоменава точно какво има да заплати поемателят и лихвите към банката ще са данъчно признат разход.
Дали имате вариант 2 или 3 също зависи от договора. Там трябва да е записано зали поемателят ще търси или не сумата.
#5 | 31.07.2014, 10:41
Публикации: 2027 / 254
Да , чакам да пратят споразумението на e-mail  , за да го видя , точно как е описано.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група