Право на строеж

24.07.2014, 10:16 14443 10

24.07.2014, 10:16
Публикации: 186 / 19
Здравейте,
За кратко време ми се налага да се занимавам със счетоводство на дружество, което се занимава със строителство, а аз в тази област въобще не съм силна :(
Преди три години е фирмата има учредено право на строеж от физическо лице, срещу което се задължава да му предаде два апартамента във вид.....(подробно е описано в НА)
Към нотариалният акт имам пазарна оценка на правото на строеж и на тази стойност тогава е била издадена фактура с ДДС - 50 000.00 лева общо.
Счетоводните записвания са:
602/401 - 50 000.00
Ф-рата от строителната фирма:
411/412 - 41 666.67
411/4532 - 8 333.33
До тук всичко ми е ясно. Обаче сега (месец април 2014) кооперацията получава Удостоверение за въвеждане в експлоатация и тъй като не е водена подробна аналитичност, е направена нова пазарна оценка на предаденото обезщетение, и съответно както се досещате сумата е по-висока: 85 000.00
През месец април е издадено ДИ към фактурата от преди три години и е осчетоводено:
411/701 - 112 500.00
411/412 - (41 666.67)
411/4532 - 14 166.67
И сега аз се чудя какво да правя: Знам, че трябва да направя прихващане, но ще ми остане разлика, която нямам представа какво да я правя?!?
Според мен, трябва да се изпишат някакви разходи.
Извинявам се, че въпросът ми стана дълъг!
#1 | 24.07.2014, 10:36
Публикации: 6403 / 1129
Зависи какво е записано в НА.
Обикновено, според това дали правото на строеж е договорено под или над себестойнността на готовите обекти, формирате печалба или загуба.

При Вас, обаче, се появява нова цена на сделката и е издадено ДИ. На какво основание? Нов НА ли има?

Прегледайте правната основа на сделката, числата и контировките са детайли.
#2 | 24.07.2014, 10:44
Публикации: 186 / 19
Много благодаря за включването!
НА е "класически" - няма нищо особено там.
Прерових документите на колежката (изключително подредена жена) и намерих нейни записки, с които е ходила да се консултира в НАП.
Проблема е бил, че е нямало как да направи точна себестойност на обезщетението (примерно във фактурите за шпакловка е записано "полагане на шпакловка" не са записани кв.м. и т.н).
Поради това, че тя няма как да остойности обезщетението, възлагат на външен оценител да го направи.
От НАП са и казали (консултацията е била на място, не чрез писмо), че след като не може да се определи надеждно себестойността на обезщетението, трябва да се ползва оценката от оценителя.
#3 | 24.07.2014, 14:40
Публикации: 6403 / 1129
Себестойността на продукцията е вътрешно счетоводен въпрос.

Сделката "отстъпено право на строеж срещу част от сграда" е бартерна и за нея е издадена фактура, както това се изисква от закона. След като няма изменение в НА и не очаквате доплащане от физическото лице, което получава апартамент срещу отстъпеното право на строеж, пак питам - какво е основанието за дебитното известие? Какво пише в него?
#4 | 24.07.2014, 15:53
Публикации: 186 / 19
В ДИ е записано: "увеличение на данъчната основа съгласно изготвена пазарна оценка на обезщетение".

irenabrili, според мен правилно е издадено ДИ тъй като прочетох доста статии по този въпрос (от издание П.....н и от Е.Р - не си спомням дали имам право да пиша имена на фирми и лица съгласно политиката на този сайт), но за съжаление, не е обяснено какво става след това.
Първата фактура се смята за "авансово плащане" чак след като себестойността или в нашия случай новата пазарна оценка са ясни, тогава всъщност се определя фактическата стойност на сделката.
Някои колеги от други форуми пишат, че трябва да се увеличи с тази стойност правото на строеж призната първоначално, но аз все още не съм убедена, че това е правилно.
Още веднъж ти благодаря, че се опитваш да ми помогнеш - цял ден само с това се занимавам
#5 | 24.07.2014, 16:16
Публикации: 186 / 19
irenabrili, копирам част от отговор на НАП, който съвпада с моят случай:

 ОТНОСНО: Данъчно третиране на бартер по реда на ЗДДС
........
7. След приключване на строежа и прехвърляне на залата на общината стойността й може да е по-висока от първоначалната стойност. В този случай общината ще извършва ли допълнителни плащания?

В отговор на поставените от вас въпроси изразяваме следното становище:

Първи и втори въпрос:......


Съгласно чл. 130, ал. 3 от ЗДДС доставката с по-ранна дата на възникване на данъчното събитие се смята за авансово плащане (цялостно или частично) по втората доставка.

Предвид разпоредбата на чл. 130, ал. 2 от ЗДДС, доставка, извършена от вас – учредяване на право на строеж, ще представлява авансово плащане за доставката на обект от сграда (зала на приземен етаж).

Шести и седми въпрос: Данъчната основа за извършените доставки се определя по реда на чл. 26, ал. 7 от ЗДДС. По смисъла на визираната правна норма, в сила от 01.01.2010 г., когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги (плащането се извършва изцяло или частично в стоки или услуги), данъчната основа на всяка от доставките е пазарната цена на получаваната стока или услуга, изчислена към датата, на която данъкът е станал изискуем.

Предвид гореизложеното, данъчната основа на извършената от вас доставка ще е пазарната цена на получения обект от сграда (зала) към деня на учредяване правото на строеж.

При завършване на сградата (с издаване на удостоверение за въвеждане в експлоатация) и определяне пазарна цена на правото на строеж за строителя/инвеститора може да възникне основание за корекция във връзка с издадената авансова фактура и съответно може да се издаде дебитно/кредитно известие по чл. 115 от ЗДДС.

#6 | 24.07.2014, 17:17
Публикации: 6403 / 1129
Наистина се опитвам да помогна и в този ред на мисли ще отбележа, че:

1. Данъчната основа на бартер по действащата норма на чл. 26, ал. 7 е данъчната основа при придобиването или себестойността на предоставената стока и само "Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена" (изм. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Добавена е нова ал. 8, според която само, ако доставката е между свързани лица, то данъчната основа на всяка от доставките по ал. 7 към датата на възникване на данъчното събитие е пазарната цена на доставяната стока или услуга.

2. По повод ДИ:
    - ще получите ли плащане по него?
#7 | 24.07.2014, 17:30
Публикации: 186 / 19
Аз просто не знам как да изкажа благодарността си за отделеното ти време!!!

Няма да получим никакви пари от физическото лице.

В чл.26, ал.7 последното изречение гласи, че когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена. Предполагам, че това са имали в предвид служителите в отдел методологогия, когато колежката е ходила на място за консултация.
Има и нещо друго, създали са параграф 30, който пък гласи, че чл.26, ал.7 и 8 се прилагат за доставки по чл.130, за които данъчното събитие възниква след 31.12.2013г. - значи така или иначе ние сме по пазарни цени.

irenabrili много ми е неудобно да ти губя време с моят въпрос , според мен, ще е най-добре да направя консултация с някой одитор и след неговото мнение да пиша пак да обсъдим неговата гледна точка, като ще го помоля да аргументира всичко казано с членове от закони.
Още веднъж ти благодаря!
Приятна вечер
#8 | 24.07.2014, 17:43
Публикации: 6403 / 1129
Ако не те затруднява, ще съм благодарна да споделиш мнението на одитора. :smile1:
Успех! :good:
#9 | 24.07.2014, 17:48
Публикации: 186 / 19
Задължително ще го споделя!
Предполагам, че до края на другата седмица вече ще съм минала срещата с него.
#10 | 26.04.2023, 16:30
Публикации: 10 / 0
Здравейте Фирмата ни ще сключва Нот. Акт – Суперфиция с ФЛ, с която страните сключват договор за взаимно учредяване права на строеж, учредяване права на строеж и прехвърляне на идеални части от поземлен имот, срещу задължение за проектиране и строителство от страна на фирмата ни.
ФЛ запазват права за строеж и след построяване на сградите, те придобиват правото на индивидуална собственост на обектите – 20% от РЗП
ФЛ учредяват и прехвърлят възмездно право на строеж на Фирмата ни - 80% от РЗП
Фирмата ни освен проектиране и строителство ще заплати на ФЛ, ДОПЪЛНИТЕЛНО парична цена към ФЛ.
На Акт 14 и платена цяла сума към ФЛ, тогава ще се прехвърли земята и правото на собственост с Нотариален акт.
Нот. Акт – Суперфиция ще се извърши преди разрешението за строеж. Изчетох доста по темата и това, което ме интересува най-много е ДДС-то. Фирмата ни трябва да издаде фактура за строителството към ФЛ. Тази доставка облагаема ли е според Вас и начислява ли се ДДС от страна на фирмата ни?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група